با تاکیدات اخیر مقام معظم رهبری درباره لزوم تحول در صنعت خودرو ایران و تعیین تکلیف موضوع آزادسازی واردات خودرو برای ایجاد فضای رقابتی و متعادل سازی قیمت‌ها در بازار داخل؛ به نظر می‌رسد بزودی شاهد تحول در بازار خودرو ایران خواهیم بود.

تحولات مهم در انتظار صنعت خودرو ایران

به گزارش کارآفرین نیوز، در سال های اخیر میزان انتقادات از سطح کیفی تولیدات خودروسازان ایرانی افزایش بسیاری داشته و به بالاترین سطوح خود رسیده است.

با اینکه بارها به خودروسازان اولتیماتوم داده شد تا علاوه بر افزایش سطح کمی و تنوع بخشی، به ارتقای کیفیت محصولاتشان بپردازند، اما هنوز اتفاق خاصی در این بخش نیفتاده است.

صنعت خودروسازی ایران به شدت نیاز به تحول دارد و لازم است سیاستگذاری ها در این بخش تغییر کنند و اصلاحاتی در آن صورت گیرد چرا که سطح نارضایتی از تولیدات خودروسازان اکنون به بیشترین حد خود رسیده و علاوه بر مردم، مسئولان دستگاه های اجرایی و حتی مقام معظم رهبری انتقاداتی جدی به آن وارد کرده و خواستار تغییر در این وضعیت شدند.

با اینکه رهبر انقلاب، پیش تر نیز تذکراتی در خصوص وضعیت کنونی صنعت خودروسازی داده بودند، ۱۹ اردیبهشت ماه در دیدار با جمعی از کارگران، قاچاق و واردات بی رویه کالاهایی را که تولید داخلی و با کیفیت دارند خنجری بر قلب تولید کشور خواندند و گفتند: بر اساس آمارهای کارشناسان، هر یک میلیارد دلار واردات از اجناس دارای تولید داخلی مانند کفش، پوشاک و لوازم خانگی به تعطیلی ۱۰۰ هزار فرصت شغلی در کشور منجر می شود.

رهبر انقلاب تاکید کردند: البته خودروسازها از این حرف سوءاستفاده نکنند زیرا وضع آن ها تعریفی ندارد و مقصود، آن جاهایی است که تولید خوب و با کیفیت دارند.

صنعت خودروسازی

بر این اساس، می توان گفت که خودروسازان فرصت همراهی مردم و دولت را از دست دادند و به دلیل عقبگردی که داشتند لازم است علاوه بر اعمال اصلاحاتی در روند تولید خود، استراتژی های جدیدی برای عرضه محصول با کیفیت و در شان مردم تدوین و در پیش گیرند.

البته، برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و کارشناسان و صاحب نظران این صنعت بارها اعلام کردند که اگر ممنوعیت واردات خودرو لغو شود، علاوه بر رفع انحصار شاهد بهبود کیفیت تولیدات خودروسازان خواهیم بود زیرا شرکت های خودروساز برای حضور در فضای رقابتی بازار مجبورند محصول با کیفیت و ایمن تولید و عرضه کنند و تکنولوژی تولید خود را ارتقا دهند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =