چشم‌انداز پرپیچ و خم بیت‌کوین نشان می‌دهد هنوز تحلیلگران و تریدرها برای قرار دادن بیت‌کوین در دسته دارایی‌های ریسک‌پذیر یا ریسک‌گریز اتفاق نظر ندارند.

آیا بیت‌کوین، ذخیره ارزش خواهد شد؟

به گزارش کارآفرین نیوز، حتی تریدرهای قدیمی و باسابقه نیز برای سرمایه گذاری های بلندمدت، تمام بازارها را مدت ها رصد و بررسی می کنند تا تصمیم بگیرند ورود به کدام بازار، کم ریسک تر و پربازده تر است.

مدت هاست بیت کوین به عنوان ذخیره ارزش در میان تریدرها مطرح بوده است. آیا پیشتاز بازار کریپتو در حال عبور از دوران گذار برای تبدیل شدن به یک دارایی ریسک گریز در سال جاری است یا خیر؟

عبارت ذخیره ارزش (Store of Value) به دارایی های اطلاق می شود ارزش آن در یک دوره زمانی افزایش یابد یا حداقل ثابت بماند.

۵ می ۲۰۲۲، حمام خون در تمام بازارهای سنتی و کریپتو به راه افتاد. در بدترین روز کاری تریدرها از ابتدای سال تاکنون، بیت کوین (BTC) ریزش بیش از ۷ درصد و شاخص نزدک نیز ریزش بیش از ۵ درصد را تجربه کردند.

بیت کوین

با وجود آنکه برخی از تریدرها، چشم انداز کوتاه مدت بیت کوین را کم رمق و ضعیف می دانند، اما برخی تحلیلگران می گویند: بیت کوین هنوز می تواند به یک دارایی ریسک گریز تبدیل شود.

به هیچ وجه نمی توان گفت بازارها همیشه از منطق ریاضی پیروی می کنند یا از خطا و اشتباه مصون هستند و همیشه سودده خواهند بود، اما دارایی ریسک گریز به دارایی اطلاق می شود که به خوبی عمل می کند - یا وقتی مجموع احساسات بازارها فروکش می کند، تریدرها و معامله گران به آن اقبال بیشتری دارند.

شاخص احساسات بازار (احساسات سرمایه گذار)؛ نگرش کلی سرمایه گذاران نسبت به یک بازار مالی یا اوراق بهادار و سهام خاصی را نشان می دهد که بر فرایند قیمت گذاری آن دارایی تاثیرگذار است.

در طبقه بندی انواع دارایی ها از نظر میزان ریسک پذیری، اوراق قرضه دولتی در زمره دارایی های ریسک گریز (Risk-Off) قرار می گیرند. در مقابل، بازارهای تکنولوژی و رمزارزها، دارایی ریسک پذیر هستند.

به گزارش کوین تلگراف، دارایی های ریسک پذیر، زمانی عملکرد خوبی دارند که احساسات بازار افزایش می یابد و یا فدرال رزرو تصمیم به افزایش نرخ بهره نداشته باشد.

قانون نانوشته بازار، درست از آب درآمد: افزایش نرخ بهره در آمریکا موجب کاهش تمایل سرمایه گذاران به معاملات ارز دیجیتال یا سرمایه گذاری های کوتاه مدتی و میان مدت شد.

با این وجود، تحلیلگران بلومبرگ، نمودار جالبی را به اشتراک گذاشته اند که "پذیرش، بلوغ و بالندگی، و بازدهی بیش از میانگین" بیت کوین را نشان می دهد.

تحلیلگران بر این باور هستند که این نمودار بر آن دلالت دارد که در نهایت، بیت کوین، خود را به عنوان لنگرگاه امن در زمان های بحرانی نشان خواهد داد.

مقایسه شاخص بیت کوین و نزدک

مقایسه نمودار نوسان پذیری بیت کوین و عملکرد آن نشان می دهد شاخص بیت کوین، شاخص نزدک را کنار خواهد زد.

مایک مک گلون (Mike McGlone)؛ تحلیلگر ارشد کریپتو و تهیه کننده اصلی نمودار فوق می گوید: عملکرد اخیر بازار کریپتو نشان داد می تواند تحولی در مقوله پول و صنعت فین تک ایجاد کند.

وی می افزاید: مقایسه شاخص این ابزار معاملاتی شبانه روزی (۷/۲۴) - بیت کوین - از ابتدای سال ۲۰۲۲ تا ۳ می که فقط ۱۵ درصد کاهش داشته است در مقابل کاهش ۲۰ درصدی شاخص نزدک ۱۰۰ در مدت مشابه، از حرکت بیت کوین به سمت تبدیل شدن به یک دارایی ریسک گریز حکایت دارد.

این تحلیلگر ارشد بازار کامودیتی در مصاحبه ای با کوین تلگراف در ماه ژانویه اعلام کرده بود: آنچه در بازار پول و سرمایه در قرن حاضر در حال وقوع است، توقف ناپذیر است.

با آنکه بازار قابل پیش بینی نیست و لزوما از منطق ریاضی پیروی نمی کند، اما بیت کوین در تلاش است خود را به عنوان ذخیره ارزش یا طلای ثانی اثبات کند.

دوقلوهای وینکلواس؛ میلیاردرهای معروف بیت کوین، پیشتاز بازار رمز ارزها را طلای ثانی نامیده اند.

گرچه برخی از تحلیلگران، با اشاره به وخامت شرایط پشت پرده اقتصاد کلان در دنیا پیش بینی می کنند در محیط فعلی دارایی های ریسک گریز - تا زمانی که نرخ تورم کنترل نشود - بیت کوین به قیمت های بسیار بالاتر نخواهد رسید.

یک ماه پیش (۶ آوریل) با انتشار خبر احتمال افزایش دوباره نرخ بهره در آمریکا، شوک عرضه به بازار کریپتو وارد شد و در کمتر از چند ساعت، بازار با ریزش ۵ درصدی مواجه شد.

بیت کوین حدود ۵ درصد و اتریوم بیش از ۵ درصد ریزش داشتند. سولانا بیش از ۱۰ درصد و بیشتر رمز ارزها نیز در همین مسیر قرار گرفته بودند. اما ۲۴ آوریل، معاملات رونق نسبی یافت و بازار با توقف ریزش قیمت مواجه شد.

چند روزی است مجددا تاثیر افزایش نرخ بهره فدرال رزرو خود را نشان داده است. روز ۲ می (۱۲ اردیبهشت)، معاملات بیت کوین در کانال ۳۹ هزار دلاری و روز ۷ می در محدوده ۳۵ هزار دلاری انجام شدند.

امروز ۸ می (۱۸ اردیبهشت) نیز معاملات در محدوده ۳۴ هزار و ۷۰۰ دلار انجام شدند که بیش از ۸ میلیون دلار در موقعیت های شورت در معاملات آتی بیت کوین نیز لیکویید شدند.

گویی هنوز نمی توان با قاطعیت، بیت کوین را در دسته دارایی های ریسک گریز یا ریسک پذیر قرار داد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =