یک کارشناس اقتصادی معتقد است راهکاری جز حذف ارز ترجیحی وجود ندارد و دولت باید به این سمت برود، با این حال بهتر است حذف به صورت گام به گام باشد و حمایت‌ها از کالاهایی که ارز ۴۲۰۰ تومانی آنها قطع می‌شود، متوقف نشود.

حذف گام به گام ارز ترجیحی از اقتصاد

به گزارش کارآفرین نیوز، دولت دوازدهم از سال ۱۳۹۷ به اجرای سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی پرداخت. اگر چه قرار بود این ارز کمکی به اقتصاد کشور کند، اما در واقعیت این مهم چندان محقق نشد.

اختلاف قیمتی که به دلیل وجود ارز چند نرخی در بازار به چشم می خورد به رشد قیمت های اقلام مصرفی منجر می شود چرا که تخصیص ارز ترجیحی، زمینه ایجاد رانت و فساد را فراهم کرده بود.

بر همین اساس مسئله اصلاح سیاست ارز ترجیحی و حتی حذف این ارز مطرح شد و اکنون به صورت جدی این موضوع در دست پیگیری است و احتمال حذف آن بیش از پیش قوت گرفته است.

ارز ترجیحی مسیری جز حذف ندارد

بر اساس برآوردهای مجلس شورای اسلامی، با حذف ارز ترجیحی رقمی حدود ۴۰۰ هزار میلیارد تومان درآمد عاید دولت می شود که حداقل ۵۰ درصد این رقم باید به خود مردم بازگردد تا قدرت خریدشان تقویت شود و این رقم برای هر فرد یارانه بگیر، ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان است.

بر همین مبنا، گفتگویی با مرتضی عزتی، کارشناس اقتصادی داشتیم و او درباره حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی اظهار کرد: با توجه به وضعیت کنونی اقتصاد کشور، مسلما این ارز امسال و یا در سال های آینده باید به طور کامل حذف شود.

وی افزود: اصلی ترین ایرادی که به تخصیص این ارز وارد است، فسادزا بودن آن است و هر چند که تخصیص آن تا حدی توانسته بخشی از افزایش قیمت ها را کنترل کند، اما وجود آن به دلیل ایجاد فضای رانتی، برای اقتصاد کشور مضر است.

این کارشناس اقتصادی گفت: به منظور ساماندهی وضعیت اقتصادی یا باید ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف شود و یا اینکه اختلاف قیمت بین نرخ ارز دولتی و آزاد از بین برود که به دلیل ممکن نبودن این مهم، باید حذف صورت گیرد هر چند که حذف آن مشکلاتی همچون افزایش قیمت ها و آشفتگی بازار را به دنبال خواهد داشت.

ارز 4200 تومانی

وی با بیان اینکه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی باید به نحوی انجام شود که شوک زیادی به اقتصاد کشور وارد نکند، ادامه داد: ارز ترجیحی بهتر است به مرور و گام به گام برای بعضی کالاها حذف شود تا شوک کمتری به بازار وارد شود و قیمت ها یکباره افزایش پیدا نکنند.

عزتی خاطرنشان کرد: در کنار حذف ارز ۴۲۰۰ از هر کالایی، لازم است از تولیدکنندگان و فعالان آن عرصه حمایت شود. به طور مثال، اگر قرار است ارز محصولی حذف شود دولت در عوض باید با کاهش هزینه های آن واحد تولیدی همچون نرخ برق و گاز مصرفی و... به جبران آسیب های حذف ارز بپردازد و با اینکار هزینه تولید را کاهش و از افزایش قیمت ها در بازار جلوگیری کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =