رئیس سازمان فناوری اطلاعات گفت: اکنون ۶۷۰۰ شرکت دانش‌بنیان در کشور فعالیت دارند که از این تعداد ۱۵۰۰ شرکت در حوزه فناوری اطلاعات و ۱۲۰۰ شرکت در حوزه سخت‌افزار الکترونیک و مخابرات فعال هستند.

فعالیت ۶۷۰۰ شرکت دانش‌بنیان در کشور

به گزارش کارآفرین نیوز، محمد خوانساری درباره شتاب‌بخشی برای توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان، اشتغال و تولید در سال جدید بیان کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان شرکت‌هایی هستند که روی محصولاتی با فناوری‌های بالا کار می‌کنند و محصولات‌شان دارای خصوصیات خاصی است.

حجم زیادی از مسائل مربوط به تسهیل امور مربوط به شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور از جانب معاونت علمی ریاست جمهوری انجام می‌شود و بخش دیگر از تکالیف برعهده وزارت ارتباطات و به شکل خاص سازمان فناوری اطلاعات است.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان اینکه لایحه «حفاظت از داده‌های شخصی» امسال به مجلس می‌رود گفت: بسیاری از موارد در خصوص قوانین مربوط به استارتاپ‌ها باید از جانب دولت در قالب لایحه به مجلس برود، یکی از برنامه‌های مهمی که اکنون در دست داریم مربوط به لایحه حفاظت از داده‌های شخصی است و اگر استارتاپ‌ها قصد دارند کار خود را به شکل درستی انجام بدهند و رشد متوازنی را داشته باشند، باید از داده‌های مردم حفاظت کنند.

خوانساری تصریح کرد: یکی از مواردی که سازمان فناوری اطلاعات در بخش حقوقی مربوط به شرکت‌های استارتاپی فعالیت می‌کند این است که بتوانیم در سال جاری لایحه حفاظت از داده‌های شخصی را از طریق دولت به مجلس تقدیم کنیم.

وی افزود: بخش دیگری این است که شرکت‌های دانش‌بنیان زمانی که بزرگ می‌شوند، داده‌های زیادی از مردم حتی به‌صورت بی‌نام را جمع‌آوری می‌کنند و باید برای آن‌ها قوانینی در نظر گرفت. این بخشی از قوانینی است که به رشد شرکت‌های دانش‌بنیان کمک می‌کند و باید با جدیت دنبال شود.

دانش بنیان

به تکمیل قوانین مربوط به شرکت‌های دانش‌بنیان‌ها نیاز داریم

خوانساری در مورد نقش سازمان فناوری اطلاعات در حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: برخی چارچوب‌های قانونی لازم برای حمایت از مجموعه‌های دانش‌بنیان در کشور وجود دارد و بخش دیگر با توجه به‌سرعت توسعه فناوری در کشور باید تکمیل شود.

وی گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان به دلیل چرخه رشد خود به قوانین دیگری نیاز دارند. برخی از این‌ها در ابتدا شرکت نبوده و به‌عنوان مجموعه نوپا یا نوآفرین مطرح هستند که در یک مکان مشترک یا با دریافت یک میز در مرکز شتاب‌دهنده به فعالیت خود ادامه می‌دهند که ما برای آن‌ها تسهیلاتی در نظر گرفته‌ایم تا هویت‌های حقوقی‌شان را تقویت کنیم.

مثلاً در همان حالت که تنها یک میز کار کوچک هستند برای‌شان کدپستی، کد مالیاتی و کد بیمه در نظر گرفته‌ایم، این‌ها ظرفیت‌هایی است که بر اساس آیین‌نامه تصویب‌شده در دولت وجود دارد.

معاون وزیر ارتباطات بیان کرد: یک‌سوم از کل شرکت‌های دانش‌بنیان از فناوری اطلاعات برای پیشبرد کار خود استفاده می‌کنند.

قاعدتاً این شرکت‌ها در رشد خود چرخه‌ای را دنبال می‌کنند و برای سرعت گرفتن این چرخه مواردی مانند احراز هویت، کدپستی، آدرس، اعتبارات بانکی، تبدیل‌هایی برای شبای بانکی و احراز مالکیت ازجمله زیرساخت‌های مهمی است که باید برای این شرکت‌ها مهیا شود و آن‌ها بتوانند برای تولید محصول نوآورانه خود از آن استفاده کنند.

دانش بنیان

راه‌اندازی بزرگراه خدمات دولت

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران بابیان اینکه نیاز شرکت‌های دانش‌بنیان را در تعامل با نظام صنفی رایانه‌ای و فعالان این حوزه احصا می‌کنیم، تاکید کرد: در سازمان فناوری اطلاعات یک بزرگراه خدمات دولت راه‌اندازی کرده‌ایم، همه دستگاه‌های دولتی موظف هستند خدماتی از جنس استعلام و خدمات فناوری اطلاعات‌پایه که به شکل مستقیم به مردم می‌دهند را از طریق این بزرگراه به کسب‌وکارها ارائه بدهند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =