رییس بانک مرکزی اتریش (OeNB) خواستار تعجیل بانک مرکزی اروپا (ECB) برای افزایش گام به گام نرخ بهره در این اتحادیه شد.

پیشنهاد افزایش مرحله‌ای نرخ بهره در اروپا

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از رویترز، رییس بانک مرکزی اتریش (OeNB) بر لزوم ضرورت افزایش مرحله ای نرخ بهره تاکید کرد.

رابرت هالزمن؛ رییس بانک مرکزی اتریش افزود: بانک مرکزی اروپا برای مقابله با تورم، باید نرخ بهره را حداقل در دو یا سه مرحله به صورت تدریجی افزایش دهد. به طور مثال در هر مرحله می توان ۰.۲۵ واحد درصد افزایش نرخ بهره را در دستور کار قرار داد.

هالزمن معتقد است: اگر این روند تا دسامبر ۲۰۲۲ اجرایی شود، آثار آن را در نرخ سپرده های بانکی در سال ۲۰۲۳ می توان شاهد بود.

وی تاکید کرد: مقامات و تصمیم گیران بانک مرکزی اروپا (ECB) باید زودتر از تحقق پیش بینی ها، پیش دستی کرده و اقدامات و هماهنگی های لازم را به عمل آورند.

هالزمن گفت: نمی خواهم بگویم دیر شده، اما بهتر بود این تمهیدات زودتر اجرایی می شد. آمریکا حدود شش ماه زودتر در این چرخه اقتصادی قرار گرفته است. با این تفاسیربه نظر می رسد بهتر است بانک مرکزی اروپا نیز تدابیر خود را هرچه سریعتر اجرایی سازد. شاید بتوان گفت فدرال رزرو هم کمی دیر به فکر چنین تصمیمی افتاده است.

وی در پاسخ به سوالی در مورد تصمیم آمریکا برای افزایش نرخ بهره نیم واحد درصدی که موجب تقویت ارزش دلار نسبت به یورو و تحمیل تورم وارداتی به اروپا خواهد شد، گفت: بانک مرکزی اروپا به دنبال نرخ برابری واحد و مشخصی نیست. اما نرخ برابری را به صورت لحظه ای رصد می کنیم و در تصمیمات پولی و مالی، آن را لحاظ می کنیم. در حال حاضر شاید نتوان اختلاف نرخ برابری دلار و یورو را از میان برداشت، اما این شکاف، چندان عمیق نخواهد شد.

هالزمن همچنین خطر مارپیچ قیمت - دستمزد ناشی از تقاضای افزایش دستمزدها را بسیار ضعیف و کم اهمیت خواند. مارپیچ تورمی قیمت – دستمزد؛ یکی از تئوری های اقتصاد کلان است که بیان کننده رابطه علت و معلولی دستمزد و تورم (سطح عمومی قیمت ها) است.

رییس بانک مرکزی اتریش افزود: توافقات دستمزدی را کاملا زیر نظر داریم و بررسی می کنیم. گرچه این تهدید همیشه وجود دارد اما موضوع نگران کننده ای در شرایط فعلی در این زمینه وجود ندارد. اما اگر چنین مقوله ای اتفاق بیفتد، ناچاریم برای جلوگیری از تاثیرات بیشتر، نرخ بهره را بیشتر افزایش دهیم. این موضوع می تواند بر اقتصاد کشور و منطقه تاثیر بگذارد اما تاکید می کنم در شرایط فعلی، موضوع چندان پراهمیتی نیست.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =