جلوگیری از تخریب منابع خاک، کمبود منابع آب و بالا رفتن دمای زمین؛ ۳ عاملی است که باعث شده تا معاونت علمی فناوری رئیس جمهور، حمایت ویژه از "کشاورزی حفاظتی" را در دستور کار خود قرار دهد.

طرح‌های خلاقانه "کشاورزی حفاظتی" حمایت می‌شوند

به گزارش کارآفرین نیوز، کشاورزی حفاظتی روش نسبتا نوینی است که طی آن، زمین‌های تخریب‌شده مورد بازسازی قرار گرفته و علاوه بر این اتفاق خوب، از نابودی زمین‌ کشاورزی جلوگیری به عمل می‌آید.

این سازوکار سبب شده تا بسیاری از کشورهای جهان، از کشاورزی حفاظتی به عنوان یکی از اصلی‌ترین و متداول‌ترین روش‌های بهینه چرخه محیط زیست در جهان استفاده کنند و در راستای آن در حوزه کشاورزی به یک صنعت پویا و قابل اطمینان دست یابند.

از سوی دیگر، با توجه به بالا رفتن میزان حرارت هوا و فرآیند خشک شدن تدریجی زمین در بسیاری از کشورهای جهان، از این شیوه در زمینه نجات زمین و کشاورزی به عنوان اصلی مهم یاد می‌شود.

علاوه بر درگیر کردن سطح کمتری از خاک، در این روش در مصرف آب نیز صرفه‌جویی صورت می‌گیرد و محصول پایانی نیز از کیفیت و دوام خوبی برخوردار خواهد بود.

تمامی این مزایا سبب شده تا کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، همواره نگاه ویژه‌ای به این چرخه در حوزه کشاورزی داشته باشد.

بر این اساس در سال گذشته، از طرح فعالیت‌های فناورانه مرتبط با الگوی مدیریت خاک از طریق اقدامات حفاظت خاک و استقرار کشاورزی حفاظتی، حمایت به عمل آمد. این حمایت‌ها به پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران اختصاص پیدا کرد.

به دلیل ضرورت بالای حمایت از کشاورزی حفاظتی، کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از طرح‌های خلاقانه و فناورانه این حوزه، حمایت‌های لازم را به عمل خواهد آورد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =