به شهادت بسیاری از مدیران و مشتریان نظام بانکی بنگلادش، لونا از جمله مدیران قدرتمند در صنایع چندوجهی در این کشور به حساب می‌آمد که تاثیر بسزایی در تحول اقتصاد این کشور داشت.

لونا شمس الضحی؛ بانکدار نوآور بنگلادشی

به گزارش کارآفرین نیوز، هنوز هم حتی در برخی کشورها و اقتصادهای پیشرفته، نشستن بر کرسی ریاست یک بانک بزرگ دولتی برای بسیاری از زنان فعال در عرصه بانکداری، آرزویی دست نیافتنی به شمار می آید. چنین انتصاب و موفقیتی در کشورهای کمتر توسعه یافته و فقیر، در رده رویاها دسته بندی می شود.

لونا شمس الضحی؛ اولین بانویی است که به مقام ریاست بانک دولتی جنت (Janata) در بنگلادش دست یافت.

وی از ژوئن ۲۰۱۶ به عضویت هیات مدیره این بانک درآمد و منشا خدمات اقتصادی بسیاری در این کشور شد.

لونا که از دهه ۴۰ زندگی به عنوان کارآفرین حوزه تکنولوژی های نرم افزاری شناخته شد، از سال ها پیش ریاست شرکت رسانه های نوین ضحی تک را نیز برعهده گرفت. این شرکت در سال ۲۰۰۷ تاسیس شده است.

وی در سال ۲۰۱۳، شبکه زنان مخترع و نوآور را در بنگلادش به راه انداخت و به سبب همت والا در ایجاد انگیزه کارآفرینی و کسب و کار برای جامعه زنان این کشور، به کسب نشان افتخار شبکه جهانی زنان مخترع و نوآور (GWIIN) نائل شد. مقر این شبکه جهانی (GWIIN) در استکهلم سوئد است.

Luna Shamsuddoha

به دلیل تشویق ها و حمایت های لونا، بسیاری از زنان بنگلادشی ترغیب شدند کسب و کار خود را راه اندازی کنند و در اقتصاد خانواده و کشورشان، ایفای نقش نمایند. وی همچنین پس از راه اندازی شبکه زنان بنگلادشی در صنعت IT، به عنوان یکی از ۱۰ قهرمان جایزه ملی Anannya، موفق به دریافت جایزه قهرمان بخش تکنولوژی و فناوری شد.

دلیل پذیرش لونا در جمع مدیران برتر، علاوه بر افتخارات فوق، روحیه نوآوری و کارآفرینی وی بود. شرکت تحت مدیریت لونا از همان سال های ابتدای تاسیس توانست پروژه های مدرن سازی شرکت های دولتی را به خوبی به سرانجام برساند.

همچنین وی موفق شد سیستم آنلاین تدارکات دولتی (e-GP) را در بنگلادش راه اندازی کند.

لونا به عنوان نماد حضور زنان بنگلادش در صنایع فناوری های نوین محسوب می شود و به دلیل تلاش های گسترده برای ایجاد تحول در اقتصاد این کشور، موفق شد در سال ۲۰۱۷، جایزه کسب و کار بنگلادش را از آن خود کند.

Luna Shamsuddoha

لونا شمس الضحی به عنوان نماد قدرت مدیریت و کارآفرینی زنان، در فوریه ۲۰۲۱ به دلیل بیماری، چشم از جهان فروبست، در حالی که در دوران کوتاه ریاست خود بر بانک دولتی جنت، اقدامات موثری انجام داد.

به گواه مشتریان این بانک و اعضای شبکه زنان کارآفرین، به این زودی ها فردی با چنین قدرت مدیریتی در این شبکه روی کار نخواهد آمد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =