در پی تشدید تنش‌ها در اروپای شرقی و موج افزایش قیمت‌ها در بازار جهانی منابع انرژی، شرکت‌های نفتی دنیا، سود بی‌سابقه‌ای به جیب زدند.

سود سرشار شرکت‌های نفتی از تحریم روسیه

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از سی ان بی سی، غول نفتی شل از سود بی سابقه خود در ۱۵ سال اخیر خبر داد.

در پی افزایش بی سابقه قیمت کامودیتی ها، شرکت شل اعلام کرد سود سه ماهه کسب شده در سه ماه اخیر، از سال ۲۰۰۸ تاکنون سابقه نداشته است.

این شرکت در گزارش خود، درآمد سه ماه منتهی به مارس ۲۰۲۲ را ۹.۱ میلیارد دلار اعلام کرده است. این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته، درآمد ۳.۲ میلیارد دلاری کسب کرده بود.

تحریم نفت روسیه

میزان درآمد در سه ماه پایانی سال ۲۰۲۱، تنها ۶.۴ میلیارد دلار اعلام شده بود. ارزش سهام این شرکت نیز تا این موعد از سال، 36 درصد رشد داشته است.

انتشار این خبر موجب شد درخواست ها برای وضع مالیات بر سود سرشار شرکت های نفت و گاز برای کمک و تعدیل در قبوضی که برای مصرف انرژی در بخش خانگی صادر می شوند افزایش یابد.

بی پی (BP)؛ رقیب انگلیسی شل نیز از درآمد بی نظیر این شرکت در ۱۰ سال اخیر پرده برداشت. توتال؛ غول فرانسوی نفت و گاز و اکوینور نروژی (Equinor) نیز از درآمد چشمگیر این شرکت پس از افزایش بی رویه قیمت منابع انرژی در مدت زمان کوتاه از آغاز جنگ خبر داده اند.

اتحادیه اروپا روز گذشته اعلام کرد واردات نفت از روسیه را ظرف ۶ ماه آینده به صورت کامل تحریم خواهد کرد. همچنین در ادامه تحریم ها، واردات فرآورده های نفتی را نیز تا پایان سال ۲۰۲۲ قطع خواهد کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =