در حالی که در سه دهه اخیر بیش از ۹۶ میلیون تُن گندم وارد کشور شده و میزان آن در سال گذشته به بیش از ۷ میلیون تُن رسید، مجری طرح خودکفایی گندم وزارت کشاورزی اعلام کرد که با کشت قراردادی دو میلیون هکتار از گندمزارهای آبی کشور، پیش‌بینی می‌شود ۹ میلیون تُن گندم برداشت شود.

گام جدید برای تولید ۹ میلیون تُن گندم

به گزارش کارآفرین نیوز؛ جنگ روسیه و اوکراین، امنیت غذایی در بسیاری از کشورهای دنیا را تحت تاثیر منفی قرار داده بالاخص اینکه این دو کشور جزو مهم ترین کشورهای تامین کننده گندم در جهان بودند، به طوری که روسیه با صادرات ۳۷ میلیون تن گندم در سال به عنوان نخستین صادرکننده گندم و اوکراین با صادرات ۱۸ میلیون تن گندم در سال به عنوان پنجمین صادرکننده گندم پس از روسیه، آمریکا، کانادا و فرانسه شناخته می شد.

در واقع با این جنگ، صادرات ۵۵ میلیون تن گندم دچار اختلال شد و با حذف صادرات اوکراین، روسیه نیز صادرات خود را کاهش داد تا نه تنها اروپا را با کمبود گندم، تحت فشار قرار دهد بلکه ذخیره غذایی خود را حفظ نماید.

در این شرایط است که خرید گندم و نهاده های دامی، نه تنها با افزایش قیمت مواجه شده اند بلکه دشوار شده است، اگرچه هند اعلام کرد که می تواند جایگزین این کشورها در بازار جهانی شود اما جای خالی ۵۵ میلیون تن گندم روسیه و اوکراین، چیزی نیست که به این سادگی پر شود.

تولید گندم

برنامه‌ریزی برای کاهش واردات گندم

از این سو، ایران از سال ۹۳ بر اثر برخی سیاست های دولت گذشته، به واردکننده گندم تبدیل شده بود تا جایی که در سال ۱۴۰۰ فقط حدود ۵ میلیون تن گندم تولیدی به شرکت بازرگانی دولتی تحویل شد و میزان خرید گندم در این سال در مقایسه با سال گذشته اش ۳۰ تا ۳۸ درصد کاهش داشت و میزان تولید هم در همین مقایسه زمانی، ۲۵ تا ۳۰ درصد کاهش یافت.

در چنین شرایطی سهراب سهرابی؛ مجری طرح خودکفایی گندم وزارت جهاد کشاورزی خبر داده که دو میلیون هکتار از گندمزارهای آبی کشور در سال زراعی آینده (۱۴۰۲ - ۱۴۰۱) به روش قراردادی کشت خواهد شد.

وی میزان پیش بینی تولید گندم از سطح ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار گندمزارها را ۹ میلیون تن عنوان کرد و گفت: میزان تولید در سال زراعی جاری به اندازه پارسال است، کشاورزان در سال گذشته ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تن گندم مازاد بر نیاز را تحویل دولت داده بودند که امیدوار هستیم با توجه به افزایش قیمت ها بیش از این میزان گندم تحویل دولت دهند.

موضوعی که مجری طرح خودکفایی گندم وزارت جهاد کشاورزی به آن اشاره دارد عدم تحویل گندم تولیدی طی دو سال اخیر است که بنا به گفته کارشناسان کشاورزی، دلیل آن، بالا رفتن قیمت نهاده های دامی و واگذاری مزارع سبز گندم به دامداران و همچنین عدم قیمت گذاری مناسب خرید تضمینی گندم و عدم اعلام به موقع آن بوده است. علاوه بر این، نباید نقش دلالان را در این موضوع نادیده گرفت که با خرید گندم از گندمکاران، مانع تحویل گندم به شرکت بازرگانی دولتی شدند.

پیش از این، عطاالله هاشمی رئیس بنیاد ملی گندمکاران کشور در مردادماه سال گذشته، گفته بود: "افزایش قیمت نهاده های کشاورزی به ویژه قیمت جو و اختلاف آن با قیمت دولتی گندم باعث شده کشاورزان به جای تحویل گندم از آن به عنوان خوراک دام استفاده کنند."

وی از دیگر دلایل کاهش تولید گندم و عدم تحویل آن اینگونه گفت که "با توجه به افزایش هزینه ها، قیمت ۵ هزار تومانی خرید تضمینی برای تولیدکنندگان کم است به همین دلیل آنان ترجیح می دهند گندم را در بازار آزاد بفروشند. از سوی دیگر چون سال ۱۳۹۹ ابتدا قیمت خرید تضمینی ۴ هزارتومان اعلام شد، این رقم سبب کاهش سطح زیرکشت بوده است."

اما امسال وزارت جهاد کشاورزی وعده می دهد که در طرح کشت قراردادی اراضی، زیر پوشش بیمه قرار می گیرد و کشاورزان از نهاده های مورد نیاز برای کشت و کار بهره مند می شوند و در اجرای این طرح در امسال، علاوه بر تامین کود، قرار است سموم، انواع علف کش ها و بذور اصلاح شده نیز در اختیار کشاورزان گذاشته شود.

گندم

تشدید نظارت برای جلوگیری از قاچاق گندم

علاوه بر کشت قراردادی، آن گونه که مجری طرح خودکفایی گندم وزارت جهاد کشاورزی می گوید امسال قرار است بر تحویل گندم به سیلوها نظارت دقیق وجود داشته باشد تا کم ترین انحراف در این راستا ایجاد گردد.

سهراب سهرابی در این مورد گفته: "کشورهایی که گندم مصرفی خود را از روسیه و اوکراین تامین می کردند هم اینک نگرانی هایی برای تامین آن دارند. برخی از کشورهای همسایه نیز از این کشورهای درگیر جنگ، گندم مورد نیاز خود را وارد می کردند که هم اینک با چالش مواجه شده اند چرا که آنان نیز درگیر خشکسالی بوده اند."

با این وصف است که قرار است دستگاه های نظارتی در سطح کشور بر تحویل گندم به سیلوها نظارت دقیق داشته باشند تا کمترین انحراف را در این راستا داشته باشیم.

بنا به گفته مجری طرح خودکفایی گندم وزارت جهاد کشاورزی، "با توجه به افزایش قیمت خرید تضمینی گندم تحویل این محصول راهبردی از سوی کشاورزان با استقبال مواجه است اما برای جلوگیری از قاچاق دستگاه های مرتبط بر این امر نظارت و پایش خواهند داشت."

قاچاق گندم و آرد از کشور در حالی صورت می گیرد که طی ۳۰ سال گذشته، واردات گندم به ارزش ۲۳ میلیارد دلار و به میزان ۹۶ میلیون تن رسیده که قیمت آن از ۷۰ سنت برای هر کیلوگرم گندم در سال ۹۷ تا ۱۰ سنت در سال ۷۳ در نوسان بوده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =