برآیند سخنان مقامات و سازمان‌های بین‌المللی نشان می‌دهد با خروج اوکراین از زنجیره جهانی تامین غلات، وقوع پیش‌بینی‌های هشدار آمیز نهادهای مسئول درباره افزایش فقر و گرسنگی و پیامدهای ناشی از آن، اجتناب ناپذیر است.

فراخوان جهانی برای خروج از بحران امنیت غذایی

به گزارش کارآفرین نیوز، اوکراین خواستار گسترش تلاش ها برای عادی سازی فعالیت بنادر این کشور و جلوگیری از وقوع بحران جهانی در زنجیره تامین مواد غذایی شد. با وجود تداوم جنگ روسیه و اوکراین، اوکراین در ماه آوریل موفق شد یک میلیون تُن غلات به دنیا صادر کند.

ولادیمیر زلنسکی؛ رییس جمهور اوکراین خواستار افزایش تلاش ها برای خاتمه دادن به محاصره بنادر این کشور شد.

وی در پیام خود از جامعه بین الملل درخواست کرد برای آزادسازی بنادر این کشور از محاصره نیروهای روسی هر چه سریعتر اقدام کنند تا با مهیا شدن زمینه تردد کشتی های حمل گندم، از وقوع بحران مواد غذایی در جهان جلوگیری شود.

زلنسکی پس از بازدید شارل میشل؛ رییس شورای اروپا از بندر اودسا (Odesa) از جامعه جهانی برای کمک به خروج بنادر از محاصره نیروهای روسی، درخواست کمک کرد. اُدسا؛ مهم ترین بندر دریای سیاه برای صادرات محصولات کشاورزی محسوب می شود و در جنوب اوکراین واقع شده است.

زلنسکی افزود: پس از دهه های متمادی، این اولین بار است که عبور و مرور هیچ ناوگان تجاری در اودسا به چشم نمی خورد و هیچگونه فعالیت عادی گمرکی صورت نمی گیرد. پس از جنگ جهانی دوم تا کنون، هیچ وقت اوضاع در اودسا بدین شکل نبوده است.

وی تاکید کرد: خسارات این رخدادها تنها متوجه اوکراین نخواهد بود. در صورت قطع صادرات محصولات کشاورزی اوکراین، بسیاری از کشورها در اقصی نقاط جهان، در آستانه کمبود مواد غذایی قرار خواهند گرفت و جهان، شرایط غیرقابل پیش بینی و رعب آوری را تجربه خواهد کرد.

غلات

براساس آمار منتشره شورای بین المللی غلات (IGC)، اوکراین؛ چهارمین صادرکننده ذرت در سال ۲۰۲۱ و ششمین صادرکننده گندم در جهان به شمار می آید. مقامات رسمی برنامه جهانی غذای سازمان ملل (WFP) روز جمعه اعلام کردند: ۲۵ میلیون تُن غلات در اوکراین انبار شده است و راهی برای صادرات آن وجود ندارد.

جاستین ترودو؛ نخست وزیر کانادا در بازدید روز یکشنبه خود از کیِف نیز بر تلاش کشورش برای بررسی نحوه صادرات غلات انبار شده در اوکراین تاکید کرد. هفته گذشته، آنتونیو گوترش؛ دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد: حل معضل امنیت غذایی بدون بازگشت اوکراین به بازارهای جهانی امکان پذیر نخواهد بود.

شارل میشل نیز در توییتی اعلام کرد: در اودسا، مزارعی به چشم می خورد که پر از گندم، ذرت و سایر غلات صادراتی هستند اما راهی برای صادرات آنها نیست. در صورت ادامه محاصره بنادر دریای سیاه، کشتی جهانی تامین مواد غذایی به گِل خواهد نشست و عواقب ناخوشایندی در انتظار کشورهای آسیب پذیر خواهد بود. همت جهانی لازم است.

غلات گندم

مقامات کشاورزی اوکراین نیز اعلام کرده اند: مازاد محصولات کشاورزی قابل صادرات ما در حال حاضر، حدود ۱۲ میلیون تن است.

تحلیلگران صادرات محصولات کشاورزی هشدار داده اند سیلوهای غلات در اوکراین، فضای خالی برای ذخیره سازی محصولاتی که به زودی، موعد برداشت آنها فرا می رسد نخواهند داشت و احتمال هدررفت و اتلاف محصولاتی که با تلاش فراوان، به ثمر رسیده اند بسیار زیاد است.

مایکولا سالسکی؛ وزیر کشاورزی اوکراین روز گذشته، سطح زیر کشت ذرت بهاره در اوکراین در سال جاری را ۷ میلیون هکتار اعلام کرد که حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد کمتر از پارسال می باشد.

وی همچنین افزود: اوکراین در ماه آوریل، حدود ۱.۰۹ میلیون تن غلات صادر کرده است.

هیچ یک از اخبار منتشره در زمینه زنجیره تامین غذایی در جهان، تا کنون نتوانسته است نگرانی های زاید الوصف سازمان های بین المللی را از به خطر افتادن امنیت زنجیره تامین غذا کاهش دهد. به نظر می رسد با تداوم جنگ روسیه و اوکراین، چشم انداز امنیت زنجیره تامین مواد غذایی بیش از سایر کامودیتی ها، تیره و تار باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =