صندوق بین‌المللی پول پس از انتشار هشدارهای چند روز اخیر در مورد چشم‌انداز رشد اقتصادی آسیا، راهکارهایی برای ترمیم اقتصاد منطقه در دوران پساکرونا ارائه کرد.

راهکارهای صندوق بین‌المللی پول برای ترمیم اقتصاد آسیا

به گزارش کارآفرین نیوز، صندوق بین المللی پول در روزهای گذشته نسبت به چشم انداز رشد اقتصادی آسیا هشدار داده بود.

در پی این موضوع، صندوق راهکارهایی برای تقویت تاب آوری اقتصادی کشورهای پیشرفته و اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه منطقه پیشنهاد داده است.

صندوق بین المللی پول اعلام کرد: مواجهه و مقابله با فشار تحمیل شده بر روند رشد اقتصادی و ضرورت مدیریت مشکلات کوتاه مدت تجاری، پاسخ ها و سیاست های هماهنگ منطقه ای می طلبد که باید با توجه به شرایط خاص هر کشور، به صورت ویژه تعدیل و بازتنظیم شود.

چین

این صندوق خطاب به مقامات و سران کشورهای منطقه، راهکارهایی در چهار بند ارائه کرده که توجه به رئوس چارچوب ها می تواند برای گذر از دوران سخت کنونی بسیار راهگشا باشد:

۱. حمایت از کشورهای آسیب پذیر منطقه که از افزایش قیمت سوخت و مواد غذایی، بسیار متاثر شده و خواهند شد:
هر جا فشار بر کشورهای آسیب پذیر زیاد شود، آتش آشوب ها و ناآرامی های اجتماعی شعله ور خواهد شد. سریلانکا؛ مصداق بارز این موضوع است.

برخی اقدامات حمایتی موقت مانند برنامه پرداخت های نقدی در فیلیپین و کاهش هزینه های حمل و نقل در نیوزیلند از جمله این اقدامات مقطعی تاثیرگذار است.

۲. ثابت نگهداشتن چارچوب های سیاست های میان مدت پولی برای اطمینان از تحمل پذیری و پایداری بدهی ها:
شکاف تولید در بسیاری از کشورها بسیار زیاد است، بنابراین حذف محرک های مالی باید با دقت و سنجش بسیار زیاد انجام شود تا در روند بازیابی اقتصادی پس از پاندمی، خللی وارد نشود.

برخی کشورها که امکان انجام چنین اقداماتی دارند مانند چین و ژاپن، پیش از این برای وقایع معکوس و مخالف، تدابیری اندیشیده اند. اما کشورهای آسیب پذیر که بدهی بالایی نیز دارند باید هرچه سریعتر، برنامه هایی برای پیشگیری از وخامت اوضاع اقتصادی خود تدبیر کنند.

۳. تشدید اقدامات انقباضی پولی در زمان افزایش تور مانند سنگاپور و کره:
سیاست های احتیاطی کلان باید ریسک های مالی را در بحبوحه افزایش هزینه های مصرفی و بدهی خانوارها محدود کند مانند افزایش توجه و نظارت بر روند فزاینده هزینه های مسکن در برخی کشورها.

۴. تصویب اصلاحات اقتصادی با هدف رشد اقتصادی بلند مدت:
این رویکرد به ویژه در اقتصادهای نوظهور که بیشترین خسارات را در دوران پاندمی متحمل شدند بسیار حائز اهمیت و کارگشا خواهد بود. ترمیم و بازیابی ها در بسیاری از زمینه ها برای تقویت تولید، بسیار ضروری است، مانند موانع غیرتعرفه ای و همچنین توجه به بازار کار.

اصلاحات آموزشی نیز برای جبران تعطیلی طولانی مدت مدارس به ویژه در جنوب آسیا و کشورهای در حال توسعه و کم درآمد بسیار ضروری است

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =