با تولید بتن شفاف توسط پژوهشگران کشورمان با قابلیت شارژ خودروهای برقی در حال حرکت، ایران در زمره کمتر از ۱۰ کشور دارای این توانمندی در جهان قرار گرفت.

شارژدهی به خودروهای برقی در حال حرکت

به گزارش کارآفرین نیوز، بتن شفاف، نوعی بتن است که علاوه بر استحکام، امکان عبور نور از خود را دارد که این قابلیت، کاربردهای متعددی (از جمله استفاده از آن در نماهای داخلی، خارجی و کف ساختمان) به این محصول داده است.

پژوهشگران شرکت گام بلند تمدن درصدد هستند تا ضمن تعریف کارایی جدید برای این محصول، امکان شارژ اتومبیل‌های برقی از کف به وسیله نور را فراهم کنند، به این ترتیب که اتومبیل برقی در حال حرکت بتواند از طریق کف زمین که با بتن‌های شفاف پوشش داده شده است، عملیات شارژ را انجام دهد.

در خصوص این فناوری جدید، آرش معصومی مدیرعامل شرکت گام بلند تمدن پیش تر اعلام کرده که تاکنون تست‌هایی در چند کشور جهان انجام شده که این چرخه در حال تکمیل است.

بتن شفاف یکی از گزینه‌های مناسب برای توسعه امدادرسانی در خطوط دریایی نیز محسوب می‌شود که از دیگر کاربردهای آن می توان به استفاده در خطوط نوری بیمارستان‌ها نیز اشاره کرد به طوری که می‌توان با قرار دادن انواع لامپ در پشت این بتن‌ها، زمینه‌های روشنایی آن را فراهم کرد. مزیتی که با توجه به امکان ساده تمیز کردن محصول، عملکرد این فرآیند را تا حدود زیادی افزایش می‌دهد.

لازم به ذکر است، تاکنون کمتر از ۱۰ کشور به این فناوری دست یافته‌اند که از جمله آنها می‌توان به مجارستان، چین، آلمان، ایتالیا و سایر کشورها اشاره کرد.

بتن

اشتغال‌آفرینی برای ۲۵ نفر با تولید بتن شفاف

از دیگر اقدامات قابل توجه شرکت گام بلند تمدن، تولید نوعی سیستم سازه‌ای است که هم سریع‌الاحداث است و هم در مقایسه با نمونه‌های دیگر، از صرفه اقتصادی بسیار خوبی برخوردار است که این مزیت‌ها می‌تواند در پروژه‌های بزرگی چون مسکن ملی به کار آمده و علاوه بر سرعت بالا، هزینه‌های تمام‌شده را تا حدود قابل توجهی کاهش دهد. تولید بتن‌های شفاف برای حدود ۲۵ نفر به صورت مستقیم، اشتغال‌آفرینی داشته است.

گفتنی است، طرح بتن شفاف و نیمه‌شفاف با دریافت تسهیلات و مشاوره‌هایی از معاونت نوآوری و تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، در مسیر تولید و توسعه قرار گرفته است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =