با فعالیت ۱۴۶۵ شرکت دانش‌بنیان، بومی‌سازی ماشین‌آلات و تجهیزات پیشرفته کاربردی در صنایع مختلف رونق گرفت.

۱۴۶۵ شرکت دانش‌بنیان، پای کار بومی‌سازی ماشین‌آلات

به گزارش کارآفرین نیوز، تامین بومی تجهیزات پیشرفته و ماشین آلات به عنوان یکی از پُرهزینه‌ترین محصولات وارداتی، برای خود اتکایی کشور از بازار واردات محسوب می شود. وسایل و ماشین آلاتی که تولید آنها کاری سخت و پیچیده است و در تمام صنایع کاربردی هستند.

این اتفاق با تکیه بر دانش و تخصص شرکت های دانش بنیان محقق و حوزه ماشین‌آلات و تجهیزات پیشرفته در ۱۲ زمینه حیاتی و راهبردی بومی‌سازی شده است.

این ۱۲ حوزه که با تلاش شرکت‌های دانش بنیان در مسیر توسعه قرار گرفته اند شامل، تجهیزات ساخت و تولید مواد و قطعات فلزی، سرامیکی، پلمیری و کامپوزیتی، تجهیزات اختصاصی تولید نانومواد، ماشین های دوار و تجهیزات وابسته، ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته صنعت نفت و گاز، تجهیزات پیشرفته حوزه انرژی های تجدیدپذیر، تجهیزات پیشرفته هسته ای، هواگردها، تجهیزات و سازه های هوافضا، سامانه ها و تجهیزات و عملگرهای پیشرفته هیدرولیکی و پنوماتیکی، شبیه سازهای پیشرفته، تجهیزات پیشرفته سایز حوزه‌ها، خدمات آزمایشگاهی و طراحی مهندسی و تجهیزات آزمایشگاهی و تجهیزات تست و آزمون (کنترل کیفی) می شود.

در این حوزه ۲۲۱ شرکت دانش بنیان نوع ۱، ۱۱۴۰ مجموعه دانش بنیان نوع ۲ و ۱۰۴ شرکت دانش بنیان نوع ۳ فعالیت می کنند و محصولاتی همچون، دستگاه آبیاری و تغذیه هوشمند کشت هیدروپونیک، طراحی و ساخت انواع دریچه های صنعتی، ماشین ابزار سنتر، ماشین های تزریق پلاستیک، دستگاه تست کشش میلگرد، «بومی کردن دانش فنی ساخت فرمانتور و بیوراکتور در مقیاس آزمایشگاهی، نیمه‌صنعتی، صنعتی و تجهیزات بیولوژیک و دارویی»، تجهیزات نوین، ارائه خدمات فنی و مهندسی در حوزه مهندسی دریا، مهندسی کنترل و ابزار دقیق، ارائه خدمات مطالعاتی و مشاوره در حوزه مدیریت دریایی و طراحی و ساخت انواع سیستم‌های صنعتی، آزمایشگاهی را تولید و روانه بازار کرده‌اند.

محصولاتی که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تجاری سازی شده و در اختیار صنایع مختلف قرار گرفته است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =