کارآفرینی چیزی فراتر از راه انداختن یک کسب‌ و کار بوده و موفقیت در آن، علاوه بـر تلاش و کوشش طاقت‌فرسا، نیاز به ذهنی خلاق و مبتکر و خلق ایده‌های نوآورانه دارد.

کارآفرینی، راه‌اندازی کسب و کار است؟

به گزارش کارآفرین نیوز، خلاقیت و نوآوری نقش پُررنگی در فرآیند کارآفرینی و موفقیت در آن داشته، و این مساله به‌ ویژه زمانی که پای فناوری‌های پیشرفته در میان باشد، کلید موفقیت کارآفرینی‌های دنیای مدرن به حساب می‌آید.

کارآفرین، موتور محرکه کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه است. در حال حاضر در عرصه جهانی افراد خلاق و نوآور به‌عنوان کارآفرین‌ها، در عرصه تولید و خدمات منشاء تحولات بزرگی شده‌اند.

حتی شرکت‌های بزرگ جهانی برای حل مشکلات خود به کارآفرین مراجعه می‌کنند. با توسعه کارآفرینی چرخ‌های توسعه اقتصادی نیز به حرکت در خواهد آمد.

از جمله ویژگی‌هایی که یک کارآفرین موفق به‌‍ ویژه در حوزه فناوری‌های سخت باید دارا باشد.

در زمینه عملی کردن ایده‌ها دارای روحیه بسیار عالی باشد، باید انگیزه‌دهنده و شروع‌کننده خوبی باشد، ایده‌پردازی بسیار قوی و عالی داشته باشد، برای اینکه بتواند مشکلات را حل کند باید از انعطاف‌پذیری خوبی برخوردار باشد.

قبل از شروع به کار باید تمام جوانب را با جزئیات بسنجد تا تصمیم درستی برای شروع به کار داشته باشد.

البته بعضی اوقات توجه زیاد به جزئیات ممکن است که مانع انجام کار شود. بر این اساس باید طبق در نظر گرفتن ریسک‌های احتمالی اطلاعات اصلی را به دست آورد و در پایان با پذیرفتن پاره‌ای از ابهامات و عدم‌قطعیت‌ها به جلو حرکت کند.

دارای توانایی در شناسایی فرصت‌ها و شناسایی بهترین راه‌های تجاری و اقتصادی باشد.

کارآفرینی از محورهای اصلی رشد و توسعه است و از نظر برنامه‌ریزی توسعه اقتصادی و توسعه پایدار دارای اهمیت است، بدون شک ایران به عنوان یک کشور در حال توسعه، با مشکلات زیادی در این زمینه روبه‌رو است.

عصر حاضر، عصر جوامع، اقتصادها و نهادهای مبتنی بر دانش است و توسعه ملی و ارتقا جایگاه کشورها در رقابت‌های جهانی، در گرو تولید و به‌ کارگیری دانش به طور عام و مهارت به طور خاص است.

کارآفرینی

طاهره روحانی از موسسین شرکت دانش‌بنیان نانو کاوشگران یکتای توس معتقد است: یکی از موانع، پایین بودن متوسط هزینه تحقیق و توسعه در ایران نسبت به کشورهای توسعه‌ یافته است. همچنین عمده محصولات صادراتی ایران منبع پایه نظیر نفت و فرآورده‌های نفتی و منابع کشاورزی و فرآورده‌های سنتی مانند پسته و فرش بوده و نقش دانش و فناوری در آنها در حد ابتدایی است.

همچنین نقش نظام دانشگاهی در آموزش مهارت‌های کارآفرینی را نباید ناچیز گرفت. آموزش و یادگیری دانش و مهارت تخصصی، آموزش مهارت‌های اساسی و کارآفرینی، تعادل نظام آموزشی با بازار کار و ایجاد آگاهی لازم در فراگیران به عنوان مهم‌ترین عوامل موثر بر اشتغال مرتبط با نظام آموزشی هستند.

تربیت نیروی انسانی کارآمد، خلاق و کارآفرین از مهم‌ترین رسالت‌های نظام آموزشی عالی در هر کشور است.

در این خصوص، دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی به عنوان واحدهای مجری نظام آموزش عالی سهم بسزایی در زمینه کارآفرینی و تربیت نیروی متخصص و ماهر مورد نیاز بخش‌های مختلف جامعه دارند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =