عضو اتاق بازرگانی ایران معتقد است برای حمایت واقعی از دانش‌بنیان‌ها علاوه بر حمایت‌های تسهیلاتی، لازم است تا سخت‌گیری‌ها در صدور مجوزهای کسب و کار به حداقل برسد؛ موانع رفع شده و کسب و کارهای نوپا در اولویت قرار گیرند و حمایت‌ها نیز از طریق مجموعه‌ای واحد باشد.

۵ باید کلیدی حمایت از دانش‌بنیان‌ها و کارآفرینان

به گزارش کارآفرین نیوز، استفاده از ظرفیت دانش بنیان ها و حمایت از کارآفرینان امروزه جزو اولویت های هر کشوری برای دستیابی به رشد و توسعه اقتصادی است.

با توجه به اینکه ایجاد بستر لازم برای حرکت به سوی نوآوری و استفاده از فناوری ها و تکنولوژی های نوین در کسب و کارها و صنایع مختلف اثرات مثبتی در رشد اقتصادی دارد و زمینه ساز حضور در بازارهای رقابتی جهانی است، اگر از توان مجموعه های دانش بنیان در این بخش ها استفاده و از کارآفرینان حمایت شود، سرعت دستیابی به توسعه اقتصادی افزایش می یابد و به تبع باعث اشتغالزایی و رونق تولید می شود.

با توجه به اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنرانی تبریک فرارسیدن سال نو، سال ۱۴۰۱ را سال «تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین» نامگذاری کردند، جا دارد امسال حمایت ویژه ای از کسب و کارهای نوپا و کارآفرینان شود تا از طریق بهره گیری از ظرفیت دانش بنیان ها شاهد اشتغالزایی در کشور باشیم.

بررسی ها نشان داده پشتیبانی از توسعه شرکت های کوچک، ایجاد صندوق های نوآوری برای کسب و کارهای نوپا، تنظیم مقررات برای ورود سرمایه گذاران غیردولتی به صنایع فرهنگی، هدایت توسعه، اعطای تسهیلات و تامین مالی و... از جمله حمایت هایی است که در سایر کشورها از مجموعه های دانش بنیان می شود تا رشد کنند.

در ایران نیز این ظرفیت وجود دارد که با اعطای تسهیلات به مجموعه های دانش بنیان و معافیت های مالیاتی و بیمه ای و فراهم سازی زمینه برای معرفی و ورود آن ها به مجموعه های دولتی و استفاده از ظرفیتشان در بخش تولید، از این شرکت ها حمایت شود.

به منظور بهره گیری از توان شرکت های دانش بنیان و حمایت از آنان، از ابتدای امسال مسئولان دستگاه های اجرایی و کارشناسان این حوزه بارها روی این مسئله به منظور تحقق شعار سال و بهبود وضعیت اقتصادی و اشتغالزایی، تاکید کردند. تا جایی که حجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اوایل سال جاری در نشست هم اندیشی با کارآفرینان و فعالان تولید دانش بنیان گفت: مدیریت در کشور باید دانش بنیان شود؛ بر این باور هستم که لازمه حرکت به سمت اقتصاد دانش بنیان این است که باید به دنبال مدیریت دانش بنیان بود لذا تحول در حوزه های مدیریتی از ضرورت های جدی جامعه است.

به گفته رئیس جمهوری، صنایع بزرگ کشور باید فعالیت و تولید خود را دانش بنیان کنند و اگر چنین اتفاقی نیافتد بدون تردید شرکت های کوچک دانش بنیان نمی توانند رشد موثری داشته باشند. ضروری است شرکت ها و صنایع بزرگ خود را موظف به فعالیت و حمایت از محصولات دانش بنیان بدانند و اقدامات لازم را در این راستا انجام دهند.

دانش بنیان

در این خصوص، مهراد عباد؛ عضو اتاق بازرگانی تهران تاکید کرد: برای حمایت از مجموعه های دانش بنیان ها و کارآفرینان باید شرکت ها و کسب و کارهای نوپای کوچک و متوسط در اولویت قرار گیرند زیرا این مجموعه ها می توانند نقش خوبی در اشتغالزایی و رونق تولید ایفا کنند و حمایت از آنان در مقایسه با شرکت های بزرگ باید در اولویت قرار گیرد.

این عضو اتاق بازرگانی تهران گفت: حمایت از کارآفرینان باید از طریق مجموعه ای واحد صورت گیرد و متولی برای اینکار در نظر گرفته شود تا ساماندهی آن ها و رسیدگی به مشکلات و دغدغه هایشان و هدایت به سمت بازارهای جهانی به شکل بهتری انجام گیرد.

وی با اشاره به ضرورت رفع موانع کسب و کار مجموعه های دانش بنیان و کارآفرینان، تصریح کرد: علاوه بر حمایت های مالی و اعطای تسهیلات، لازم است سخت گیری ها در اعطای مجوز و طی کردن پروسه های اداری برای راه اندازی کسب و کار این مجموعه ها رفع شود و با مانع تراشی، چوب لای چرخ کارآفرینان نگذارنند تا شاهد رشد و توسعه این شرکت ها و استفاده از ظرفیت آن ها در بخش های مختلف باشیم که به توسعه پایدار و رشد اقتصادی منجر شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =