"دی بی اس بانک سنگاپور"، دایره مسئولیت‌های اجتماعی خود را از ارائه خدمات مالی و بانکی فراتر برده و با ایجاد کمپینی، به دنبال رساندن دورریز مواد غذایی به صفر و اصلاح سبک زندگی است.

دایره مسئولیت‌ اجتماعی بانک‌ تا کجاست؟

به گزارش کارآفرین نیوز، دی بی اس بانک (DBS) سنگاپور جزو برترین بانک های آسیا در نظام بانکی بین الملل رده بندی می شود و این افتخار، تنها به دلیل ارائه خدمات بانکی و فین تکی نوین نیست.

این بانک از سال ۲۰۲۰، برنامه ZFW را با هدف کمک به حذف دورریزهای غذایی راه اندازی کرد تا گامی بلند در راه تغییر عادات و رفتارهای غذایی و اجتماعی و در مجموع سبک زندگی بردارد.

در وبسایت بانک آمده است: سالانه یک سوم مواد غذایی تولید شده، هدر می رود یا دورریز می شود. این حجم مواد غذایی، برای تغذیه حدود ۳ میلیارد نفر کافی است.

اگر بخواهیم مقایسه کنیم این مقدار برای سیر کردن دو برابر جمعیت چین کافی است یا بیش از سه برابر آمار گرسنگان در سطح جهان. اما متاسفانه، یک نفر از هر ۹ نفر، شب ها مجبور است گرسنه بخوابد.

از دیدگاه زیست محیطی نیز، دورریزهای غذایی؛ مسبب انتشار حدود یک دهم گازهای گلخانه ای در جهان هستند: یعنی پس از چین و آمریکا، می توان دورریزهای غذایی را به عنوان سومین عامل (کشور) آلاینده کره زمین معرفی کرد: تقریبا مشابه میزان انتشار کربن در صنعت حمل و نقل جاده ای در دنیا.

Bank of Singapore (DBS)

گام اول: بازنگری در مصرف

توجیه و متقاعدسازی تمام همکاران برای حذف دورریزهای غذایی و در پی آن، کاهش ۲۰ درصدی دورریز مواد غذایی در فستیوال بهاره بانک در سال ۲۰۲۰. در پایان جشن بهاره بانک، غذای دست نخورده و سالم بین ۱۰۰ کارگر خارجی توزیع شد و این آغاز راه بود.

سالن های غذاخوری شعب این بانک در هند نیز از می ۲۰۱۹ میلادی، ۳۰ درصد حجم دورریز مواد غذایی خود را کاهش داده اند.

گام دوم: بازتوزیع

این بانک در هنگ کنگ نیز با یک بنیاد خیریه به نام Foodlink مشارکت کرده است که موجب کاهش دورریزهای غذایی فراوان شده است و این بنیاد، مسئولیت توزیع مواد غذایی را بین نیازمندان برعهده دارد.

در تایوان، نیز کارمندان و مدیران بانک، با کمک یکدیگر و کاهش هزینه های ناشی از کاهش دورریزها، توانستند حدود ۱۷ هزار کیلوگرم مواد غذایی و بسته های حمایتی میان نیازمندان جامعه توزیع کنند.

گام سوم: بازیافت

مشارکت با یک کارخانه کمپوست ساز در تبدیل پسماندهای غذایی آشپزخانه های بانک به کود آلی که منجر به تولید بیش از ۳ تُن کود شد و علاوه بر کاهش تولید دورریزها، این کار همچنان ادامه دارد.

با برخی کسب و کارهای اجتماعی مانند بِتِر باریستا (Better Barista) و اِدیبل گاردن سیتی (Edible Garden City) که مسئولیت پذیرایی در فستیوال فین تکی سنگاپور را در سال ۲۰۱۹ برعهده داشتند در جهت کاهش دورریزهای قهوه و همچنین بازیافت تفاله قهوه برای تبدیل به کود آلی هماهنگ کردند. نتیجه شگفت انگیز بود و بیش از ۱۰۰ کیلو تفاله قهوه در مدت فستیوال فین تک جمع آوری شد.

گام چهارم: بازآفرینی شیوه مصرف

دی بی اس علاوه بر آنکه خود، گامهای بلندی در مسیر مسئولیت اجتماعی برداشته است، با طراحی جایزه SEs، کسب و کارها را به ایفای نقش در زمینه مسئولیت اجتماعی فرا می خواند.

کسب و کارهایی که فناوری های نوین برای کاهش هدررفت در مسیر تولید، زنجیره تامین و مصرف و همچنین بازیافت پسماندها به شیوه غیرآلاینده طراحی کنند علاوه بر برخورداری از جایزه ویژه، مشمول طرح های حمایتی استارتاپی بانک نیز می شوند.

گام پنجم: بازتعریف فرایندهای کشاورزی برای کاهش اتلاف

کمک به صنعت کشاورزی در مناطق مختلف که اشتغال های فراوان در پی داشت و موجب شد بسیاری از کشاورزان با انگیزه بیشتر و با هدف کاهش اتلاف مواد غذایی در فرایند تولید به کار بپردازند.

برخی از افرادی که در دوران پاندمی، کسب و کارشان در معرض آسیب قرار گرفته بود با کمک های راهگشای دی بی اس، به سمت کشاورزی روی آوردند و این اتفاق، عاملی برای جلوگیری از ورود بسیاری از افراد به زیر خط فقر جامعه عنوان شده است.

Bank of Singapore (DBS)

افتخارات بانک در زمینه تعهدات اجتماعی

این بانک در سال های اخیر جزو ۱۰ بانک برتر آسیا رده بندی شده است. در سال ۲۰۲۱ نیز، دی بی اس مفتخر به جایزه ویژه ریاست جمهوری شد.

بالاترین نشان افتخار زیست محیطی سنگاپور نیز به دلیل سلسله اقدامات در زمینه حفظ پایداری زمین، در سال ۲۰۲۱ به این بانک تعلق گرفت.

دلیل اعطای این جوایز و نشان افتخار؛ رهبری جریان سرمایه گذاری های پایدار در سطح ملی، به راه انداختن کمپین دورریز صفر (ZFW) در منطقه آسیای جنوب شرقی، و کمک متعهدانه به سازمان های داخلی مسئول در مسیر مبارزه با گرسنگی عنوان شده است.

دایره مسئولیت‌ اجتماعی بانک‌ تا کجاست؟

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =