بنا بر اعلام سخنگوی دولت، طرح پیشنهادی صدور مجوز واردات خودرو در ستاد هماهنگی اقتصادی مطرح و جهت تصویب به هیات دولت تقدیم شد و انتظار می‌رود بزودی تصمیماتی در این زمینه اتخاذ شود.

تحولات جدیدی در بازار خودرو در راه است؟

به گزارش کارآفرین نیوز، اوایل اردیبهشت ماه بود که عزت اله اکبری تالارپشتی؛ رئیس کمیسیون صنایع و معاون مجلس شورای اسلامی ضمن اعلام موافقت مجمع تشخیص مصلحت نظام با واردات خودرو، تصریح کرد: پیش از این، شورای نگهبان به ماده ۴ طرح ساماندهی صنعت خودرو ایراد گرفته بود که مجلس بر مصوبه خود اصرار کرد بنابراین برای تعیین تکلیف این موضوع، مصوبه به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شد.

وی با بیان اینکه مجمع تشخیص مصلحت نظام کلیات ماده ۴ طرح ساماندهی خودرو را تصویب کرده اما از آنجا که برخی معتقد بودند این موضوع ایراداتی دارد مقرر شد ایرادات مذکور در کمیسیون های تخصصی برطرف شود، ادامه داد: بر اساس ماده مذکور در صورت صادرات خودرو، خدمات خودرو و نیرومحرکه می توان خودرو وارد کرد.

بسیاری از کارشناسان و فعالان صنعت خودرو معتقدند، اگر آزادسازی واردات صورت گیرد خودروسازان داخلی ناچارند برای حضور در فضای رقابتی این بازار هم که شده سطح کمی و کیفی محصولاتشان را بالا ببرند و به تنوع بخشی در تولیداتشان توجه کنند.

از طرفی، مردم این حق را دارند که با پرداخت هزینه های چند صد میلیونی، خودرو با کیفیت و ایمن خریداری کنند، نه اینکه به دلیل انحصاری بودن این صنعت تولیدات ضعیف خودروسازان داخلی را با قیمت های عجیب و نجومی خریداری کنند.

با اینکه طی سال های اخیر انتقادات بسیاری به سطح کیفی خودروهای داخلی وارد شده، اما تغییر خاصی در پلتفرم های تولید خودروسازان اعمال نشده و هر محصول جدیدی که طراحی و معرفی می شود، بر اساس همان پلتفرم های قدیمی و با کمی تغییر ظاهری تولید و عرضه می شود با این حال، قیمت خودرو هر بار به دلیلی افزایش پیدا می کند و خبری از کاهش نرخ ها در بازار نیست.

بنابراین، می توان امید داشت که با واردات خودرو خارجی مردم این شانس را داشته باشند که خودرو باکیفیت خریداری کنند و حتی به دلیل رفع انحصار، شاهد کاهش قیمت ها در بازار باشند.

بازار خودرو

با استناد به اینکه علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت به تازگی از ارسال طرح پیشنهادی صدور مجوز واردات خودرو به هیات دولت خبر داد و اعلام کرد: «طرح پیشنهادی صدور مجوز واردات خودرو در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مطرح و جهت تصویب به هیات دولت تقدیم شد»، امیدواریم به زودی تحولات جدیدی در بازار خودرو رخ دهد.

ناگفته نماند که، پیش تر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس در خصوص ضرورت ساماندهی صنعت خودرو، با اشاره به اینکه امروزه روش تولید خودرو در کشور دارای اشکالات فنی است، از پافشاری مجلس و همراهی مجمع تشخیص در بحث واردات خودرو قدردانی کرد و گفت: بحث خودرو در کشور از جمله بحث‌های کارشناسی و مهم محسوب می شود؛ بحث واردات خودرو به این شکل نیست که فقط خودرو وارد کنیم، از این رو در قانون نیز به این امر و به تولید نیز توجه شده است.

به گفته رئیس مجلس، اکنون روش تولید در کشور دارای اشکالات فنی است که باید به آن توجه کنیم که در این خصوص در مجمع پس از رای گیری درباره آن به صورت مفصل توضیح دادم که چگونه باید بحث خودرو را در کشور اصلاح کنیم.

اینکه امروز قیمت تمام شده خودرویی مانند پراید، ۲۰۰ میلیون تومان است در محاسبه‌ای با ارز معادل حدود ۲۵ هزار تومان، خودروهایی با ۵ هزار الی ۵ هزار و ۵۰۰ دلار با کیفیتی بسیار عالی وجود دارد که می‌تواند به کشور وارد شود، این خواسته مجلس بوده و مجمع نیز با آن همراهی کرد که این موضوع در ارتقاء کیفیت تولید، قیمت تمام شده و تیراژ تولید موثر خواهد بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =