اگرچه وزیر تعاون، کار و رفاه خبر داده که در فروردین امسال میزان تقاضا برای بیمه بیکاری و شکایت کارگران از کارفرمایان نسبت به سال گذشته ۳۸ درصد کاهش یافته، اما نحوه محاسبه مقرری بیمه بیکاری، همیشه یکی از موضوعات مورد سوال کارگران بوده است.

بیمه بیکاری کارگران چگونه پرداخت می‌شود؟

به گزارش کارآفرین نیوز؛ بازار کار ایران در شرایط حاضر به شکلی است که از بهار ۱۳۹۹ به دلیل تحولات اجتماعی صورت گرفته در زمینه سن ورود به بازار کار، شاخص های عمده بازار کار مانند بیکاری، بر اساس جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر محاسبه و ارائه شد با این مبنا در زمستان ۱۴۰۰ تعداد جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر، در کشور ۶۳ میلیون و ۳۳۴ هزار نفر بوده که ۴۰.۴ درصد از آنها معادل ۲۵ میلیون و ۵۸۳ هزار نفر مشارکت اقتصادی داشته اند یعنی یا شاغل بوده اند یا بیکار و در جستجوی کار، در واقع ۵۹.۶ درصد از جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر، معادل ۳۷ میلیون و ۷۵۱ هزار نفر، نه تنها شاغل نبوده اند، بلکه به عنوان بیکار در جستجوی کار نیز نبوده اند.

از همان تعداد جمعیت فعال ۱۵ ساله و بیشتر، که مشارکت اقتصادی داشته اند، به تعداد ۲۳ میلیون و ۱۷۴ هزار نفر معادل ۹۰.۶ درصد شاغل و به تعداد دو میلیون و ۴۰۹ هزار نفر معادل ۹.۴ درصد بیکار بوده اند.

از طرفی، همیشه میان بیکاران و شاغلان، حرکت پاندولی وجود دارد به طوری که برخی شاغلان، بیکار شده و برخی بیکاران، مشغول به کار می شوند که البته با توجه به آمار بیکاری دو رقمی در ایران، وضعیت کارجویان چندان مطلوب نیست و به سختی می توانند کار مناسبی که معیشت آنها را تامین نماید، بیابند.

نحوه محاسبه بیمه بیکاری

پرداخت مقرری بیمه بیکاری در وهله نخست به مدت زمان پرداخت حق بیمه بستگی دارد بطوریکه به سابقه کمتر از ۶ ماه پرداخت حق بیمه، مقرری بیمه بیکاری تعلق نمی گیرد و پس از آن نیز بر اساس مدت زمان پرداخت حق بیمه، مدت ماه های متفاوتی از ۶ ماه تا ۳۶ ماه برای مجردان و از ۱۲ ماه تا ۵۰ ماه برای متاهلان پرداخت می شود.

بیمه بیکاری

اما نحوه محاسبه مقرری بیمه بیکاری به این گونه است که برای بیمه شدگان مجرد، میانگین مزد ۹۰ روز آخر قبل از بیکاری ضربدر ۵۵ درصد شده و برابر با آن پرداخت می شود که اگر این میزان، کمتر از حداقل دستمزد باشد، همان حداقل دستمزد پرداخت می شود.

همچنین برای بیمه شدگان متاهل، همان محاسبه بالا که برای بیمه شدگان مجرد انجام می شود، صورت گرفته، به اضافه ۱۰ درصد حداقل دستمزد ضربدر تعداد افراد تحت تکفل (تا ۴ نفر) به شرطی که از حداقل دستمزد، کمتر و از ۸۰ درصد دستمزد او بیشتر نباشد.

توضیح اینکه، کمترین مدت پرداخت مقرری بیمه بیکاری برای مجردان ۶ ماه و برای متاهلان ۱۲ ماه است که به کسانی پرداخت می شود که از ۶ تا ۲۴ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند و بیشترین مدت پرداخت مقرری بیمه بیکاری برای مجردان ۳۶ ماه و برای متاهلان ۵۰ ماه است که به کسانی پرداخت می شود که بیش از ۲۴۱ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =