وزیر اقتصاد با اعلام اینکه روزانه هزار میلیارد تومان یارانه کالاهای اساسی به جیب واردکنندگان می‌رود، بیان داشت: بخش زیادی از محصولات به شکل قاچاق از کشور خارج می‌شود.

قاچاق روزانه هزار میلیارد تومان کالای یارانه‌ای از کشور

به گزارش کارآفرین نیوز، سید احسان خاندوزی با اشاره به اینکه هزار میلیارد تومان یارانه کالاهای اساسی متعلق به مردم در هر روز به جیب همسایگان می رود، گفت: بر مبنای مصوبه ستاد اقتصادی دولت، قیمت نان سنتی تا پایان سال هیچگونه تغییری نخواهد داشت.

وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهارداشت: به هیچ وجه اجازه افزایش پرداخت از جیب مردم در مورد نان سنتی تا پایان سال ۱۴۰۱ داده نخواهد شد.

خاندوزی با تاکید بر اینکه ۸۰ درصد گندم مصرفی مربوط به بخش تولید نان سنتی است، افزود: ۲۰ درصد آن به صنف و صنعت مانند تولید ماکارونی، شیرینی جات و نان های غیرسنتی اختصاص دارد.

وی ادامه داد: در دو هفته ابتدایی امسال ۲۵۰ درصد افزایش مصرف آرد داشتیم که نشان‌دهنده رانت و قاچاق آرد از کشور است

وزیر اقتصاد تاکید کرد: در سال گذشته ۳۳ درصد ارزش وزنی واردات کالاهای اساسی داشتیم که نشان‌دهنده قاچاق آن به خارج است، چون مصرف مردم این‌قدر افزایش نیافته است.

به گفته خاندوزی، با جنگ اوکراین وضعیت تجارت کالاهای اساسی هم بغرنج شد و قیمت گندم و روغن به شدت افزایش یافت و موجب شد قیمت کالاهای اساسی در ایران به یک‌دهم قیمت در کشورهای همسایه کاهش یابد که موجب قاچاق به خارج می‌شد.

وی افزود: با زیرساختی که دولت طراحی کرده، تا پایان سال جاری قیمت نان سنتی برای مردم هیچ‌گونه افزایشی نخواهد داشت. با وجود اینکه قیمت آرد اصلاح خواهد شد تا جلوی قاچاق گرفته شود. اما تاکید می‌کنم که با زیرساخت بانکی دیده‌شده، قیمت پرداختی نان برای مردم افزایش نخواهد یافت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =