وزارت اقتصاد از دستورالعمل اجرایی راهبردهای بانکی با محوریت‌های رفع ناترازی موسسات اعتباری، هدایت اعتبار به‌ سمت شرکت‌های دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین و تسهیل دسترسی برای تولیدکنندگان رونمایی کرد.

جزئیات جراحی نظام بانکی در ۴ محور

به گزارش کارآفرین نیوز؛ یکی از مباحث با اهمیت در حوزه بانکی، اصلاح قوانین و مقررات در راستای کنترل نقدینگی و تورم و جلوگیری از کاهش ارزش پول ملی است، برای این منظور، تمرکز بر کل‌های پولی از طریق اصلاح نظام بانکی و بودجه‌ای کشور از اولویت‌های اساسی وزارت امور اقتصادی و دارایی است که بخشی از آن در دستورالعمل اجرایی راهبردهای بانکی اجرایی خواهد شد.

بر اساس راهبردها و سیاست های بانکی که در روز گذشته رونمایی شد، چهار سیاست کلان، هدایت اعتبار، فن آورانه، انضباط مالی و خودتنظیمی اعلام شده است.

راهبردهای هدایت اعتبار

بر مبنای این دستورالعمل، اهم راهبردهای هدایت اعتبار شامل، ممنوعیت سرمایه گذاری در زمینه ارز، طلا، سکه، طلا و مستغلات؛ هدایت اعتبار به سمت طرح ها با توجیه فنی اقتصادی با پیشرفت فیزیکی بیش از ۵۰ درصد؛ هدایت اعتبار به سمت اشتغال دانش بنیان؛ تمرکز بر تامین مالی از طریق رشد اقلام زیرخط ترازنامه؛ تسهیل در پرداخت تسهیلات خُرد بدون ضامن و... است.

همچنین اهم راهبردهای فن آورانه شامل، برنامه تحول بانکداری دیجیتال، نسخه الکترونیکی از قرارداد تسهیلات اعطایی، راه اندازی پایگاه داده اطلاعات مالی و غیرمالی، و اعطای تسهیلات خرد کمتر از دو میلیارد ریال و سایر خدمات بانکی به صورت غیر حضوری است.

راهبردهای انضباط مالی

علاوه بر اینها در اهم راهبردهای انضباط مالی تاکید شده: افزایش کارایی و اثربخشی فعالیت های بانکی در راستای سودآوری، وصول مطالبات غیرجاری، رشد نقل و انتقالات ارزی، بهبود رتبه در چارچوب کملز، فروش سرمایه گذاری در سهام غیربانکی و فروش اموال مازاد.

از دیگر موارد سیاست های کلان بانکی، خودتنظیمی است که در این مورد اهم راهبردهای آن، مواردی مانند افشای اطلاعات تسهیلات و تعهدات کلان، استرداد سود مازاد دریافتی، کمیته ویژه نظارت بر نحوه مصرف تسهیلات کلان، انتشار صورت های مالی در سامانه کدال است.

جراحی نظام بانکی

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =