کمپین تعهد بخشش؛ دعوتنامه سرگشاده میلیاردرهای معروف برای صاحبان ثروت‌های افسانه‌ای با هدف همراهی در مسیر ارتقای سطح زندگی ساکنان کره زمین است.

دعوتنامه‌ای برای میلیاردرها

به گزارش کارآفرین نیوز، برخی از صاحبان ثروت های افسانه ای تنها به دنبال روی هم گذاشتن دارایی ها و شمارش آنها هستند. اما برخی از این سرمایه داران، پا را از دایره منافع شخصی بیرون نهاده اند و تصمیم گرفته اند بخش اعظم سرمایه خود را بدون هیچ چشمداشتی، برای حل معضلات جهانی در مسیر ارتقای سطح زندگی ساکنان کره زمین اختصاص دهند.

در سال ۲۰۱۰، چهل نفر از ثروتمندترین افراد روی کره زمین با دعوت وارن بافت، بیل گیتس و ملیندا فرنچ گیتس تصمیم گرفتند تا بخش اعظم ثروت خود را در راه حل معضلات حاد جهانی ببخشند.

روحیه انسان دوستانه و حس مسئولیت پذیری وارن بافت (Warren Buffett)، ملیندا فرنچ گیتس و بیل گیتس (Bill Gates) نسبت به حل معضلات جهانی، به این کمپین حیات بخشید و حالا در مدت زمان کمتر از ۱۲ سال، بیش از ۲۳۰ نفر از صاحبان سرمایه های نجومی از ۲۸ کشور جهان به این طرح پیوسته اند.

کمپین تعهد بخشش

تعهد بخشش (Giving Pledge)؛ دعوت نامه غیرمحرمانه ای است برای میلیاردرهایی که به ارتقای سطح زندگی انسان ها فارغ از رنگ و نژاد و ملیت می اندیشند. تعهد بخشش، از سرمایه داران دعوت می کند بخشی از ثروت خود را برای انجام امور بشردوستانه در مسیر حل معضلات جهانی و بهبود کیفیت زندگی انسان ها اهدا کنند.

افراد در مورد تعیین زمان اهدای این سخاوت خیرخواهانه، اختیار تام دارند، بدین معنا که می توانند در زمان حیات، اقدام نمایند یا وصیت کنند پس از مرگشان، بخش اعظم ثروت شان به امور خیرخواهانه جهانی اختصاص یابد.

افراد این گروه، همگی از سرمایه هنگفت برخوردار هستند و سال ها است از مرزهای ورود به جمع افراد فوق سرمایه دار (UHNWI) عبور کرده اند، اما تصمیم گرفته اند استانداردهای جدیدی برای مفهوم سخاوت در دنیا تعریف کنند و با بخشش بخش اعظم دارایی خود، زمین را جای بهتری برای زندگی مردم کشورهای فقیر نمایند.

این افراد به رغم برخورداری از ثروت افسانه ای، در بسیاری از موارد، انتخاب های ساده و بسیار ارزانی دارند: وارن بافت هنوز از گوشی تاشوی قدیمی خود استفاده می کند. بیل گیتس سالها از صندلی های معمولی در اکثر پروازها استفاده می کرد.

وارن بافت در تعهدنامه بخشش خود می نویسد: شاید حتی نتوانم به راحتی، یک درصد از ثروتم را خرج مصارف شخصی کنم، بنابراین ۹۹ درصد سرمایه ای که طی سالها تلاش جمع کرده ام و همچنین سود آن را در زمان حیات و پس از مرگم، به کمپین تعهد بخشش اهدا می کنم تا بر کیفیت زندگی و سطح رفاه سایر انسانها تاثیر بگذارد.

میلیون ها نفر در سراسر جهان، هر روز در حال کمک رسانی و تلاش برای بهبود معیشت افرادی هستند که نمی شناسند. افراد بسیاری با اختصاص زمان و توان خود برای آموزش رایگان کودکان خانواده های کم درآمد، مراقبت بدون چشمداشت از سالمندان و بیماران، تامین غذای روزانه افراد بی بضاعت و هزاران کار سخاوتمندانه دیگر، سال هاست کمپین نانوشته ای به راه انداخته اند که ثروت من در برابر نیت خیر آنها، بسیار ناچیز است.

وی در ادامه تعهدنامه خود آورده است: از این طریق، با اهدا و اختصاص ۹۹ درصد دارایی خویش به این کمپین و به همراه بیل و ملیندا، از ثروتمندان نیک اندیش می خواهیم به این کمپین بپیوندند تا روحیه سخاوتمندانه آنها، پایه گذار زمینی بهتر برای زندگی افراد بیشتری باشد. هیچ وقت بیش از امروز خوشحال نبوده ام.

محدوده سنی ثروتمندان سخاوتمند

بیل و ملیندا گیتس نیز که در آن زمان هنوز طلاق آنها، خبرساز نشده بود در تعهدنامه مشترک خود آورده اند: سالها پیش وقتی تحقیق درمورد بهداشت جهانی را آغاز کردیم، از شنیدن یک خبر بسیار متاثر شدیم: روتاویروس، سالانه جان بیش از نیم میلیون کودک را می گرفت. خبر سقوط هواپیماها هر روز تیتر اول روزنامه ها بود اما هیچکس از آمار رقت انگیز مرگ کودکان بر اثر شیوع ویروس ها حرفی نمی زد، چه رسد به آنکه گامی جدی برای کاهش آمار مرگ و میر کودکان بردارد.

واکسیناسیون؛ معجزه ای است که هنوز بسیاری از کودکان از آن بی بهره اند. سالها است هزاران کودک، جان خود را به دلیل عدم واکسیناسیون و ابتلا به بیماری های قابل پیشگیری از دست می دهند و آرزوهای خود و والدین شان را با خود به خاک می برند. هیچ کودکی نباید از نعمت واکسن های کشف شده بی بهره بماند.

متعهد شده ایم بخش اعظم دارایی خود را به بنیاد بیل و ملیندا گیتس اختصاص دهیم تا در مسیر آموزش و سلامت کودکان روی کره زمین هزینه شود.

سرمایه ای که به دست آورده ایم، هدیه شگفت انگیزی است که مسئولیت اجتماعی ما را صد چندان می کند. افتخار داریم ثروتی را که فقط مباشر آن هستیم، بار دیگر به زمین؛ مادر تمام منابع ثروت برگردانیم تا بار دیگر جای بهتری برای زندگی تمام ساکنانش باشد. با افتخار به کمپین تعهد بخشش می پیوندیم.

ایلان ماسک و مارک زاکربرگ نیز از جمله ثروتمندانی هستند که به این کمپین پیوسته اند.

گرچه اخیرا بسیاری از افرادی که از نظر سطح مالی، با این میلیاردرها قابل مقایسه نیستند هم درخواست پیوستن به این کمپین را داده اند.

محدوده فعالیت های تعهد بخشش

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =