یک کارشناس اقتصادی اصلاح نظام یارانه‌ها را جراحی اقتصادی توسط دولت برشمرد و افزود: اقتصاد ایران نیازمند اقدامات فوری و اصلاحات بزرگ بود.

اصلاح نظام یارانه‌ها؛ جراحی اقتصاد به نفع مردم

به گزارش کارآفرین نیوز، دولت تصمیم نهایی خود را در روزهای اخیر گرفت و با آغاز اصلاح نظام پرداخت یارانه ها، بحث مردمی سازی و عدالت در پرداخت یارانه ها را دنبال کرد.

در برنامه جدید دولت، به ۹ دهک اقتصادی، مبالغ ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان پرداخت شده و اولین نوبت از دو نوبت پرداختی در روز پنج شنبه ۲۲ اردیبهشت قابل برداشت شده است.

یکی از نگرانی های اصلی در زمینه اصلاح نظام پرداخت یارانه ها، کاهش قدرت خرید و بروز مشکلات معیشتی بوده که به نظر می رسد دولت از طریق پرداخت یارانه های نقدی به دنبال جبران افت قدرت خرید خانوار باشد.

آیت الله سیدابراهیم رئیسی؛ رئیس جمهوری ۱۷ اردیبهشت ماه اعلام کرد: دولت به دنبال حذف یارانه کالاهای اساسی نیست و قرار است محل پرداخت یارانه کالاهای اساسی جابجا شود و به جای پرداخت یارانه به واردکننده و حلقه اول تامین و توزیع کالا، به حلقه آخر زنجیره تامین و توزیع، یعنی مصرف کننده پرداخت شود.

وی با بیان اینکه نباید قیمتی در بازار خودسرانه تغییر کند، افزود: مردم نباید هر روز شاهد تغییر در قیمت‌ها باشند. اگر هم قیمتی تغییر می‌کند باید دلایل و زمینه‌های آن برای مردم تبیین و تشریح شود.

رئیس جمهوری تصریح کرد: هدف دولت از اصلاح نحوه و محل پرداخت یارانه مواد غذایی، اجرای عدالت در پرداخت یارانه‌ها است. همچنین هدف دولت این است که با کمک اصناف و اتحادیه‌ها، کاری کند تا مردم مزه شیرین عدالت را در پرداخت یارانه‌ها بچشند.

طبق برنامه ریزی دولت، قرار است پس از دو ماه از پرداخت یارانه نقدی جدید، کالابرگ الکترونیک طراحی و اصلاح نظام پرداخت یارانه ها از آن طریق دنبال شود.

با این حال، برخی مسئولان دولتی عنوان کرده اند که در صورت عدم جمع بندی در خصوص کالابرگ الکترونیک، پرداخت یارانه های نقدی ادامه خواهد یافت.

میثم مهرپور در خصوص اصلاح نظام یارانه ها، اظهار کرد: هدفمندی یارانه‌ها در خصوص کالاهایی که قیمت آن‌ها در داخل و خارج از کشور متفاوتند و امکان قاچاق آن‌ها وجود دارد، جراحی اقتصادی محسوب می‌شود.

یارانه جدید

این کارشناس اقتصادی افزود: اصل قانون هدفمندی یارانه‌ها تجربه مثبتی بود، ولی اینکه بعد از گذشت مدت زمانی ارزش یارانه نقدی از بین رفت، ارتباط چندانی با اصل طرح نداشته و مربوط به ساختارهای اقتصادی و موضوعاتی مانند تحریم و افزایش نرخ ارز بوده است.

وی بیان کرد: صادرات کالاهای یارانه‌ای منجر به خروج ثروت ملی می‌شود و ارزآوری حاصل از صادرات کالایی که با یارانه دولتی که متعلق به همه مردم است تولید و صادر می‌شود برای کشور مفید نبوده و حتی ثروت ملی را هم از بین خواهد برد.

این کارشناس اقتصادی گفت: اقتصاد کشور نیازمند اصلاحات فوری و ضروری است. همانند حذف ارز ترجیحی که از نظر عده‌ای حذف آن باعث تورم و افزایش قیمت کالاها می‌شد و به همین دلیل گفته می‌شد که نباید این ارز را حذف کرد؛ ولی تبعات تداوم تخصیص ارز ترجیحی نسبت به حذف آن بیشتر بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =