سخنگوی گمرک از تجارت ۳۷.۲ میلیارد دلاری ایران با کشورهای عضو شانگهای خبر داد و افزود: ۲۰ میلیارد و ۵۹۶ میلیون دلار صادرات در سال ۱۴۰۰ به این کشورها انجام شده است.

تجارت ایران با اعضای شانگهای به ۳۷.۲ میلیارد دلار رسید

به گزارش کارآفرین نیوز، سید روح الله لطیفی با اشاره به اینکه در سال گذشته ۵۴ میلیون و ۸۵۶ هزار تن کالا به ارزش ۳۷ میلیارد و ۱۶۸ میلیون دلار بین ایران و کشورهای عضو شانگهای مبادلات تجاری انجام شد، گفت: این میزان نسبت به سال ۹۹ رشد ۳۳ درصدی داشته است.

سخنگوی گمرک اظهارداشت: میزان صادرات انجام شده به اعضای سازمان همکاری شانگهای ۴۵ میلیون و ۳۴۹ هزار تن به ارزش ۲۰ میلیارد و ۵۹۶ میلیون دلار بود که در این بخش نیز ۴۱ درصد رشد به ثبت رسیده است.

لطیفی افزود: واردات ایران از اعضای کشورهای سازمان همکاری شانگهای نیز در سالی که گذشت ۹ میلیون و ۵۰۷ هزار تن کالا به ارزش ۱۶ میلیارد و ۵۷۲ میلیون دلار بوده که نسبت به سال ۹۹ رشد ۲۴ درصدی داشته است.

وی در خصوص میزان صادرات کشورمان به ۱۱ کشور عضو و ناظر شانگهای توضیح داد: چین با خرید بیش از ۱۴ میلیارد و ۳۲۳ میلیون دلار و رشد ۵۸ درصدی، افغانستان با یک میلیارد و ۸۳۹ میلیون دلار و کاهش ۲۰ درصدی و هند با یک میلیارد و ۸۱۷ میلیون دلار و رشد ۴۲ درصدی سه مقصد اول کالاهای ایرانی در بین اعضای سازمان همکاری شانگهای بودند.

سخنگوی گمرک افزود: پاکستان با خرید یک میلیارد و ۲۶۱ میلیون دلار و رشد ۲۴ درصدی، روسیه ۵۷۹ میلیون دلار و رشد ۱۵ درصدی، ازبکستان با خرید ۴۰۲ میلیون دلاری و رشد ۱۴۶ درصدی، قزاقستان با ۱۸۷ میلیون دلار و رشد ۱۱ درصدی، تاجیکستان با ۹۱.۶ میلیون دلار و رشد ۴۵۹ درصدی، قرقیزستان با ۷۹ میلیون دلار و رشد ۷۲ درصدی، بلاروس با ۱۷ میلیون دلار و کاهش ۱۹ درصدی و مغولستان با ۵۶۶ هزار دلار و با رشد ۳۷ درصدی در رتبه های بعدی قرار دارند.

لطیفی در خصوص میزان واردات از سازمان همکاری شانگهای گفت: چین با فروش ۱۲ میلیارد و ۷۴۴ میلیون دلار کالا به ایران و رشد ۲۹ درصدی، روسیه با یک میلیارد و ۶۶۵ میلیون دلار و رشد ۵۶ درصدی و هند با یک میلیارد و ۵۸۴ میلیون دلار و کاهش ۲۶ درصدی، سه کشور تامین کننده کالاهای مورد نیاز کشورمان در بین اعضای سازمان همکاری شانگهای در سال ۱۴۰۰ بودند.

سخنگوی گمرک افزود: پاکستان با فروش ۳۱۲ میلیون دلار و رشد ۷۶درصدی، ازبکستان با ۱۱۵ میلیون دلار و رشد ۲۶ درصدی، قزاقستان با ۷۸ میلیون دلار و رشد ۱۰۸ درصدی، تاجیکستان با ۳۹ میلیون دلار و رشد ۴۳۹ درصدی، افغانستان با ۲۱ میلیون دلار و رشد ۴۰۷ درصدی، بلاروس با ۱۰ میلیون دلار و رشد ۹ درصدی، قرقیزستان با سه میلیون دلار و کاهش ۴۵ درصدی و مغولستان با ۲.۷ میلیون دلار و رشد ۱۰ درصدی در رتبه های بعدی فروش کالا به ایران در بین اعضای سازمان همکاری شانگهای در سال ۱۴۰۰قرار دارند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =