وزارت راه و شهرسازی در خصوص واگذاری زمین یا واحد مسکونی به خانوارها اعلام کرد: متقاضیانی که تاریخ تولد فرزند سوم یا بیشتر آنها بعد از ۲۴ آبان ماه سال ۱۴۰۰ باشد، می‌توانند با مراجعه به سامانه ثمن نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

خانوارهای دارای ۳ فرزند متقاضی زمین یا مسکن ثبت‌نام کنند

به گزارش کارآفرین نیوز، قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت که اواسط سال ۱۴۰۰ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، بعد از تایید شورای نگهبان توسط رئیس جمهور ابلاغ شد.

پیرو آن، اوایل اسفندماه سال گذشته اعلام شد که به منظور اجرای این قانون زمین رایگان برای خانوارهای دارای سه فرزند و بیشتر در نظر گرفته شده است. در همین راستا، معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اواسط اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ اعلام کرد: با توجه به تکلیف قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در خصوص واگذاری زمین یا واحد مسکونی به خانوارها پس از تولد فرزند سوم و بیشتر، به اطلاع می رساند متقاضیانی که تاریخ تولد فرزند سوم یا بیشتر آن ها بعد از ۲۴ آبان ماه سال ۱۴۰۰ باشد، می توانند با مراجعه به سامانه طرح های حمایتی مسکن (ثمن) به نشانی http//:saman.mrud.ir در بخش نوع سرپرستی با انتخاب گزینه «قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

لازم به ذکر است، متقاضیانی که قبلا در سامانه نهضت ملی مسکن ثبت نام کرده اند، امکان استفاده همزمان از امتیاز طرح‌های حمایتی نهضت ملی و قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت را ندارند. با این حال، متقاضیانی که فرم «ج» آن ها از قبل قرمز شده است (از تسهیلات دولتی در حوزه مسکن نظیر دریافت مسکن مهر و یا زمین دولتی استفاده کرده اند) امکان ثبت نام و استفاده از امتیازات قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت را دارند.

مسکن

طبق آنچه در ماده ۴ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت آمده است: دولت مکلف است یک قطعه زمین یا واحد مسکونی حداکثر به میزان (۲۰۰) متر مربع منطبق با ضوابط حد نصاب تفکیک بر اساس طرح های هادی روستایی و شهری یا طرح های جامع و تفصیلی شهری مصوب برای ساکنین در روستاها یا شهرهای کمتر از پانصد هزار نفر پس از تولد فرزند سوم و بیشتر به صورت مشترک و بالمناصفه به پدر و مادر، در همان محل بر اساس هزینه آماده سازی فقط برای یکبار به صورت فروش اقساطی با دو سال تنفس و هشت سال اقساط اعطا نماید و سند مالکیت، پس از پرداخت آخرین قسط، ظرف حداکثر یک ماه، به مالکین تحویل داده می‌شود.

با استناد به ماده قانونی مذکور، واگذاری زمین یا واحد مسکونی به خانواده های مشمول کاملا رایگان نیست و تسهیلات و اقساطی برای آن در نظر گرفته شده است. بنابراین با توجه به اینکه دوره بازپرداخت اقساط آن ۸ ساله اعلام شده، احتمال دارد قیمت نهایی این زمین یا واحد مسکونی برای متقاضی مشمول ناچیز باشد و با اینکار برخی از خانواده های دارای سه فرزند یا بیشتر صاحب خانه شوند که در مجموع، از حمایت خوبی برخوردار می شوند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =