سیستم‌ها و تجهیزات هوشمند در بخش حمل و نقل به صورت مرتب در حال به روزرسانی و توسعه خدمات به مردم هستند تا جایی که تکنولوژی VMS بر کاهش فشار روانی رانندگان، ایمنی ترافیک و کاهش زمان تردد متمرکز شده است.

هوشمند رانندگی کنید!

به گزارش کارآفرین نیوز، امروزه فناوری و استفاده از سیستم های هوشمند در تمامی بخش ها گسترش یافته و مردم در بیشتر کشورهای جهان از جدیدترین و به روز ترین دستاوردها و تکنولوژی های هوشمند بهره می برند.

یکی از حوزه هایی که هوشمندسازی توانسته کمک شایان توجهی در کاهش میزان تلفات و همچنین مدیریت هزینه ها و افزایش زمان عمر مفید تجهیزات شود، حوزه حمل و نقل است که هوشمندسازی در این بخش مورد استقبال فراوانی قرار گرفته است.

حمل و نقل هوشمند

از ایجاد و توسعه مسیریاب ها، استفاده از بستر اینترنت و فضای مجازی برای حمل و نقل سریع، ایجاد تاکسی های اینترنتی و ... همه نشان از پررنگ شدن نقش هوشمندسازی و فعالیت دانش بنیان ها در این عرصه ها است.

در ایران پس از راه اندازی تاکسی های اینترنتی، استقبال بسیار زیادی از سوی مردم در استفاده از این نوع از سیستم حمل و نقل صورت گرفت و روزانه هزاران سفر دورن و برون شهری از این طریق صورت می گیرد.

وجه دیگر هوشمندسازی سیستم های حمل و نقل در جهان و ایران، افزایش ضریب ایمنی و رفع خطرات احتمالی است که هوشمندسازی توانسته است نقش موثری در ارتقای امنیت و کیفیت سفرهای درون و برون شهری داشته باشد.

جاده هوشمند

معاونت فناوری ریاست جمهوری در اینباره معتقد است: در سیستم حمل و نقل همانند سایر سیستم‌های امروزی، نقش فناوری‌های نوین به‌ ویژه فناوری اطلاعات بیشتر شده و این اتفاق، هوشمندسازی این صنعت را در پی دارد.

بر اساس آمارهای موجود، نفوذ فناوری اطلاعات در سیستم‌های حمل و نقل از دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ میلادی آغاز شد و امروز با شتاب بالایی در حال توسعه یافتن است.

کاری که ارتقای ایمنی حمل بار، کالا و یا حتی جابجایی، کاهش تاخیر در تحویل کالای مورد نظر، کاهش تراکم در ناوگان حمل و نقل از طریق مسیریابی بهینه و هوشمند، افزایش کارآیی برنامه‌ریزی همانند مسیر یابی، هدایت بار، زمان بندی فعالیت‌ها، ردیابی خودرو واعمال یک سیستم نظارت واقعی از طریق ارتباطات الکترونیکی، کاهش هزینه‌های سازمان در حذف بسیاری از فرایندهای سنتی و غیره را به دنبال دارد و در تمام دنیا در حال پیاده سازی است.

تابلوهای پیام متغیر

شرکت های دانش بنیان هم آغازگر پویش هوشمندسازی حمل و نقل در ایران هستند و محصولات و خدمات متنوعی در این حوزه ارائه می کنند. به طور مثال شرکتی دانش بنیان با تولید تابلوهای پیام متغیر، فرصتی برای رانندگان برای انتخاب مسیر مناسب، اجتناب از ازدحام و آرامش خاطر آنها در مسیر را فراهم کرده است.

این تابلوهای پیام متغیر می توانند در کاهش تصادفات جاده ای موثر باشند. تابلوهای پیام متغیر (VMS) علائم جاده ای دیجیتالی هستند که جهت مطلع کردن راننده ها از اتفاقات جاده ای موقت و وضع ترافیکی در هر لحظه استفاده می شوند.

علائم معمولا از طریق شبکه محلی و یا لینک های رادیویی به مراکزی متصل هستند که توسط یک سری افراد تحت کنترل قرار داد. تابلوهای پیام متغیر بخش مهمی از سیستم های حمل و نقل هوشمند هستند و هدف از استفاده اینگونه تابلوها فراهم کردن اطلاعات اجباری و یا کمکی برای رانندگان در جاده ها است.

جاده هوشمند

تکنولوژی VMS می تواند برای اهداف بسیار متنوعی مورد استفاده قرار گیرد و مزایای احتمالی آن می تواند شامل کاهش فشار روانی رانندگان، کاهش مقدار زمان سپری شده در جاده ها و نیز ایمنی ترافیکی بیشتر باشد.

تکنولوژی VMS ممکن است از رانندگان بخواهد که سرعت رانندگی شان و یا خطی که در آن حرکت می کنند را تغییر دهند، یا به مسیری دیگر تغییر دهند، به فضاهای پارکینگی موجود بروند و یا صرفا از تغییرات هر لحظه وضع ترافیکی مطلع باشند.

اطلاعات به منظور فراهم آوردن فرصتی برای رانندگان جهت انتخاب مسیر مناسب، اجتناب از ازدحام و آرامش خاطر بیشتر رانندگان در اختیار آن ها گذاشته می شوند.

در مجموع همان گونه که نیاز ترافیکی ایجاب کرده، امروزه با توجه به اهمیت روزافزون کنترل ترافیک و سیستم های جاده ای و انتقال اطلاعات و گزارش های لحظه ای وضعیت مسیرها به رانندگان، جایگاه ویژه ای برای تابلوهای اعلام پیام متغیر ایجاد شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =