وزیر جهاد کشاورزی از اصلاح یارانه‌های کالاهای اساسی خبر داد و در جمع نمایندگان مجلس، گفت: برای تامین کالاهای اساسی، ابتدا یارانه نقدی اختصاص می‌یابد و در آینده طرح توزیع کالا برگ در دستور کار قرار می‌گیرد.

توزیع یارانه‌ها عادلانه می‌شود

به گزارش کارآفرین نیوز، سیدجواد ساداتی نژاد در نشست علنی مجلس شورای اسلامی، در مورد اصلاح یارانه‌های کالاهای اساسی با اشاره به لزوم حفظ امنیت غذایی، ادامه داد: در شرایط جاری با افزایش قیمت‌های جهانی در مورد محصولات کشاورزی به ویژه غلات و روغن مواجه هستیم و این شتاب قیمت از انتهای سال گذشته تا امروز رشد شتابان و بی‌سابقه‌ای گرفته و برخی از اقلام از ابتدای سال ۱۴۰۰ بالای ۱۲۰ درصد رشد قیمت داشته است.

وزیر کشاورزی با تاکید بر اینکه از ابتدای دولت سیزدهم تا به امروز در موضوعات مختلف اجزای امنیت غذایی و غلات بین ۳۵ تا ۸۰ درصد افزایش قیمت را در انواع مختلف غلات و روغن در دنیا داشته ایم، گفت: جنگ روسیه و اوکراین در کمبود حوزه غلات تاثیر اساسی گذاشته است چون این منطقه ۷۰ درصد روغن و ۳۰ درصد غلات جهان را تولید می‌کند.

وی ادامه داد: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که در سال‌های آینده هم کمبود تولید غلات در این منطقه ادامه خواهد داشت لذا امروز دنیا با مسئله کمبود حوزه تولید غلات و محصولات اساسی کشاورزی و افزایش قیمت مواجه شده است. لذا طبیعی تمام دولت‌ها و کشورها برای حفظ و نگهداری سفره و امنیت غذایشان تلاش می کنند.

واردات ۴.۵ میلیون تُن گندم

ساداتی نژاد در مورد خشکسالی های اخیر در کشور و تاثیر آن در کشت گندم، گفت: در سال گذشته با پدیده خشکسالی مواجهه بودیم و این پدیده استمرار دارد، در سال ۹۹ ما ۸.۵ میلیون تن و در سال ۱۴۰۰ نیز ۴.۵ میلیون تن گندم خریداری کردیم و پیش‌بینی‌های امسال هم این است که به واردات حدود ۴.۵ میلیون تن گندم نیاز داریم.

وزیر جهادکشاورزی

ساداتی نژاد به توزیع عادلانه یارانه ها اشاره کرد و ادامه داد: در دولت، ستادی برای این کار به ریاست معاون اول رییس جمهور و وزرای اقتصادی تشکیل شده و برنامه ریزی های لازم را انجام می دهد تا به بهترین نحو ممکن، جبران هزینه مازاد خانوار به عنوان سبد حمایتی در نظر گرفته شود و قطعاً قبل از اجرای این طرح برای دو ماه این مبلغ به حساب خانوارها واریز می شود تا هیچ دغدغه‌ای برای مردم عزیزمان ایجاد نشود.

وزیر جهاد کشاورزی در مورد اصلاح یارانه‌های کالاهای اساسی گفت: برای تامین کالاهای اساسی ابتدا یارانه نقدی اختصاص می‌یابد و در آینده طرح توزیع کالا برگ کالاهای اساسی در دستور قرار می‌گیرد.

ساداتی نژاد با بیان اینکه دغدغه جدی ما امنیت غذایی است و باید آن را حفظ و پایدار کرد، گفت: اجرای طرح مورد هدف ما است تا مردم بتوانند عادلانه از آن بهره‌مند شوند، به طور قطع دهک‌های پایین بهره‌مندی بیشتری از یارانه‌ها نسبت به دهک‌های بالاتر خواهد داشت. در مورد موضوع نان، تمامی دهک‌ها یعنی همه مردم ایران از یارانه بهره‌مند خواهند شد و به گونه‌ای اقدام خواهد شد که افراد با قیمت فعلی نان را خریداری کنند؛ بنابراین هیچ افزایش قیمتی در خرید نان برای خانواده‌ها وجود ندارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =