با جدی شدن موضوع حذف ارز ترجیحی، از دولت خبر می‌رسد که مبلغ جبرانی پرداختی به مردم احتمالا ارقام ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان خواهد بود؛ با این حال معاون اقتصادی رئیس جمهور می‌گوید، دولت در حال جمع‌بندی نهایی رقم پرداختی است.

مبلغ جدید یارانه نقدی چقدر است؟

به گزارش کارآفرین نیوز، افزایش مبلغ یارانه نقدی و یا تغییر شیوه پرداخت یارانه ها؛ پرونده ای است که از سال ۸۹ که اولین یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی به حساب سرپرستان خانوار واریز شد، تاکنون روی میز دولت های مختلف قرار دارد.

برخی اظهارنظرهای کارشناسی و مسئولان دولتی در این سال ها، مباحثی پیرامون لزوم حذف یارانه نقدی را مطرح می کرد و توجیه این بودک ه رقم چند هزار میلیارد تومانی پرداختی ماهانه به عنوان یارانه نقدی، برای بسیاری از خانوارها کاربردی ندارد و بهتر است این روند پرداخت یارانه متوقف شود.

از آنسو نیز برخی نظرات کارشناسی بر این مسئله تاکید داشته که روند پرداخت یارانه نقدی باید ادامه یابد و مشکل در ثابت باقی ماندن رقم ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی است و دولت باید وارد فازهای بعدی اجرای هدفمندی یارانه ها شود.

در عین حال، رقمی نیز در دولت های قبل با عنوان یارانه معیشتی و یا یارانه بنزین پیش بینی و به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود که به ازاء هر نفر ۵۵ هزار تومان است.

یارانه‌ای که ارزش آن ۷ هزار تومان شد!

با این اوصاف، تا به امروز و در اولین سال فعالیت دولت سیزدهم، مبلغ یارانه های نقدی و معیشتی بدون تغییر نسبت به قبل ثابت مانده که بنا به گفته رئیس جمهور، ارزش یارانه نقدی نسبت به روز اول به ۷ هزار تومان افت کرده است.

معاون اول رئیس جمهور در روزهای گذشته اعلام کرده بود که بزودی رئیس جمهور اخبار خوبی درباره اصلاح شیوه پرداخت ارز ترجیحی به مردم اعلام خواهد کرد و این موضوع در روز گذشته توسط خود رئیس جمهور نیز مورد تاکید قرار گرفت و وی عنوان کرد که در روزهای آینده درباره این مسئله، تصمیمات دولت را به مردم اعلام خواهد کرد.

پول

روز گذشته نیز محسن رضایی؛ معاون اقتصادی رئیس جمهور درباره برخی ارقام در محافل کارشناسی دولت درباره افزایش یارانه نقدی سخن گفت و بیان داشت: در راستای توزیع عادلانه یارانه ارز ۴۲۰۰ تومانی ماهانه ۴۰۰ هزار تومان به حساب هر نفر از ۳ دهک اول و ۳۰۰ هزار تومان به حساب هر نفر در ۵ دهک بعدی واریز می شود.

دولت در حال جمع بندی رقم نهایی پرداختی

در عین حال، وی بر این مسئله نیز تاکید کرده که ارقام مطرح شده نهایی نیست و دولت در روزهای آینده در اینباره به جمع بندی نهایی خواهد رسید.

آنچه که مشخص است دولت در راستای حذف ارز ترجیحی به سراغ افزایش مبلغ یارانه نقدی و یا کالابرگ رفته و به دنبال افزایش مبلغ یارانه ها است.

احتمالا طی هفته جاری برنامه نهایی دولت از سوی رئیس جمهور به مردم اعلام خواهد شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =