با استفاده از ۱۰ میلیون و ۲۳۲ هزار ابزار پذیرش اینترنتی، موبایلی و کارتخوان در فروردین ماه امسال، ۳ میلیارد و ۱۹۷ میلیون تراکنش در شبکه شاپرکی کشور انجام شد که نسبت به اسفندماه سال گذشته، ۴۰۹ میلیون تراکنش کمتر بوده است.

ثبت روزانه ۱۰۳ میلیون تراکنش شاپرکی در فروردین

به گزارش کارآفرین نیوز، بررسی وضعیت تراکنش های انجام شده در شبکه شاپرکی کشور طی فروردین ماه ۱۴۰۱ نشان می دهد که در این دوره حدود ۳ میلیارد و ۱۹۷ میلیون تراکنش به ارزش ۵ هزار و ۴۳۹ هزار میلیارد ریال در شبکه الکترونیک پرداخت کارتی کشور پردازش شده است.

این میزان تراکنش نسبت به اسفندماه سال گذشته در تعداد ۱۱.۳۳ درصد و در ارزش ریالی نیز ۲۶.۸۹ درصد کاهش نشان می دهد.

تعداد تراکنش های شاپرکی به ثبت رسیده در اسفندماه سال گذشته ۳ میلیارد و ۶۰۵ میلیون بوده که تعداد آن در فروردین ۱۴۰۱ بالغ بر ۴۰۹ میلیون تراکنش کمتر شده که البته می توان آن را به افزایش حجم تراکنش های پایان سال و همچنین افت میزان تراکنش ها در ماه نخست سال مرتبط دانست.

تعداد تراکنش شاپرکی فروردین 1401

کاهش ۴۰۹ میلیون تراکنش شاپرکی در فروردین

ارزش اسمی تراکنش های شاپرکی به ثبت رسیده در فروردین امسال ۲۶.۸۹ درصد و ارزش حقیقی تراکنش ها نیز ۲۹.۲۷ درصد کاهش نشان می دهد.

مجموع ابزارهای پذیرش فعال سیستمی نیز در فروردین ماه ۱۴۰۱ به میزان ۸ میلیون و ۸۵۴ هزار ابزار بوده که نسبت به تعداد ۱۰ میلیون و ۲۳۲ هزار ابزار فعال در اسفندماه سال گذشته، ۱۳.۴۶ درصد کاهش یافته است.

در این بخش، تعداد ابزارهای پذیرش اینترنتی ۳۴۴ هزار ابزار بوده که نسبت به اسفندماه سال گذشته ۴۸.۴۲ درصد کاهش یافته است.

تعداد ابزارهای پذیرش موبایلی نیز ۱۵۶ هزار ابزار بوده که در این بخش نیز ۶۱.۴۸ درصد افت به ثبت رسید.

مجموع ابزارهای پذیرش کارتخوان فروشگاهی در فروردین ماه ۸ میلیون و ۳۵۴ هزار دستگاه بوده که به نسبت اسفندماه سال قبل، ۸.۷۹ درصد کاهش نشان می دهد.

سازمان امور مالیاتی در زمستان سال گذشته برنامه ثبت اطلاعات کارتخوان ها و قطع کارتخوان های فاقد هویت را عملیاتی کرد که از این طریق بخشی از کارتخوان های فاقد اطلاعات، قطع شده است.

تراکنش ابزارهای پذیرش

۱۰۰ میلیون تراکنش اینترنتی

سهم بازار ابزارهای پذیرش اینترنتی در فروردین امسال از مجموع کل تراکنش های شاپرکی ۳.۸۹ درصد بوده، در حالی که این سهم در اسفندماه سال گذشته ۶.۵۲ درصد بود.

همچنین سهم ابزارهای پذیرش موبایلی نیز ۱.۷۷ درصد بود و در این بخش نیز طی اسفندماه سال گذشته ۳.۹۷ درصد کل تراکنش ها انجام شده بود.

مجموع سهم تراکنش های کارتخوان فروشگاهی در فروردین ماه سال جاری، ۹۴.۳۵ درصد بود که نسبت به ۸۹.۵۱ درصد اسفندماه سال گذشته، رشد نشان می دهد.

تعداد کل تراکنش های به ثبت رسیده در شبکه ابزارهای اینترنتی طی فروردین امسال ۱۴۷ میلیون و ۴۸۲ هزار تراکنش بوده و در این بخش تعداد ۱۰۰ میلیون و ۲۰۷ هزار تراکنش نیز با ابزارهای موبایلی انجام شده است.

در قالب ابزارهای کارتخوان فروشگاهی نیز ۲ میلیارد و ۹۴۹ میلیون تراکنش انجام شد و سهم هر کارتخوان نیز ۳۵۳ تراکنش در فروردین ماه بوده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =