پرداخت یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی که از سال ۸۹ در کشور آغاز شده بود، با تصمیمات جدید دولت مبنی بر افزایش مبالغ کمک معیشتی، از خردادماه امسال متوقف خواهد شد.

پرونده یارانه ۴۵۵۰۰ تومانی بسته می‌شود

به گزارش کارآفرین نیوز، از سال ۸۹ که پرداخت یارانه های نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی آغاز شد تا به امروز این رقم ثابت مانده و دولت های مختلف طبق روال روز نخست، اقدام به پرداخت ماهانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به ازاء هر نفر کردند.

روالی که طی یک دهه اخیر مورد انتقاد بسیاری قرار گرفت و اغلب کارشناسان نسبت به ناکارآمدی روند هدفمندی یارانه ها در کشور سخن گفتند. همچنین مباحث فراوانی نیز درباره جامعه هدف یارانه ها و نحوه پرداخت یارانه ها مطرح شده است.

در یک دوره نیز طی دولت های گذشته از مردم خواسته شده بود تا از دریافت یارانه انصراف دهند. در همان زمان نیز بحث ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات برخی اقلام کالایی و کالاهای اساسی مطرح و تا به امروز نیز اجرایی شد که حالا قرار شده تا این ارز با ارز ۲۳ هزار تومانی جابجا شود.

بازگشت هدفمندی به ریل اثربخشی

بنابراین برای اینکه بتوان نظام هدفمندی یارانه ها را به ریل کارآمدی بازگرداند و از پرداخت دستکم ۳ هزار میلیارد تومان در ماه، منافعی عاید کشور شود، لازم بود تا در این خصوص جراحی صورت گیرد؛ کاری که حالا دولت سیزدهم برای انجام آن دست به کار شده است.

مدتی پیش رئیس جمهور با اشاره به اینکه ارزش یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی سال ۸۹، عملا به ۷ هزار تومان رسیده است، از برنامه دولت برای اصلاح نظام یارانه ها سخن گفت. حال دولت می خواهد طی دو ماه و قبل از اجرای کامل حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، مبلغ ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان را هر ماه به حساب شهروندان ایرانی واریز کند.

دولت اعلام کرده می خواهد در این دوره زمانی که مبالغ به صورت نقدی به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود، زیرساخت اجرای کالابرگ الکترونیک را فراهم کند. پس از آن، روال پرداخت یارانه تغییر خواهد کرد.

روال گذشته هدفمندی دنبال نشود

شب گذشته سیداحسان خاندوزی؛ وزیر اقتصاد اعلام کرد که دولت از خردادماه امسال موضوع یکپارچه سازی پرداخت یارانه ها را عملیاتی خواهد کرد و از آن زمان به بعد دیگر یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی پرداخت نخواهد شد و متوقف می شود.

بنابراین می توان گفت پس از بیش از ۱۱ سال از زمان اجرای هدفمندی یارانه ها، بالاخره پرداخت یارانه اولیه متوقف و حمایت های جدیدی از مردم صورت خواهد گرفت.

عقیده کارشناسان بر این است که در صورت طی شدن روال گذشته در پرداخت یارانه ها، نمی توان انتظار اثربخشی اجرای سیاست های یارانه ای جدید را در درازمدت داشت.

لازم است تا دولت با مطالعه و بررسی روند قیمت ها و اوضاع و احوال بازارها و نرخ ها، در زمان های مناسبی نسبت به اصلاح سیاست های یارانه ای و افزایش احتمالی مبالغ چه به صورت نقد و یا با عنوان کالابرگ اقدام نماید.

اگر بنا باشد که مبالغ جدید یارانه ای طی سال ها به همین شکل باقی بماند، قطعا پس از طی شدن یک مقطع زمانی کوتاه، دیگر چیزی از اثربخشی مبالغ جدید باقی نخواهد ماند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =