مدیرکل سازمان بین‌المللی کار (ILO) در ساعات پایانی نشست مشترک صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی و سایر نهادهای مرتبط با اقتصاد جهان، خواستار اجرای سیاست‌های حمایتی اقتصاد کلان برای تسریع در روند ایجاد اشتغال‌ پایدار شد.

ظرفیت ایجاد ۴۰۰ میلیون شغل سبز تا ۲۰۳۰

به گزارش کارآفرین نیوز، گای رایدر؛ مدیرکل سازمان جهانی کار (ILO) در اختتامیه نشست نهادهای اقتصاد بین الملل، خواستار فوریت برای اقدامات مناسب و همراستا با ایجاد اقتصادهای سبز، حمایتی و دیجیتال با هدف ایجاد مشاغل پایدار، مشارکت در فرایند گذار به سوی اقتصادهای کربن خنثی و جلوگیری از نابرابری های شغلی شد.

رایدر با تاکید بر برنامه شتاب دهنده جهانی این سازمان برای ایجاد اشتغال و حمایت اجتماعی در دوران گذار اعلام کرد: این فرایند می تواند تا سال ۲۰۳۰ حداقل ۴۰۰ میلیون شغل به ویژه در زمینه اقتصاد مراقبتی و اقتصاد سبز ایجاد کند.

وی همچنین تاکید کرد: بیش از ۴ میلیارد نفر در حال حاضر از هیچگونه حمایت جدی اقتصادی برخوردار نیستند که این اقدامات شتاب دهی در صورت تحقق، می تواند چتر حمایت اقتصادی را بر سر این افراد بگستراند و آنها را نیز از حداقل حمایت های اقتصادی و اجتماعی بهره مند سازد.

بازار کار

بسته انعطاف پذیر سیاست های حمایتی که با هدف دسترسی جهانی و همگانی طراحی شده است می تواند حدود ۳۰۰ میلیون شغل دیگر ایجاد کند که راهی است برای ساختن بازار کار بهتر در جهان و قادر است تبعیض جنسیتی را از چهره بازار جهانی کار بزداید. آنگاه می توان اطمینان حاصل کرد که هیچکس در دوران گذار به سمت اقتصادهای سبز و بدون کربن، از قافله جهانی عقب نخواهد ماند.

رایدر تاکید کرد: با هدف ترغیب جهان برای مشارکت همگانی در مسیر عبور از دوران گذار اقتصادی که منافع آن شامل حال بسیاری از مردم خواهد شد و افراد آسیب پذیر بسیاری تحت حمایت قرار خواهند گرفت، بخش های اقتصادی باید اهرم های مختلفی به کار گیرند، به طور مثال؛ ایجاد انسجام و هماهنگی جهانی در اقدامات مناسب دوران گذار در سرمایه گذاری های اقتصادی در حال انجام، ایجاد ارتباط میان سرمایه پذیران و مشتریان برای گسترش گفتگوهای اجتماعی، حصول اطمینان از دسترسی شرکت های کوچک و متوسط (SMEs) در بخش های اقتصاد سبز به سرمایه گذاری ها، و در نهایت تقویت برنامه ریزی های دوران گذار.

رایدر بار دیگر، اهمیت بازیابی اقتصادی با محوریت انسان (بازیابی انسان محور) را یک ضرورت با درجه اهمیت بسیار بالا نامید: با وجود پاندمی، جنگ و تورم فزاینده، اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۲ بسیار شکننده خواهد بود اما بازیابی اقتصاد براساس انسان محوری، یک ضرورت انکار ناپذیر بسیار مهم است.

به گفته رایدر؛ روند بازیابی بازار جهانی کار در سال جاری میلادی بسیار کُندتر از آنچه پیش بینی می شد در حرکت است و انتظار می رود با توجه به چشم انداز مبهم پایان پاندمی، روند بیکاری در جهان دستکم تا سال ۲۰۲۳ به همین منوال ادامه داشته باشد.

رایدر در این بیانیه خاطرنشان کرد: جنگ روسیه و اوکراین، سه تهدید به اقتصاد جهان تحمیل کرده است: بحران تامین مالی، سوخت و غذا؛ که احتمال فقر و گرسنگی را افزایش می دهد و منجر به نابسامانی های خسارت بار در بازار جهانی کار خواهد شد.

حتی پیش از وقوع جنگ اخیر در اروپای شرقی که اقتصاد تمام جهان را درگیر بحران غیرمنتظره ای ساخته است، کاهش ساعات کاری معادل ۵۲ میلیون شغل تمام وقت در سه ماه آخر سال ۲۰۱۹ پیش بینی شده بود.

تازه ترین پیش بینی ها که با خوش بینی نسبت به شرایط سال ۲۰۲۱ انجام گرفت، نشان از کسری بیش از ۲ درصد نسبت به آمار سال ۲۰۱۹ و پیش از آغاز پاندمی دارد.

رایدر در پایان بیانیه خود خطاب به سران جهان اعلام کرد: هرچه پیش برویم، سیاست سازان با گزینه های سخت تری روبرو می شوند که نیاز به سیاست ها و اقدامات انقباضی مالی و پولی بیشتر برای کنترل تورم خزنده خواهند داشت و پایداری بازیابی اقتصادی بیش از همیشه نیازمند حمایت های اقتصاد کلان خواهد بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =