با طراحی سیستم جامع تماس اضطراری (e-call) توسط شرکت‌های دانش بنیان ایرانی، اطلاعات تصادفات جاده‌ای از طریق سنسورهایی به صورت اتوماتیک برای سازمان‌های امدادی ارسال و درخواست کمک صورت می‌گیرد.

خدمات دانش‌بنیان‌ها وارد جاده‌ها شد

به گزارش کارآفرین نیوز، شاید ورود شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق به رفع نیازهای ملموس جامعه، مهم‌ترین دلیل برای باور به این توانمندی‌ها و لزوم ضرورت توجه بیشتر به این ظرفیت بالای تخصصی و علمی باشد.

هشت سال تلاش مداوم برای اثبات توان و ضرورت حمایت از زیست‌بوم فناوری و نوآوری؛ امسال به ثمر نشست و انتخاب شعار سال با محوریت شرکت‌های دانش‌بنیان هم مُهر تایید و تاکیدی بود بر ضرورت حمایت‌های همه‌جانبه از این مجموعه‌های دانش محور و توانمند.

شرکت هایی که ثابت کردند می توانند با حضور خود ایران را از گذرگاه های سخت سیاسی و چالش های اقتصادی به سلامت عبور دهند و با فعالیت خود در هیچ شرایطی اجازه از حرکت ایستادن چرخ اقتصاد کشور را ندهند.

این مجموعه ها در حال حاضر نیز در حوزه های مختلفی فعالیت و به ارائه خدمات مشغول هستند. به طور مثال برخی از آنها به این حوزه با دغدغه کاهش تصادفات ورود کرده اند و در تلاشند با طراحی و ساخت نرم‌افزارهایی ایران‌ساخت جان مردم را نجات دهند و از خسارات ناشی از تصادفات رانندگی بکاهند.

مثلا یکی از این محصولات سامانه تماس اضطراری (e call) است که در قالب پروژه ای ملی با هدف شناسایی هوشمند تصادف و اطلاع رسانی زمان و مکان رخداد سانحه تعریف شده است، این کار اجازه نمی‌دهد افراد جان خود را به دلیل ارسال به موقع کمک‌های درمانی و دیگر خدمات در تصادفات جاده‌ای از دست دهند.

در حال حاضر این پروژه در مرحله اتمام و پیاده‌سازی نمونه پایلوت سامانه قرار دارد، کاری که با یک همکاری تیمی میان ۳ شرکت دانش‌بنیان «سامانه ساز دلفین آپادانا»، «آیرود الکترونیک آریا» و «موبیکار» و با حمایت ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام شده است.

از دیگر اقدامات انجام شده در این زمینه نیز نصب نمونه‌های پایلوت بر روی ناوگان شرکت ماموت دیزل، سازمان راهداری استان البرز و بیمه رازی است.

در سیستم جامع تماس اضطراری (e-call) در صورت بروز یک تصادف جاده‌ای، تمامی خودروهای مجهز شده به این سامانه به‌ طور خودکار و در همان لحظه تصادف با استفاده از سنسورهای شناسایی تصادف و با یک شماره مشخص مختصات محل تصادف به مراکز اورژانس و دیگر مراکز هماهنگ شده برای کمک‌رسانی، اطلاع‌رسانی می شود و سازمان‌های امدادی مربوطه اقدام به اعزام و خدمات‌رسانی به همان نقطه تصادف خواهند کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =