با استفاده از توانمندی متخصصان و نخبگان داخلی در صنایع دانش‌بنیان، ایران از واردات ۱۳ محصول پُرمصرف و استراتژیک صنایع هوایی، بی‌نیاز شد.

خودکفایی ایران در تولید ۱۳ محصول دانش‌بنیان

به گزارش کارآفرین نیوز، این باور شکل گرفته که اتکا به توان داخلی و اعتماد به دارایی های دانشی و تخصصی خودمان، تنها راه برون رفت از مشکلات اقتصادی و خودکفایی کشور است.

اینکه تولید را با خلاقیت و نوآوری گره بزنیم و دستاوردهای آن موجب شیرین شدن کام مردم شود، این اتفاق زمانی رخ خواهد داد که ایران در همه زمینه ها و صنایع به توسعه یافتگی برسد و برای پیشرفت علمی و فناورانه کشور از نیروی انسانی ماهر و نخبه خود بهره ببرد.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم به عنوان یکی از پیشتازان در عرصه حمایت از توان نخبگانی و علمی کشور، پیش قدم شده و از شرکت های دانش بنیان و خلاق فعال در صنایع مختلف حمایت می کند. به طور مثال ۱۳ محصول دانش بنیان با همین پشتیبانی های مادی و معنوی در صنعت هوایی بومی سازی شد و به بازار ارائه گردید.

یکی از این مجموعه ها شرکت دانش بنیان پراویا است که از حمایت های ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری بهره برد و توانست توانمندی های خود را به منصه ظهور برساند و تخصص خود را به شکلی کاربردی در تامین نیازهای کشور به کار برد.

این مجموعه کار خود را با تولید روانکارهای هوایی و بی نیاز کردن صنعت هوایی از واردات این محصولات شروع کرد و در حال حاضر با داشتن ۱۳ محصول هوایی که ۴ محصول آن متشکل از روغن موتور هواپیماهای پیستونی، ۳ روغن توربین جت (روغن موتور هواپیماهای جت)، ۴ سیال هیدرولیکی، یک روغن گیربکس هلیکوپتر و یک گریس بزرگترین سبد محصولات پُر مصرف هوایی را در بین رقبای خارجی خود مانند شل، اگزان موبیل، ایست من و نایکو را دارا است.

از این تعداد؛ ۷ محصول به دست مشتریان رسیده و ۵ محصول دیگر در مرحله تست های نهایی و اخذ تاییدیه ها است.

محمد جواد خواجه؛ مدیر گروه پراویا بیان کرد: با به کارگیری این مجموعه از نخبگان و متخصصان کشور در حوزه مواد شیمیایی همزمان با تولیدات خود در شرکت نفت بهران که نخستین همکار این شرکت محسوب می شود، فرمولاسیون محصولات دیگر هوایی در صنعت هوانوردی را نیز در دستور کار قرار داد و در اواخر سال ۱۳۹۹ توانست به فرمول ۵ محصول دیگر که سه محصول آن روغن توربین جت در سه استاندارد مختلف (روغن موتور جت)، یک روغن هیدرولیک هواپیما و یک گریس است دست پیدا کند.

این شرکت عرضه محصولات خود به بازار را با نام تجاری پراویا انجام می دهد؛ که با حمایت های معاونت علمی و فناوری به جمع شرکت های دانش بنیان پیوست تا بتواند به عنوان یک شرکت دانش بنیان ایرانی عنوان نخستین تولید کننده تخصصی روانکارهای هوایی در خاورمیانه را به خود اختصاص دهد.

تامین محصولات راهبردی هوایی

مدیر این گروه دانش بنیان در ادامه گفت: ایران با تولید این محصولات از واردات ۱۳ محصول پُر مصرف و استراتژیک هوایی که تولید آن تنها در اختیار دو کشور جهان است و بیشترین فشار تحریم ها را به خود اختصاص داده بی‌نیاز شده و به عنوان سومین کشور تولید کننده روانکارهای هوایی صاحب فرمولاسیون در جهان شناخته خواهد شد.

تا نه تنها از خروج میلیون‌ها دلار ارز از کشور جلوگیری کند، بلکه با تولید و صادرات روانکارهای هوایی با کیفیتی برابر و حتی بالاتر از نمونه مشابه خارجی به کشورهای منطقه و حتی اروپا بتواند ارزآوری بسیار قابل توجهی برای کشور داشته باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =