سخنگوی گمرک با اعلام واردات ۹۶.۴ میلیون تُن گندم به کشور در سه دهه اخیر، میزان واردات گندم در سال گذشته را نیز ۷ میلیون و ۷۵ هزار تُن اعلام کرد.

۲۲.۸ میلیارد دلار گندم وارد کشور شد

به گزارش کارآفرین نیوز، سید روح اله لطیفی با اشاره به واردات بیش از ۹۶ میلیون تن گندم در ۳۰ گذشته به کشور، گفت: ارزش واردات انجام شده در بخش گندم، ۲۲.۸ میلیارد دلار بوده که بالاترین میزان واردات با ۷ میلیون و ۴۲۹ هزار تن مربوط به سال ۹۳ بوده است.

سخنگوی گمرک با اشاره به اینکه کمترین میزان نیز در سال ۹۷ با کمتر از ۳۶۰ هزار تن وارد کشور شده است، افزود: طی سال ۱۴۰۰ نیز بیشترین میزان گندم پس از سال ۹۳ به میزان ۷ میلیون و ۷۵ هزار تن وارد کشور شده است.

وی خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۸۰ با ۶ میلیون و ۷۷۱ هزار تن و در سال ۱۳۹۱ با همین میزان، در سال ۷۸ با ۶ میلیون و ۱۵۶ هزار تن، سال ۷۶ با پنج میلیون و ۹۴۲ هزار تن، سال ۸۷ با پنج میلیون و ۹۰۷ هزار تن، در سال ۷۹ با پنج میلیون و ۷۶۶ هزار تن و در سال ۸۸ نیز واردات گندم به میزان پنج میلیون و ۶۱ هزار تن بوده است.

لطیفی در خصوص کمترین میزان واردات گندم گفت: پس از سال ۹۷، در سال ۹۶ نیز با ۷۴هزار تن، در سال ۸۴ با ۱۰۵ هزار تن، در سال ۸۶ با ۱۸۹ هزار تن و در سال ۹۰ با ۲۸۲ هزار تن کمترین میزان واردات در بین سال های ۷۱ تا ۱۴۰۰ رخ داده است.

سخنگوی گمرک در ادامه در خصوص متوسط ارزش خرید گندم در سه دهه اخیر، توضیح داد: قیمت هر کیلوگرم گندم در سال ۹۷ حدود ۷۰ سنت بوده که در مقیاس هر کیلوگرم گران ترین و بعد از آن در سال ۹۱ با ۳۸ و نیم سنت، در سال ۹۲ با ۳۷ سنت و در سال های ۱۴۰۰ و ۱۳۸۷ با ۳۵ سنت در ازای یک کیلوگرم گندم بالاترین میزان را برای خرید گندم را نشان می دهد.

وی افزود: در سال ۷۳ کمترین میزان ارزش برای یک کیلوگرم گندم، کمتر از ۱۰ سنت بوده و پس از آن در سال ۸۳ با ۱۲.۹ سنت، سال های ۸۴ و ۷۸ با ۱۳ سنت، سال ۷۹ با ۱۳.۲ سنت و سال ۸۱ با ۱۳.۴ سنت در ازای واردات یک کیلوگرم گندم محاسبه شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =