با وجود اما و اگرهایی که تحلیلگران مطرح می‌کنند، به نظر می‌رسد قرار نیست بازارهای سهام جهانی به این زودی‌ها از مدار نوسان کاهشی خود خارج شوند.

نوسانات بازارهای سهام جهانی ادامه دارد

به گزارش کارآفرین نیوز، تحلیلگران و تصمیم سازان اقتصاد دنیا با رصد لحظه ای بازارهای جهانی به دنبال رمز گشایی از میزان تاثیر رخدادهای جاری بین الملل بر بازارهای سهام در دنیا هستند.

تغییرات اقلیمی منجر به خشکسالی، طولانی شدن پاندمی، افزایش نرخ بهره در بسیاری از کشورها و چشم انداز مبهم خط پایان جنگ روسیه و اوکراین که حالا تمام کشورها را درگیر کرده است یا حتی برآیند تاثیر تمام عوامل؛ هر چه که هست، بازارهای جهانی را با بی ثباتی روزانه و یا حتی لحظه ای روبه رو ساخته است.

روز گذشته در آخرین روز معاملاتی هفته اول می ۲۰۲۲، معاملات آتی در بازار سهام آمریکا با ۰.۵ درصد کاهش بسته شد و شاخص های این بازار باز هم در مسیر کاهشی به حرکت ادامه دادند.

گرچه روز پنج شنبه (۵ می) هر سه شاخص داو جونز، اس اند پی ۵۰۰ و نزدک به ترتیب ۲.۶۳، ۲.۷۲ و ۲.۸۷ درصد رشد را ثبت کرده بودند، اما برآیند معاملات هفتگی، امیدوار کننده نبوده است.

پس از آنکه فدرال رزرو و به دنبال آن، بانک مرکزی انگلیس (BoE) نرخ بهره را افزایش دادند، بسیاری از بازارها، تحرکات نوسانی نسبتا پیش بینی شده ای را از خود نشان دادند.

شاخص نزدک کامپوزیت که بسیاری از معاملات غول های فناوری را دربرمی گیرد، ریزش ۵ درصدی را ثبت کرد که بدترین روز معاملاتی از سال ۲۰۲۰ حتی در دوران اوج پاندمی محسوب می شود.

معاملات این شاخص با کاهش ۱.۵ درصدی در هفته گذشته به پایان رسید.

شاخص داوجونز نیز بیش از ۱۰۰۰ واحد سقوط کرد که بسیاری از معامله گران، آن را هشدار جدی تلقی کردند.

شاخص اس اند پی ۵۰۰ (S&P 500) نیز با کاهش ۳.۶ درصدی در روز پنج شنبه بسته شده بود که از سال ۲۰۲۰ سابقه نداشته است.

معاملات اس اند پی در محدوده ۴ هزار و ۱۲۳ بسته شد که برآیند معاملات هفتگی را با کاهش ۰.۲ درصدی روبرو ساخت.

تنها قسمتی که بازده مثبت در معاملات اس اند پی ۵۰۰ ثبت کرده، معاملات بخش انرژی با افزایش ۱۰ درصدی بوده است.

نمودار

هفته گذشته، فدرال رزرو افزایش ۵۰ واحدی (۰.۵درصدی) نخ بهره معیار را به همراه خبر احتمال مجدد نرخ بهره در ماه های آتی منتشر کرد.

جروم پاول؛ رییس فدرال رزرو با وجود اشاره به وضعیت مطلوب اشتغال در ماه آوریل تاکید کرد: همچنان میزان تورم بسیار بالا است و برای بسیاری از اقشار جامعه، غیرقابل تحمل است.

برخی تحلیلگران اعلام کرده اند: اگر مایکروسافت و اپل بتوانند در معاملات هفته آتی، درخشان ظاهر شوند می توان به وضعیت بازار به ویژه نزدک امیدوار شد.

اگر اپل، حمایت ۱۵۰ دلار و مایکروسافت ۲۷۰ دلار را از دست دهند، نشانه ادامه روند نوسان کاهشی در بازار خواهد بود.

ارزش هر سهم اپل در پایان معاملات روز جمعه (۶ می ۲۰۲۲)، ۱۵۷ دلار و ۲۸ سنت به ثبت رسید. معاملات مایکروسافت نیز در زمان مشابه با ۲۷۴ دلار و ۷۳ سنت بسته شد.

تورم در جهان به سطحی رسیده است که بسیاری بر این باورند از سال ۱۹۸۱ تاکنون سابقه نداشته است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =