با وجود اینکه برخی اظهارنظرها حاکی از آن است که بنا به دلایلی مانند توافق برجام، افزایش احتمالی عرضه و ... ممکن است قیمت‌ها در بازار مسکن کاهش یابد، اما یک کارشناس بازار مسکن معتقد است افرادی که قصد خرید خانه را دارند معطل نمانند و هر زمان که توان مالی دارند، اقدام به خرید واحد مسکونی کنند.

فصل خرید خانه فرا رسید

به گزارش کارآفرین نیوز، بررسی ها نشان داده قیمت مسکن در شهر تهران و سایر مناطق شهری در فروردین ماه ۱۴۰۱ کاهش پیدا کرده و این امر در افزایش میزان معاملات خرید و فروش نیز اثرگذار بوده است.

طبق گزارشی که اخیرا از تحولات بازار مسکن در فروردین ماه ۱۴۰۱ منتشر شده، متوسط قیمت خرید و فروش هر متر مربع زیربنای واحد مسکونی برابر ۳۴.۲ میلیون تومان بوده که نسبت به اسفندماه ۱۴۰۰ کاهش ۲/۴ درصدی را تجربه کرده است.

در پی کاهش قیمت مسکن، حجم معاملات در این ماه به نسبت فروردین ماه سال گذشته ۶۳/۷ درصد افزایش پیدا کرد و به ۳/۴ هزار واحد رسید؛ احتمال می رود با ادامه دار بودن روند کاهش قیمت ها، حجم معاملات بیش از این افزایش پیدا کند.

البته، برخی کارشناسان معتقدند کاهش چشمگیر قیمت ها در بازار مسکن بستگی به توافقات برجام، افزایش عرضه، کاهش نرخ تورم و ارز دارد و ممکن است تا آن زمان شاهد کاهش یا افزایش مقطعی قیمت ها باشیم.

انتظار ریزش سنگین قیمت مسکن را نداریم

در این خصوص، بیت الله ستاریان کارشناس بازار مسکن نیز معتقد است: به دلیل کمبود مسکن، در حال حاضر تعادلی بین عرضه و تقاضا وجود ندارد و از طرفی نتیجه مذاکرات وین نامشخص است؛ بنابراین در این شرایط انتظار کاهش قابل توجه قیمت ها در بازار مسکن را نداریم.

وی افزود: مسلما با انجام توافق برجام و مهار تورم، شرایط در بازار مسکن تغییر می کند و قیمت ها به ثبات می رسد.

این کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه در صورت عدم توافق بازار مسکن درگیر رکود تورمی می شود، گفت: اکنون، به دلیل افزایشی بودن نرخ تورم بسیاری از خانوارها توان خرید خانه را ندارند به همین دلیل آنطور که باید شاهد رونق در بازار مسکن نیستیم.

مسکن

وی ادامه داد: ساخت یک میلیون واحد مسکونی در مجموع اقدام مثبتی است اما برای اثرگذاری آن روی بازار، این ساخت و ساز باید با برنامه صحیح و اصولی (همراه با امکانات رفاهی و تفریحی و...) صورت گیرد تا به رونق بازار منجر و پاسخگوی بخشی از تقاضا باشد.

این کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه در حال حاضر انتظار کاهش قابل توجه قیمت ها در بازار مسکن را نداریم چرا که هزینه تامین مواد اولیه ساخت و ساز نیز افزایش پیدا کرده است، گفت: در صورتی که ساخت مسکن ادامه دار باشد در بیش از یک دهه می توان شاهد همخوانی بین عرضه و تقاضا و خالی شدن حباب مسکن بود.

وی با بیان اینکه مهار تورم باعث ممانعت از افزایش قیمت ها می شود، گفت: افرادی که قصد خرید خانه دارند معطل نمانند و هر زمان که توان مالی دارند، اقدام به خرید واحد مسکونی کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =