دولت سیزدهم تصمیم نهایی خود را درباره توقف روند پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالاهای اساسی گرفت و طبق اعلام رئیس‌جمهور، از این پس ارز واردات کالاهای اساسی، ۲۳ هزار تومان خواهد بود.

ارز واردات کالاهای اساسی ۲۳ هزار تومان شد

به گزارش کارآفرین نیوز، از سال ۹۷ که دولت وقت تصمیم به اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات برخی گروه های کالایی و همچنین کالاهای اساسی گرفت تا به امروز یکی از پُرحاشیه ترین تصمیمات اقتصادی بوده که در دولت ها اتخاذ شد.

حجم بالای انتقادات و ایراداتی که توسط مسئولان و نمایندگان و کارشناسان و ... در اینباره مطرح بوده و شاه بیت آن نیز این است که اختلاف بالای ارز بازار آزاد و ارز ترجیحی در کنار ضعف های نظارتی و دسترسی برخی به رانت، باعث شده تا نه تنها ارز ۴۲۰۰ تومانی کارکردی برای معیشت جامعه نداشته باشد، بلکه امکانی برای فساد و ثروتمند شدن عده ای خاص باشد.

با این وجود، دولت قبل همچنان تا آخرین روز فعالیت خود بر ادامه تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات برخی اقلام که البته در نهایت به چند قلم کالای اساسی محدود شده بود، ادامه داد و هرگز تصمیم به توقف پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی نگرفت.

تعیین تکلیف ارز ۴۲۰۰؛ بحث داغ بودجه ۱۴۰۱

با شروع به کار دولت سیزدهم، یکی از مباحث اقتصادی کشور که مرتبا مطرح بوده، لزوم اقدام دولت در حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بوده است.

یکی از بحث های داغ بودجه امسال نیز همین بحث توقف و یا ادامه ارز ۴۲۰۰ تومانی بوده که در نهایت به نوعی مجلس حق تصمیم گیری و اقدام در این زمینه را به خود دولت واگذار کرد و شروطی را نیز در صورت تصمیم به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی تعیین کرد.

در هفته های اخیر اما مسئولان دولتی خبر از اقدام جدی دولت در این زمینه دادند و معاون اول رئیس جمهور نیز در روزهای اخیر ارز ۴۲۰۰ تومانی را محل بروز رانت و فساد در اقتصاد ایران دانست و مجموع سخنان مقامات دولتی این موضوع را نشان می داد که دولت می خواهد در این رابطه تصمیمات مهمی را اتخاذ کند.

دلار ارز یورو

ارز واردات؛ ۲۳ هزار تومان

سپس موضوع یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی و کالابرگ الکترونیک مطرح شد و رئیس جمهور نیز در سخنان دیشب خود این مباحث را مورد تایید قرار داد. حتی بانک ها نیز شب گذشته مبالغ مربوط به یارانه های جدید را که البته فعلا قابل برداشت نیست به حساب سرپرستان خانوار واریز کردند.

رئیس جمهور همچنین اعلام کرد که دولت برای مردمی سازی و نه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی اقدام کرده؛ بنابراین پرداخت یارانه ارزی برای واردات از ابتدای زنجیره (واردکننده) به انتهای زنجیره (مصرف کننده)، منتقل خواهد شد.

همچنین از این پس، برای واردات کالاهای اساسی منهای دارو و نان، دیگر ارز ۴۲۰۰ تومانی پرداخت نخواهد شد و ارز بر مبنای ۲۳ هزار تومان لحاظ می شود.

دولت همچنین اعلام کرده که تغییر نرخ ۴۲۰۰ تومانی به ۲۳ هزار تومانی قطعا در بازار تاثیر خواهد داشت که در این زمینه دولت سعی دارد با اقدامات جبرانی و پرداخت مبالغ جدید یارانه ای، اثر منفی افزایش قیمت ها را خنثی کند.

دلار

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =