هنوز کسی نمی‌داند تحریم‌ها علیه روسیه تا کجا قرار است ادامه داشته باشد و آیا با هر بار تصویب تحریم‌های جدید، نفت بر مدار افزایش قیمت قرار خواهد گرفت یا خیر؟

ناکجاآباد بازار جهانی نفت

به گزارش کارآفرین نیوز، از اواسط هفته گذشته که اتحادیه اروپا، آمادگی خود را برای آغاز دور جدیدی از تحریم ها علیه نفت روسیه اعلام کرد، بار دیگر روند افزایشی قیمت ها در بازار منابع انرژی تثبیت شد.

جمعه ۶ می ۲۰۲۲ نیز به عنوان آخرین روز معاملاتی، بازارهای جهانی در هفته گذشته با افزایش قیمت بسته شد. رویترز از افزایش برآیند ۱.۵ درصدی قیمت ها در معاملات جهانی نفت در روز جمعه پرده برداشت.

معاملات آتی نفت برنت با افزایش ۱.۴۹ دلاری به ۱۱۲.۳۹ دلار رسید. همچنین نفت خام وست تگزاس اینترمدیت (WTI) نیز با ۱.۴ درصد افزایش، روی قیمت ۱۰۹.۷۷ دلار در هر بشکه بسته شد.

فیل فلین (Phil Flynn)؛ تحلیلگر ارشد گروه پرایس فیوچرز می گوید: در کوتاه مدت، فاندامنتال ها برای بازار نفت، صعودی پیش بینی می شود و شاهد بازار گاوی (رو به بالا) خواهیم بود. ترس از رشد اندک اقتصادی در آینده، تنها چیزی است که بازارها را متزلزل خواهد کرد.

در هفته گذشته، پس از انتشار خبر توقف واردات نفت از روسیه تا پایان سال جاری میلادی، نفت وست تگزاس اینترمدیت ۵ درصد و نفت برنت حدود ۴ درصد افزایش قیمت نشان دادند.

استفان برنوک (Stephen Brennock)؛ تحلیلگر ارشد موسسه بین المللی مطالعات نفتی PVM‌ می گوید: در هر حال به نظر می رسد اپک پلاس، تصمیمی برای کمک به خروج از بحران قیمتی منابع انرژی ندارد حتی اگر رالی قیمتی منابع انرژی، موجب پیدایش سطح تورمی جدید شود.

نفت

به رغم درخواست دولت های غربی از سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اپک پلاس تصمیم دارد همچنان به برنامه سابق خود برای افزایش روزانه ۴۳۲ هزار بشکه ای تا ماه ژوئن پایبند بماند و گویی تغییری در برنامه تولید خود نخواهد داشت گرچه به دلیل ضعف تاسیساتی، بسیاری از کشورهای عضو مانند نیجریه و برخی کشورهای آفریقایی، توان تولید بیش از میزان موجود ندارند.

در همان روز پنجشنبه، کنگره نمایندگان آمریکا از آغاز تصویب طرحی خبر داد که به دولت اجازه می دهد از سازمان کشورهای صادرکننده نفت (OPEC) به اتهام تبانی برای تقویت روند افزایشی قیمت جهانی نفت شکایت کند و دادستان آمریکا باید کشورهای عضو اپک را تحت پیگردهای بین المللی قرار دهد.

این طرح که به نوپک (NOPEC) شناخته می شود در دوران ریاست جمهوری ترامپ در واکنش به افزایش قیمت نفت نیز تصویب شده بود، اما تاثیر چندانی بر روند قیمت ها نداشت. نوپک؛ در اصطلاح به معنای نه به کشورهای عضو اپک است.

چندی پیش، رییس جمهور آمریکا از غول های نفتی خواسته بود بر عطش خود برای کسب درآمد بیشتر غلبه کنند و به فکر هم میهنان خود باشند.

پنج شنبه گذشته (۵ می ۲۰۲۲)، بانک مرکزی انگلیس (BoE) پس از افزایش نرخ بهره از ۰.۷۵ به ۱ درصد که بیشترین میزان از سال ۲۰۰۹ محسوب می شود، نسبت به تورم ۱۰ درصدی در این کشور هشدار داد.

از سویی تشدید قرنطینه ها در چین، چالش های جدیدی بر سر راه دومین اقتصاد بزرگ دنیا که اصلی ترین واردکننده نفت نیز هست ایجاد خواهد کرد.

با توجه به تجربه ناموفق قبلی طرح نوپک، مشخص نیست هدف نهایی نمایندگان آمریکا از تلاش برای تصویب نهایی چنین طرحی چیست و آیا در صورت تصویب، این طرح، قدرت اجرایی لازم را برای تحت فشار قرار دادن اعضای اپک برای افزایش تولید دارد یا خیر.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =