کارشناس بازار مسکن گفت: پیش‌بینی می‌شود قیمت‌ها در بازار مسکن امسال با ثبات نسبی همراه باشد و اگر چنین باشد، حجم معاملات افزایش می‌یابد و شاهد نوسانات شدید قیمتی نخواهیم بود.

بازگشت آرامش به بازار مسکن

به گزارش کارآفرین نیوز، بر اساس گزارش تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در فروردین ماه سال ۱۴۰۱ که از سوی بانک مرکزی منتشر شده، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران در این ماه ۳۴.۲ میلیون ریال بوده که حاکی از کاهش ۲.۴ درصدی نسبت به ماه قبل بوده است.

بنابراین، می توان گفت که با کاهش قیمت ها در این بازار و ادامه دار بودن این روند نزولی، انتظار بازگشت آرامش و سکون به بخش مسکن وجود دارد.

البته، در ماه های پایانی سال ۱۴۰۰ نیز پیش بینی ها حاکی از توقف رشد قیمت ها در بازار مسکن و حتی کاهش نرخ ها بود و احتمال می رفت با شروع سال ۱۴۰۱ و عملیاتی شدن طرح های حمایتی مسکن از جمله اجرای طرح نهضت ملی مسکن، آهنگ رشد قیمت در این بازار کند شود.

مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران نیز به تازگی در این خصوص تصریح کرد: سال ۱۴۰۱ سال کاهش قیمت مسکن است و این شرایط تا دو تا سال آینده نیز در کشور ادامه دارد و شاهد تداوم کاهش قیمت مسکن خواهیم بود.

وی با بیان اینکه دولت در تلاش است با طرح نهضت ملی مسکن کمبود مسکن در کشور را جبران کند و این طرح در چند حوزه از جمله مسکن روستایی و مسکن شهری در حال تدارک و اجرا است، گفت: اکنون حدود ۷۲۰ هزار واحد مسکونی کمبود ساخت در کشور وجود دارد. هر سال آپارتمان های فرسوده نیز به این سبد اضافه می شود و آمار خانه اولی ها نیز وجود دارد. بنابراین دولت سیزدهم با شناسایی این کمبود و طرح نهضت ملی قصد جبران کسریِ مسکن را دارد. بازار به افزایش عرضه واکنش مثبت نشان خواهد داد و تکمیل مسکن در طرح های دولتی از جمله مسکن مهر و مسکن ملی و تحویل آن به متقاضیان، رشد بی رویه قیمت مسکن را کنترل خواهد کرد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران با بیان اینکه سال ۱۴۰۱ شاهد تثبیت قیمت مسکن خواهیم بود، افزود: در عین حال امسال وارد رکود عمیق تری شده ایم و در شرایط رکود نیر شاهد افزایش قیمت نخواهیم بود.

وی با بیان اینکه با احتمال نتیجه گیری از مذاکرات رفع تحریم‌ها تا دو سال آینده شاهد کاهش قیمت مسکن هستیم، خاطرنشان کرد: احتمالا با افزایش جزیی در نرخ نهاده ها مواجه هستیم که به ساخت و ساز هم باز می گردد و تاثیر جزیی در قیمت عرضه می گذارد.

قیمت مسکن

مهدی سلطان محمدی کارشناس بازار مسکن نیز در این باره گفت: قیمت ها در طول سال ۱۴۰۰ به نسبت سال های گذشته تقریبا با شیب ملایمی افزایش پیدا کردند و در سال ۱۴۰۱ هم اگر قرار باشد افزایش قیمتی داشته باشیم این رشد با شیب ملایم خواهد بود.

وی با بیان اینکه بازار مسکن اکنون در رکود به سر می برد، تصریح کرد: احتمال اینکه قیمت مسکن در سال ۱۴۰۱ از رشد تورم پیشی بگیرد ضعیف است، زیرا نرخ واقعی مسکن طی هفته های اخیر کاهش پیدا کرده است.

این کارشناس بازار مسکن با اشاره به اینکه در سال ۱۴۰۱ شاهد نوسانات شدید قیمتی نخواهیم بود، گفت: پیش بینی می شود قیمت ها در بازار مسکن امسال با ثبات نسبی همراه باشد و اگر چنین باشد، حجم معاملات افزایش می یابد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =