در حالی وزیر تعاون، کار و رفاه از تصویب افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در جلسات آینده هیات دولت خبر داده که تاخیر سازمان تامین اجتماعی در ارسال پیشنهاد خود به هیات دولت در مورد میزان افزایش حقوق بازنشستگان، باعث شده که بازنشستگان در دومین ماه از سال ۱۴۰۱ نیز شاهد افزایش حقوق خود نباشند.

تاخیر در افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

به گزارش کارآفرین نیوز؛ دومین ماه از سال ۱۴۰۱ نیز از نیمه خود گذشته است و اگر بنا به سخنان حجت اله عبدالملکی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی، در جلسات آینده هیات دولت میزان افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی تصویب شود، بازنشستگان در اردیبهشت ماه نیز شاهد افزایش حقوق خود نخواهند بود و عملا صدور احکام بازنشستگان و واریز حقوق ۱۴۰۱ به خرداد ماه موکول خواهد شد.

ماجرای پیگیری برای افزایش ۱۰ درصدی به جای ۳۸ درصدی

ماجرای تاخیر سازمان تامین اجتماعی در ارسال پیشنهادات خود در مورد میزان افزایش حقوق بازنشستگان بر مبنای مواد ۹۶ و ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی، از آنجا شروع شد که در جزء ۴ بند الف تبصره ۱۲ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ مصوبه مجلس شورای اسلامی، میزان افزایش حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری را ۱۰ درصد عنوان کرده بود، ولی نام تامین اجتماعی به اشتباه همراه با یک ویرگول آورده شده و نوشته شده بود «صندوق تامین اجتماعی، نیروهای مسلح»؛ این موضوع باعث شد ذهنیتی برای سازمان تامین اجتماعی ایجاد شود که حقوق سایر سطوح دستمزدی بازنشستگان تامین اجتماعی تنها ۱۰ درصد باید افزایش پیدا کند، نه آن ۳۸ درصدی (به علاوه ۵۱۵ هزار تومان) که در مصوبه شورای عالی کار برای کارگران سایر سطوح مزدی درنظر گرفته شده است و بر اساس ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی باید مورد اتفاق نظر قرار بگیرد.

پیگیری سازمان تامین اجتماعی برای افزایش ۱۰ درصدی حقوق بازنشستگان این سازمان، صدای انتقادات فعالان کارگری و البته خود بازنشستگان را بلند کرد تا جایی که ناصر چمنی از فعالان حوزه کار خبر داد که "به طور حتم افزایش ۵۷ درصدی حداقل مزد در خصوص بازنشستگان تامین اجتماعی اعمال خواهد شد، منتها در بحث سایر سطوح مزدی که برای سال جاری ۳۸ درصد در شورای عالی کار تعیین شد، سازمان تامین اجتماعی به تبصره ۱۲ بودجه ۱۴۰۱ استناد کرده و می گویند که نباید سایر سطوح مزدی در بخش بازنشستگان بیش از ۱۰ درصد افزایش یابد؛ در حالی که این، خلاف ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی است. "

بازنشستگان تامین اجتماعی

همچنین علی دهقان کیا؛ رییس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی استان تهران نیز در پاسخ به پرسشی در مورد تصمیم سازمان تامین اجتماعی برای پیشنهاد میزان افزایش حقوق بازنشستگان به هیات دولت، تاکید کرد: "زمانی که دولت سیزدهم تشکیل شد تورم ۵۵ درصد و در پایان سال نیز ۴۰.۲ درصد بود که میانگین آن ۴۷ درصد خواهد شد و ما برای افزایش حقوق بازنشستگان بر مبنای هزینه زندگی آنها یا تورم موجود، به کمتر از همان ۳۸ درصد (به علاوه ۵۱۵هزار تومان) در مورد سایر سطوح حقوقی رضایت نمی دهیم. "

سازمان تامین اجتماعی که شرایط را برای جایگزین کردن افزایش ۱۰ درصدی به جای افزایش ۳۸ درصدی، مساعد ندید ناچار نامه ای به مجلس شورای اسلامی نوشت و خواستار شفاف شدن موضوع در مورد تبصره ۱۲ بودجه ۱۴۰۱ شد.

پاسخ مجلس و تاکید بر اشتباه سازمان تامین اجتماعی

معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۲۳ فروردین، پاسخ به نامه سازمان تامین اجتماعی را ارسال کرد و درآن تاکید نمود که در جزء ۴ بند الف تبصره ۱۲ قانون بودجه سال ۱۴۰۱، ویرگول به اشتباه درج شده و اصولا این بند از قانون بودجه، ارتباطی به میزان افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی ندارد و سازمان تامین اجتماعی نباید به سراغ چنین قوانینی برود.

در بخشی از این نامه، که به غیر از تاکید بر ویرگول اشتباهی، آورده شد، نشان داد که سازمان تامین اجتماعی، در قوانین مرتبط با خود دقیق نشده و به دنبال بهانه ای برای جایگزین کردن افزایش ۱۰ درصدی به جای افزایش ۳۸ درصدی بوده است.

معاونت قوانین مجلس در این بخش از پاسخ خود تاکید کرد: " مطابق ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی، سازمان تامین اجتماعی مکلف است میزان کلیه مستمری‌های بازنشستگی، از کارافتادگی کلی و مجموع مستمری بازماندگان را در فواصل زمانی که حداکثر از سالی یکبار کمتر نباشد با توجه به افزایش هزینه زندگی با تصویب هیات وزیران به همان نسبت افزایش دهد. بنابراین تشریفات قانونی نحوه تعیین مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی در این ماده به صراحت و بدون ابهام بیان شده است. در نتیجه و با توجه به مطالب فوق ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی کماکان معتبر است و سازمان تامین اجتماعی مشمول جزء ۴ بند الف تبصره ۱۲ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور نیست. "

بازنشستگان تامین اجتماعی

با این اوصاف، نتیجه این پیگیری های سازمان تامین اجتماعی؛ انتقادات بخشی از فعالان کارگری، نگران کردن بازنشستگان در مورد حقوق و مزایای خود و نهایتا به تاخیر انداختن افزایش حقوق بازنشستگان بوده است.

اکنون بر اساس سخنان وزیر کار، حتی اگر فردا ۱۸ اردیبهشت ماه، میزان افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در هیات دولت مصوب شود، باز هم بسیار بعید است که این افزایش در این ماه پرداخت شود و بازنشستگان برای افزایش حقوق خود باید منتظر خرداد ماه باشند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =