اعمال محدودیت‌های صادراتی در چین موجب شده این کشور به صورت چراغ خاموش، موجب افزایش قیمت‌های جهانی و در پی آن، ایجاد ناامنی در زنجیره جهانی تامین شود.

نقش پنهان چین در افزایش تورم جهان

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از سی ان بی سی، این روزها اقتصاد بین الملل، روسیه را عامل اصلی بحران امنیت غذایی و افزایش منابع انرژی می داند، اما چین به صورت چراغ خاموش، بدون آنکه توجه چندانی به خود جلب کند از طرق مختلف به تورم جهانی دامن می زند.

موسسه معتبر مطالعات اقتصادی PIIE (انستیتو پترسون) با انجام تحقیقات گسترده از اقتصاددانان بین الملل به شیوه های تاثیرگذاری چین بر روند صعودی افزایش تورم پرداخته است.

با تداوم جنگ؛ روسیه، نه تنها صادرات کودهای آلی موردنیاز کشاورزی را متوقف کرده است، بلکه نقش کلیدی اوکراین را در تامین سبد مواد غذایی حیاتی (سبد نان) قاره آفریقا و منطقه خاورمیانه حذف کرده است.

اما عامل مهم دیگری که در این میان نادیده گرفته شده، نقش چین در این غائله است.

تحلیلگران، نقش چین را به دلیل تصویب محدودیت های صادراتی و تغییر تعرفه برخی کامودیتی ها مانند کود شیمیایی در این کشور، بسیار متمایز و موثر می دانند.

اِعمال محدودیت های کنترلی چین از صادرات مواد غذایی فراتر رفته است. این غول اقتصادی که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان فولاد در جهان محسوب می شود، محدودیت های صادرات فولاد را نیز افزایش داده است.

تصویب محدودیت های صادراتی در این کشور، به افزایش قیمت ها در سایر مناطق دنیا منجر می شود. این در حالی است که ماجرا به نفع مردم چین تمام می شود.

چین

تحلیلگران معتقدند چین نباید حضور خود را در عرصه بین الملل به مثابه یک کشور کوچک تقلیل دهد. مشکل اینجا است که چین به گونه ای رفتار می کند که انگار اقتصاد کوچکی است. البته سیاست های چین اغلب تاثیر مثبت داخلی داشته و دارد.

چین این بار، "سیاست همسایه ات را فقیر کن" در پیش گرفته است تا مشکلات داخلی خود را با انتقال هزینه ها به مردم سایر کشورها جبران کند.

سیاست "همسایه ات را فقیر کن" (Beggar thy neighbor)؛ یک استراتژی یا سیاست اقتصادی است که یک کشور برای حل مشکلات اقتصاد داخلی، سعی بر تضعیف اقتصاد سایر کشورها دارد.

کودهای شیمیایی

سال گذشته، درپی افزایش تقاضا و افزایش قیمت منابع انرژی، قیمت کود شیمیایی در چین مانند سراسر دنیا افزایش یافته بود اما با آغاز جنگ روسیه و چین، این روند صعودی، شتاب بیشتری پیدا کرد.

در جولای گذشته، با هدف حصول اطمینان از امنیت کامل و طولانی زنجیره تامین کود، مقامات به کارخانجات بزرگ چین دستور دادند صادرات کود شیمیایی را به حالت تعلیق درآورند.

اما در ماه اکتبر ۲۰۲۱ که قیمت ها به طور سرسام آوری افزایش پیدا کرد، مقامات به کارخانجات اختیار دادند تا تولید مازاد بازار داخلی را صادر کنند.

رویترز چند روز گذشته خبر داده بود که محدودیت های صادراتی در چین، همچنان ادامه دارد و دستکم تا پایان تابستان تغییری در این سیاست ها ایجاد نخواهد شد.

تحلیلگران معتقدند: ترکیب محدودیت های غیرتعرفه ای متعدد، به سرعت موجب کاهش میزان صادرات کود و متعاقبا افزایش قیمت جهانی آن خواهد شد.

کود

با انباشت تولید مازاد در داخل کشور، قیمت کود در داخل چین کاهش یافت و این روند ریزشی قیمت در مقاطعی، شیب بسیار تندی داشت.

این اتفاقات، دقیقا خلاف جهت روند فزاینده جهانی روی می داد: قیمت کود در سراسر دنیا نسبت به زمان مشابه در سال گذشته، دو برابر شده است.

بنابر اعلام های رسمی، پیش از اعمال محدودیت ها، سهم چین از صادرات جهانی کود، ۲۴ درصد برای فسفات، ۱۳ درصد نیتروژن و ۲ درصد پتاس بوده است.

موسسه پترسون با استناد به آمار منتشره اعلام کرد: اقدام چین در تمدید محدودیت های صادراتی، گره ایجاد شده در زنجیره تامین را به سایر کشورها منتقل می کند.

وقتی کود به راحتی در دسترس کشاورز قرار نگیرد، غذای کافی تولید نخواهد شد که می تواند خسارات و عواقب بی شماری در عرصه های مختلف جهانی به دنبال داشته باشد.

این ها، علاوه بر کمبودهای ناشی از کاهش صادرات غلاتی مانند گندم، جو، ذرت و روغن آفتابگردان است که بر اثر جنگ روسیه و اوکراین از زنجیره جهانی تامین حذف شده است.

تحلیلگران اقتصاد بین الملل براین باور هستند که در برهه حساس کنونی، چین باید تعهد بیشتری نسبت به شرایط بین المللی نشان دهد و اقدامات خود را برای غلبه بر چالش های احتمالی که در زمینه های گوناگون می تواند منجر به تهدیدات در زمینه تداوم امور بشردوستانه به ویژه در کشورهای فقیر شود افزایش دهد.

فولاد

فولاد

در دو سال گذشته که چین با هدف عمل به تعهدات کربن زدایی خود، تولید داخلی فولاد را کاهش داده است، قیمت این کامودیتی در چین و اقصی نقاط دنیا افزایش فراوانی داشته است.

به منظور جلوگیری از افزایش بی رویه قیمت در بازار داخلی، مقامات چین سال گذشته، محدودیت واردات آهن قراضه را برداشتند.

همچنین با هدف کاهش صادرات، دور جدیدی از محدودیت های صادراتی را بر ۵ محصول فولادی به تصویب رساندند.

مارس ۲۰۲۲، قیمت فولاد چین به ۵ درصد پایین تر از قیمت پیش از اعمال محدودیت های صادراتی رسید.

اما در مورد کودهای شیمیایی، کاهش قیمت در چین به بهای افزایش قیمت در سایر کشورها تمام شد.

موسسات اقتصاد بین الملل از جمله پترسون، از افزایش شکاف قیمتی فولاد در چین و سایر کشورها که از ژانویه ۲۰۲۱ آغاز شده است ابراز نگرانی کرده اند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =