مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت اعلام کرد: مصوبه عوارض جدید صادراتی شامل کاهش یک یا دوپله‌ای عوارض برخی کالاها از روز هفت اردیبهشت‌ماه به گمرکات ابلاغ‌ شده است.

ابلاغ مصوبه کاهش عوارض صادراتی کالاها به گمرکات

به گزارش کارآفرین نیوز، سیف الله امیری با اشاره به کاهشی شدن قیمت بیشتر کالاها با توجه به کاهشی که در قیمت های جهانی رخ داده است، تصریح کرد: این کاهش قیمت های جهانی در وضع عوارض جدید اعلام و اعمال شده است.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت همچنین از حذف عوارض صادراتی برخی از کالاها که عوارض آنها به‌طور تقریبی به صفر رسیده در عوارض جدید خبر داد و تاکید کرد: با این وجود در صورتی‌ که دوباره موضوعات بحرانی مانند جنگ اوکراین و به دنبال آن افزایش قیمت های جهانی رخ دهد، برای اینگونه کالاها که عوارضشان به صفر رسیده، باز هم عوارض در نظر گرفته می‌شود.

وی بیان کرد: عوارض صادراتی برخی کالاها با سه پله و برخی دیگر از کالاها با یک یا دو پله نزولی اعلام شده است.

امیری گفت: اگر رشد قیمت صادراتی کالایی از پنج درصد به بالا باشد، برای آن کالاها عوارض در نظر گرفته شده و برای کالاهایی که رشد قیمتی صادرات آنها بین صفر تا پنج درصد بوده، هیچگونه عوارضی در نظر گرفته نشده است.

وی تصریح کرد: در دو هفته آینده نیز با توجه به شرایط بازار در صورتی‌که قیمت ها باز هم نزولی باشد، دوباره عوارض صادراتی تغییر می کند و عوارض صادراتی کالاهایی که رشد قیمتی آنها کاهش یافته و به صفر رسیده، حذف خواهد شد.

گمرک

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت بیان کرد: کالاهایی که تا پیش از ابلاغ این اصلاحیه ثبت سفارش شده اند و یا قبض انبار دارند، نیازی به پرداخت عوارض ندارند. همچنین ورود موقت ها نیز مطابق ماده ۱۱ آیین‌نامه گمرکی نیاز به پرداخت عوارض ندارند.

وی تأکید کرد: برای مصوبه تنظیم بازار نیز یک سری اصلاحات در نظر گرفته شده که این اصلاحات در ستاد تنظیم بازار کشور مطرح شده و در صورت موافقت اعمال خواهد شد تا موضوع عوارض صادراتی مرتفع شود.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت همچنین بیان کرد: برای وضع عوارض صادراتی علاوه بر توجه به بازارهای جهانی، بازارهای داخلی نیز مورد توجه قرار گرفته ‌اند؛ بر همین اساس عوارض صادراتی کالاهایی که در بازار داخل مشکلی ندارند را حذف کردیم تا بتوانند صادرات خود را به ‌راحتی انجام دهند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =