روند بی‌سابقه خروج سرمایه از چین نشان داد دومین اقتصاد بزرگ دنیا، دیگر بهشت سرمایه‌گذاران محسوب نمی‌شود.

موج بی‌سابقه خروج سرمایه از چین

به گزارش کارآفرین نیوز، موج خروج سرمایه از چین، اقتصاددانان و تحلیلگران اقتصاد بین الملل را با آمارهای تازه ای مواجه ساخته است.

همزمانی بسیاری از عوامل داخلی و بین المللی موجب شده است سرمایه گذاران بین الملل به فکر خروج سرمایه های هنگفت خود از این کشور باشند.

تشدید سیاست های کووید صفر که در بسیاری از شهرهای چین اعمال شده است، افزایش جهانی نرخ بهره، تنش های ژئوپلیتیک و ریسک های تجاری دست به دست هم داده اند تا چین با مخمصه ای جدید روبرو شود.

چین

ثبت رکورد بی سابقه ۱۷.۵ میلیارد دلار خروج سرمایه در ماه مارس، اقتصاد چین را با شرایطی روبرو کرده است که تاکنون تجربه نشده بود.

پیش از این، خروج های موردی و کم حجم سرمایه در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ نیز گزارش شده بود، اما این حجم خروج سرمایه بین المللی تاکنون در هیچ گزارش آماری ثبت نشده است.

این اتفاق در هیچ یک از بازارهای نوظهور در مدت مشابه سابقه نداشته است.

بسیاری از تحلیلگران، عامل پنهان دیگری را نیز به فهرست دلایل خروج سرمایه های بین المللی می افزایند: به دلیل ارتباطات قوی و گسترده چین با روسیه، بیم اعال تحریم علیه چین در صحنه اقتصاد بین الملل می رود.

جورج مگنوس؛ استاد دانشگاه و تحلیلگر اقتصادی در دانشگاه آکسفورد در تایید این مطلب می گوید: موضع چین در برابر جنگ روسیه و اوکراین، نقش کاتالیزور فرایند خروج سرمایه از این کشور را ایفا کرده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =