سیل عظیم پناهجویان اوکراینی به اروپا، تحلیلگران بازار کار را در پیش بینی افق‌های بازار کار در قاره سبز با چالش مواجه کرده است.

تغییر چهره بازار کار اروپا با ورود پناهجویان اوکراینی

به گزارش کارآفرین نیوز، بیش از دو ماه از آغاز جنگ روسیه و اوکراین می گذرد و رود دانوب در این روزها، راه فراری است برای آوارگان اوکراینی. هر کسی که با قایق های کوچک از رودخانه دانوب عبور کرده است

دلتای ۴۵۰۰ کیلومتری دانوب بین اوکراین و رومانی که همیشه مملو از گردشگران اروپایی و بین المللی بوده است این روزها شاهد خروج یکطرفه مردم اوکراین از خانه و کاشانه شان است. این دلتا به عنوان میراث فرهنگ و تمدن اروپا در یونسکو به ثبت رسیده است.

از دو ماه پیش تاکنون جهان، شاهد موج مهاجرت آوارگان اوکراینی به کشورهای اروپایی است. ویژگی های مشترک همه آنها چند چیز است؛ کوله ای بر دوش، چمدانی از خاطرات در دست و آرزوی بازگشت به خانه در سر.

اوکراین

یکی در بخارست می ماند، یکی به آمستردام می رود، برخی به صوفیه و استانبول و برخی دیگر به مونیخ و ... .

پس از جنگ جهانی دوم، این موج مهاجرت را می توان سریع ترین و پرشمارترین خروج از کشور در قاره اروپا دانست. اینکه بحران جنگ چقدر به درازا می کشد شاید آنقدر مهم نباشد که حالا هزینه های کمک به میلیونها آواره اوکراینی، مهم و فلج کننده است.

تغییرات ملیتی در بازار کار

در ماه گذشته میلادی و فقط پس از یک ماه از آغاز جنگ، برخی منابع، هزینه های اسکان، تغذیه و روند عادی سازی زندگی (مانند مشاوره های روانشناسی) برای اوکراینی ها در اروپا را بیش از ۳۰ میلیارد دلار فقط در سال اول مهاجرت تخمین زده اند که با توجه به افزایش نرخ تورم، می تواند بسیار بیشتر شود.

جیوانی پری؛ مدیر مرکز جهانی مهاجرت در دانشگاه کالیفرنیا می گوید: نیاز به مداخلات اورژانسی روانشناسی و اقدامات بشردوستانه در میان مهاجران اوکراینی در هفته های آینده به اوج می رسد.

مانند بسیاری از کشورها، اقتصادهای اروپایی نیز تا پیش از آغاز جنگ، با سه عامل دست به گریبان بوده اند: تداوم پاندمی و آثار ناشی از آن، اسب سرکش زنجیره تامین، و روند افزایشی نرخ تورم.

وقوع جنگ روسیه و اوکراین در منطقه اروپای شرقی، آن هم در بدترین شرایط اقتصادی که جهان گام های اول بازیابی پس از پاندمی را برمی داشت، موجی از نگرانی را برانگیخت.

حالا جنگ به عنوان عامل اصلی و جدید بحران های اخیر دنیا شناخته می شود. در عرصه سیاسی منطقه، نشانه هایی از پایان جنگ به چشم نمی خورد و این عدم اطمینان، چشم انداز اقتصادی اروپا را بیش از سایر مناطق دنیا در هاله ای از ابهام فرو می برد. در صورت تداوم جنگ، مهاجران اوکراینی که حالا به صورت موقت، اسکان یافته اند نیازمند راه چاره ها و تدابیر فراوان برای اسکان دائم، اشتغال، امکانات آموزشی، مراقبت های بهداشتی و درمانی و امکانات و تسهیلات دیگر هستند.

جنگ اوکراین

سیل نیروی کار بیکار به ویژه نیروهای ماهر و آموزش دیده (یا به عبارتی حرفه ای) می تواند رقابت را برای اروپاییان ساکن در کشور خود سخت تر کند. در ماه ژانویه و پیش از آغاز جنگ، آمار بیکاران در اتحادیه اروپا ۱۳ میلیون نفر اعلام شده بود.

براساس آمارهای مستند اداره مهاجرت سازمان ملل متحد، فقط در سه هفته اول جنگ بیش از سه میلیون اوکراینی از این کشور خارج شده اند. با تشدید شرایط جنگی، قطعا تعداد آوارگان افزایش یافته است که هنوز آمار جدیدی از آن منتشر نشده است.

تحلیلگران جمعیتی و متخصصان آمار مهاجرت می گویند: هنوز نمی توان گفت جمعیت غالب آوارگان اوکراینی در کدام کشور یا منطقه ساکن خواهند شد.

این سیل جدید مهاجرت با موج مهاجرت سال ۲۰۱۵ قابل قیاس نیست. در سال ۲۰۱۵، حدود ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از کشورهای درگیر جنگ در منطقه خاورمیانه وآفریقای شمالی به اروپا مهاجرت کردند تا از شرایط ناپایدار جنگ بگریزند.

مهاجران سال ۲۰۱۵ همگی خواستار پناهندگی در کشورهای اروپایی بودند اما آوارگان اوکراینی در وضعیت متفاوتی به سر می برند. از ۴۳۱ هزار نفر اوکراینی که در رومانی مانده اند، فقط ۳ هزار و ۸۰۰ نفر درخواست پناهندگی داده اند و در واقع بسیاری از آنان، پناهجوی مقطعی محسوب می شوند و سودای بازگشت به خانه در سر می پرورانند.

با طغیان مشکلات روحی و نیازهای معیشتی مهاجران در هفته های اخیر، اظهار نظر در مورد تغییر شکل افق اقتصادی و شغلی اروپا هنوز زود است.

بازار کار

از سوی دیگر، تحقیقات موسسات معتبر اقتصادی نشان داده است اشتغال نیروی کار مهاجر در رشد اقتصادی و افزایش ظرفیت تولید تاثیر بسزایی دارد. به دلیل توجه این قشر به پرداخت مالیات برای نگرانی از ایجاد هرگونه تغییر در شرایط پناهندگی، دریافت مالیات افزایش می یابد. برخی کسب و کارها مانند خواربار فروشی ها، آرایشگاه ها، فروشگاه های پوشاک و لوازم الکترونیکی رونق پیدا می کند. دقیقا آنچه که پس از سال ۲۰۱۵ در آلمان اتفاق افتاد؛ زمانی که آلمان، بیش از یک میلیون پناهجوی آواره را که اغلب آنها سوری بودند با آغوش باز پذیرا شد.

آنجل تلاورا؛ مدیر دپارتمان اقتصاد اروپا در موسسه اقتصادی آکسفورد می گوید: این مقوله از نقطه نظر اقتصادی، مثبت ارزیابی می شود.

اما روی دیگر سکه، افزایش سرسام آور هزینه های اولیه این جریان است.

هفته گذشته اتحادیه اروپا مبلغ ۵۰۰ میلیون یورو (۵۵۰ میلیون دلار) برای حمایت های بشردوستانه از پناهجویان اوکراینی اختصاص داد. اما این مبلغ، قطره ای در میان دریای هزینه های تحمیلی ناشی از روند افزایشی آمار پناهجویان محسوب می شود.

کلاوس ویستسن؛ اقتصاددان ارشد اروپا در موسسه اقتصاد کلان پنتئون می گوید: این رخداد غیرمنتظره بر بودجه دولت های اروپایی تاثیر خواهد گذاشت. این هزینه ها به زودی از مجموع هزینه های عمومی اروپا برای مقابله با ویروس کرونا در دو سال گذشته فراتر خواهد رفت.

ویستسن می افزاید: افزایش ناگهانی نیازهای فوری مختلف مانند مسکن، سوخت، غذا، خدمات بهداشتی و درمانی و بسیاری موارد دیگر موجب افزایش آهنگ اختلالات تامین و بروز کمبود در زنجیره های مختلف تامین خواهد شد. تورم هر روز بالا و بالاتر خواهد رفت.

تورم جاری در منطقه یورو در ماه مارس ۲۰۲۲ میلادی، ۵.۸ درصد اعلام شد. ویستسن با اشاره به این مطلب تاکید کرد: با توجه به افزایش بهای منابع انرژی، انتظار می رود تورم تا ۷ درصد افزایش یابد. این موضوع، کار را برای بانک مرکزی اروپا سخت خواهد کرد.

اوکراین

وی تاکید می کند: این اتفاق، یعنی قدرت خرید مردم اروپا کاهش می یابد و اگر دستمزدها افزایش نیابد، مردم روز به روز فقیرتر خواهند شد.

با توجه به اینکه مدت زمان زیادی از آغاز جنگ نگذشته است، برخی مردم اروپا به دلیل ارتباطات فرهنگی و نژادی، از آوارگان اوکراینی حتی با اسکان موقت و غذای گرم پذیرایی کرده اند یا در مسیر ورود به اروپا، به آنان سیم کارت های ۵ یورویی اهدا کردند تا بتوانند با خانواده های خود در تماس باشند.

اتحادیه اروپا در ماه گذشته اعلام کرد: به میهمانان اوکراینی، مجوز کار و ثبت نام در مدرسه به مدت سه سال داده می شود.

مجله تایمز این خبر را "آرزوی پناهجویان با ملیت غیر اروپایی" نامید. اما همین خبر می تواند چهره بازار کار را در کشورهای اروپایی تا حدودی تغییر دهد.

جنگ اوکراین

برخی تدابیر برای پذیرش پناهجویان اوکراینی در اروپا

دولت بخارست نیز ۴۹ میلیون دلار به امور پناهجویان اوکراینی اختصاص داده است. علاوه بر این، لهستان و رومانی موافقت کرده اند تمام پناهجویان اوکراینی از خدمات اجتماعی و بهداشتی مانند شهروندان این کشورها بهره مند شوند.

موسسات جهانی مانند بانک جهانی (WB) که مرجع تخصیص وام های کم بهره به کشورهای مختلف به ویژه برخی کشورهای فقیر اروپایی است، این بار نیز در تلاش است به برخی کشورهای فقیر اروپا که میزبان بیشترین پناهجویان اوکراین هستند حمایت های مالی بیشتری اختصاص دهد.

تمام شواهد موجود از برنامه ریزی های اتحادیه اروپا برای اسکان دو سه ساله پناهجویان اوکراینی حکایت دارد. اما باید منتظر ماند و دید بازار کار اروپا چگونه با تغییرات جمعیتی و ملیتی نیروی کار برخورد خواهد کرد؟

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =