سیاست امکان اخذ تسهیلات بانکی سهامداران بازار سرمایه در قبال سهام، از هفته آینده با اجرای آزمایشی وثیقه‌سازی سهم در دو بانک آغاز خواهد شد.

اجرای آزمایشی وثیقه سهام برای اخذ تسهیلات از هفته آینده

به گزارش کارآفرین نیوز، غلامرضا ابوترابی با بیان جزئیات دریافت سودهای رسوب شده سهامداران و نحوه وثیقه گذاری برای دریافت تسهیلات خُرد، گفت: همه شرکت های فعال در بازار سرمایه دارای مبالغ رسوبی هستند و باید با سهامداران خود تسویه کنند.

قائم مقام سپرده گذاری مرکزی به وجود ۶۰ میلیون کد سهامداری در کشور اشاره کرد و افزود: ۴۰ میلیون نفر از این تعداد در سامانه سجام ثبت نام کرده اند و سهامدارانی که در این سامانه ثبت نام نکرده باشند، از سوی تقسیم شده در مجامع عمومی بی بهره خواهند بود.

ابوترابی همچنین از امکان واگذاری کد سهامداری به افراد حقیقی، شرکت‌های خصوصی، عام و شخصیت‌های قانونی علاوه بر افراد حقیقی خبر داد و بیان داشت: ناشران در سال ۱۴۰۱ موظف شده اند تا سود تقسیم شده مجامع را از طریق سجام واریز کنند. این روند در مورد سودهای رسوب شده نیز اجرایی خواهد شد.

وی هزینه ثبت نام در سامانه سجام را ۱۰ هزار تومان دانست و تصریح کرد: افرادی که امکان ثبت نام از طریق تلفن همراه خود را ندارند می توانند این خدمت را از دفاتر پیشخوان دریافت کنند.

تعیین تکلیف سهام عدالت ۳ میلیون متوفی

قائم مقام سپرده گذاری مرکزی درباره وثیقه سهام و دریافت وام اظهار داشت: سهامدار اگر در سجام ثبت کرده باشد می‌تواند سهم خود را وثیقه و از بانک تسهیلات اخذ کند. باید اپلیکشن و یک سامانه بانکی در این ارتباط ایجاد شود که برخی از بانک‌ها به این سامانه متصل شده اند و امید می‌رود تا پایان فصل بهار تمام شبکه بانکی به این سامانه متصل شوند.

وی در خصوص واریز سود سهام عدالت نیز گفت: هم اکنون ۳ میلیون متوفی سهامدار عدالت وجود دارد که پرونده آن‌ها نیاز به بررسی داشته و باید به وراث ارتباط برقرار کنیم و بر این اساس در حال راه اندازی یک سامانه هستیم تا وراث اطلاعات را در آن ثبت و سود را اخذ کنند و بر اساس برنامه ریزی‌ها این سامانه تا شهریور ماه سال جاری راه اندازی خواهد شد.

محمود حسنلو؛ معاون فناوری و توسعه نوآوری سپرده گذاری مرکزی نیز با اشاره به سیاست‌های دولت و سازمان بورس در خصوص ارائه تسهیلات در قالب وثیقه سهم اعلام کرد: اگر سهامداری در سجام ثبت نام و احراز هویت را انجام داده باشد؛ می‌تواند سهم خود را وثیقه و از بانک تسهیلات اخذ کند.

طراحی سامانه ارائه تسهیلات با وثیقه سهام

وی ادامه داد: در این زمینه باید اپلیکشن و یک سامانه بانکی ایجاد شود که برخی از بانک‌ها به این سامانه متصل شده اند و امید می‌رود تا پایان فصل بهار تمام شبکه بانکی به این سامانه متصل شوند.

حسنلو گفت: سهامدار برای اخذ وام می‌تواند به بانک مربوطه در شهر و محله خود مراجعه کند و حتی از طریق اپلیکشن بانک مربوطه سرویس مورد نظر را انتخاب کند.

وی زیرساخت این کار از سوی شرکت سپرده گذاری مرکزی را آماده شده دانست و گفت: سمت دیگر کار یعنی بانک‌ها باید این زیرساخت و سرویس را ارائه دهند و فکر می‌کنم تا پایان فصل بهار این اتفاق رخ دهد.

این مقام مسئول در پایان از پیاده سازی این زیرساخت در دو بانک خبر داد و گفت: در هفته آینده برنامه آزمایشی وثیقه سازی سهم را در جهت ارائه تسهیلات خواهیم داشت که با رفع اشکالات پیش بینی نشده، این مهم به صورت واقعی اجرا می‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =