وزیر اقتصاد از یکپارچه‌سازی پرداخت یارانه‌ها از خردادماه امسال و حذف یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی خبر داد و افزود: ۱۰ درصد از جمعیت کشور از دریافت یارانه بی‌نیاز تشخیص داده شدند.

پرداخت یارانه‌ها از خردادماه یکپارچه می‌شود

به گزارش کارآفرین نیوز، سید احسان خاندوزی در برنامه صف اول صداوسیما، با اعلام اینکه ۳۰ درصد از جمعیت کشور یارانه ۴۰۰ هزار تومانی و ۶۰ درصد نیز ۳۰۰ هزار تومانی خواهند بود، افزود: ۱۰ درصد از جمعیت نیز مشمول دریافت یارانه نیستند و بی نیاز شناخته می شوند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهارداشت: در عین حال، یارانه نان و دارو به همه دهک ها پرداخت می شود و در این زمینه تمایزی وجود ندارد.

خاندوزی به دهک بندی جمعیت از طریق وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اشاره کرد و بیان داشت: طبق تصمیم دولت، واریز تمامی کمک های یارانه ای از خردادماه امسال به صورت یکپارچه انجام خواهد شد و از آن مقطع دیگر یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی پرداخت نخواهد شد.

وی ادامه داد: اقتصاد ایران دیگر تاب سیاست‌های غلط گذشته را نداشت و از جایی که در بودجه ۱۴۰۱ نیز این تکلیف قانونی به دوش ما گذاشته شده بود، در اولین جلسه ستاد اقتصادی دولت مطرح شد که بیش از این در این اصلاحات تاخیر نداشته باشیم و کمک‌ها و قیمت خرید تضمینی به کشاورزان داخلی داده شود.

وزیر اقتصاد افزود: برخی تصور می‌کنند که دولت با حذف ارز ترجیحی می‌خواهد برای سیاست‌های ارزی خود، به سمت آزادسازی نرخ ارز برود که باید تاکید کنم سیاست ارزی دولت با از بین بردن رانت‌های حوزه ارز متفاوت است و دولت قائل به رهاسازی نرخ ارز نیست. همچنین، این سیاست‌های جدید اصلاً به معنای آزادسازی قیمت‌ها و اقتصاد کشور نخواهد بود.

خاندوزی تصریح کرد: حمایت‌ها به تناسب سیاست‌های اصلاح یارانه‌ای کشور ادامه خواهد داشت و این کار قطعی است. اما با توجه به تکلیف بودجه‌ای امسال، اگر دولت بتواند اولویت پرداخت یارانه‌ها را از طریق کالابرگ یا همان کارت یارانه پرداخت کند و زیرساخت‌های آن فراهم شود، از پرداخت‌های نقدی فاصله خواهیم گرفت.

وی با اشاره به طرح جدید نان گفت: طرحی که در وزارت اقتصاد پیشنهاد داده شد به این صورت بود که پرداخت از جیب مردم برای مصارف متعارف هیچ تغییری نمی‌کند. در واقع، مردم همان مقدار قیمت قبلی را می‌پردازند. در این طرح، تعداد نان خریداری شده در سامانه ثبت می‌شود و به دنبال آن نیز میزان آرد مورد استفاده هم ثبت و قابل شناسایی خواهد بود. برای جبران نیز، نانوا را برای پرداخت این حمایت انتخاب کردیم که بخشی از یارانه نان به او پرداخت می‌شود.

این مقام مسئول ادامه داد: امکان اعتراض، زمان برداشت واریزی‌های امشب و سایر جزئیات این طرح جدید از طریق سایت وزارت رفاه و اطلاعیه‌هایی که از فردا منتشر می‌شود، وجود دارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =