طبق یک گزارش جهانی، ایران در ردیف ۵ کشور پیشرو در توسعه فناوری نانو شناخته می‌شود که به دستاوردهای علمی قابل توجهی در این بخش دست یافته است.

ایران در ردیف ۵ کشور پیشرو در فناوری نانو

به گزارش کارآفرین نیوز، قرار گرفتن ایران در ردیف ۵ کشور پیشرو در حوزه فناوری نانو نشان دهنده شکل گیری زیست بوم فناوری و نوآوری در ایران بوده که تحقیقات بین المللی نیز این مسئله را تاکید کرده است.

بر پایه این گزارش، در بررسی صورت گرفته در قالب شاخص جدید تمرکز بر حوزه های در حال ظهور فناوری، ایران در حوزه تولید علم نانو در رتبه پنجم دنیا قرار گرفته است.

همچنین ایران توانسته است در کنار ۴ کشور دیگر پیشرو در این حوزه، بالاترین میزان تمرکز را بر نوظهورترین و پیشروترین حوزه های علم و فناوری داشته باشد.

بر اساس این معیار کشور چین با فاصله زیاد رتبه اول و چهار کشور آمریکا، کره جنوبی، هند و ایران با فاصله‌ای کمتر نسبت به یکدیگر در رتبه‌های دوم تا پنجم قرار گرفته‌اند.

در این رتبه‌بندی، ایران بالاتر از تمام کشورهای اروپایی و همچنین کشور ژاپن با هزینه‌کرد میلیارد دلاری در حوزه تحقیقات نانو قرار گرفته است.

در گزارشی که توسط کمیسیون اقتصادی سازمان ملل متحد برای آفریقا در آوریل ۲۰۲۰ منتشر شده، توسعه فناوری‌نانو در ایران به عنوان یک نمونه برای درس‌آموزی مورد تاکید قرار گرفته است.

این گزارش، ایران را پیشگام در سیاست‌گذاری نانو بعد از آمریکا و چین و قبل از اتحادیه اروپا معرفی کرده و با اشاره به برخی از برنامه‌های توسعه نانو در ایران، رویکرد ایران در شبکه‌سازی آزمایشگاهای نانو برای تامین زیرساخت‌های پژوهشی را به عنوان یک الگو برای کشورهای آفریقایی معرفی کرده است.

همچنین براساس این گزارش، ایران در کنار کشورهای پیشرفته دنیا از قبیل آمریکا، چین، انگلستان، روسیه و اتحادیه اروپا بیشترین تعداد استانداردهای ملی تدوین شده در فناوری‌ نانو را دارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =