یک صاحبنظر حوزه بانکداری با اشاره به اینکه در ۲۰ سال آینده احتمالا بانک‌ها دیگر شعب فیزیکی نداشته باشند، بیان داشت: مهم‌ترین تصویر از آینده بانک‌ها، دیجیتالی شدن است.

حرکت بانک‌ها در مسیر حذف شعب فیزیکی

به گزارش کارآفرین نیوز، یوسف پادگانه با تاکید بر لزوم ایجاد تحول جدی در صنعت بانکداری ایران، اظهارداشت: امروزه صنعت بانکداری در دنیا خدمات متنوعی را ارائه می کند که در ایران با استراتژی های جذب مشتری سنتی ارائه می شود.

این صاحبنظر حوزه بانکداری، افزود: ارتقای سطح زیست بوم دیجیتال مهم ترین تصویری است که از آینده نظام بانکی داریم. ایجاد ارتباطات دیجیتالی در زیرساخت های دنیا باعث بهبود کیفیت خدمات بانکی می شود.

پادگانه بر لزوم تدوین اهداف بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت در شبکه بانکی تاکید کرد و افزود: نظام بانکی کشور باید مدل آینده خود را استخراج کند تا بتواند در آن مسیر نیز گام بردارد.

وی ارائه ارزش، کسب ارزش و خلق ارزش را ۳ رکن اصلی کسب و کار برشمرد و ادامه داد: بانک ها در آینده از طریق بازیگران جدید مانند فین تک ها، ارش و خدمات را به مشتریان می رسانند که از این طریق نیز هزینه های مشتریان کاهش می یابد.

این صاحبنظر حوزه بانکی همچنین به کاهش تعداد شعب بانک ها در آینده اشاره کرد و گفت: ممکن است در ۲۰ سال آینده دیگر شعبه فیزیکی بانک نداشته باشیم و انواع حساب ها نیز با یکدیگر ادغام شوند.

به گفته پادگانه، قبل از سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۸۰ درصد از درآمد صنعت بانکداری از اعطای تسهیلات و وام بود. در سال ۲۰۱۴ این رقم به ۵۵ درصد، و در ۲۰۲۰ به ۴۵ درصد رسید. باقی درآمدها ناشی از خدمات بوده و سهم خدمات بانکی از درآمد بانک ها، به مرور در حال افزایش است.

وی عنوان کرد: یک بانک خوب، بانکی است که به اصول حاکمیت شرکتی پایبند باشد، نسبت کفایت سرمایه را رعایت کند، از کیفیت بالای دارایی ها و ساختار مدیریتی کارآمد برخوردار باشد، نسبت سودآوری بالایی داشته باشد، آزمون‌های حساسیت و ریسک را اجرا کرده و ملاحظات زیست محیطی و خدمات اجتماعی را در دستور کار خود قرار دهد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =