پلتفرم سرکولریتی با هدف کمک به پایداری زمین، تلاش می‌کند میزان ضایعات صنعتی که از چرخه تولید خارج می‌شوند را کاهش دهد.

سرکولریتی؛ نماد استارتاپی اقتصاد دَوَرانی

به گزارش کارآفرین نیوز، اقتصاد دورانی؛ مدل نسبتا جدیدی در علم اقتصاد است که مفهوم استفاده دوباره از منابع موجود را با هدف نهایی کاهش هزینه ها و حفظ پایداری زمین در بطن خود دارد.

اقتصاد دورانی (چرخشی)؛ مدلی از اقتصاد است که کاهش استفاده از مواد خام، استفاده مجدد از ضایعات فرایند تولید و در نهایت کاهش دورریز تولید با هدف صرفه جویی در منابع را در دستور کار دارد.

اقتصاد دورانی یا مدوّر (Circular Economy)؛ نقطه مقابل اقتصاد خطی است که مواد وارد شده در چرخه تولید، بدون بازیافت و استفاده مجدد، از مدار تولید خارج می شوند.

در مدل مطلوب کسب و کار، تمام منابع بار دیگر به چرخه تولید باز می گردند که منافع اقتصادی چشمگیری برای شرکت ها و همچنین محیط زیست به ارمغان خواهد آورد.

برای ایجاد اکوسیستم پایدار و بادوام، بازتعریف فرایندهای تولید که شامل تمام عوامل آن (موسسات، نهادها، سازمان ها، مشتریان و تامین کنندگان) باشد، ضروری است.

اقتصاد دورانی

استارتاپ سرکولریتی (Circularity)

استارتاپ سرکولریتی؛ که امسال به عنوان یکی از برترین ها در مجله فوربز معرفی شد؛ اولین پلتفرمی است که تمام عوامل اقتصاد دورانی را در یک سیستم پیچیده و منظم، به هم مرتبط می سازد.

در وبسایت این استارتاپ آمده است: ماموریت ما؛ ارائه خدمات نوآورانه به شرکت ها براساس فرایند تولید آنها، راهنمایی آنها برای بهبود روند مصرف منابع و کاهش عدم پذیرش ها در سیستم های تولیدی و در نهایت اشاعه فرهنگ اقتصادی جدید در بازار کسب و کار است.

Circularity

کسب و کارهایی که با این پلتفرم همکاری می کنند، می توانند ضایعاتی را که دیگر در صنعت خودشان کاربرد ندارد، به صنایع دیگر تحویل دهند.

در واقع این پلتفرم به عنوان رابط، مدیریت ضایعات صنعتی را در ایتالیا و اروپا بر عهده گرفته است. چند سالی است برخی از سازمان های دولتی در حال ترویج اقتصاد دورانی هستند اما سرکولریتی؛ اولین استارتاپی است که با وسعت بسیار، این ایده را اجرایی کرده است.

ایده اولیه این استارتاپ در سال ۲۰۱۸ متولد شد. کامیلا گلوسی؛ هم بنیانگذار این استارتاپ می گوید: روزی هنگام عصرانه با پدرم که سال ها در صنایع مختلف کار کرده بود گفتگو می کردم. متوجه شدم چه حجم عظیمی از منابع طبیعی بدون بازگشت به چرخه تولید، به زباله تبدیل می شود و از فرایند تولید خارج می شوند.

چند سالی است موضوع اقتصاد دورانی مطرح شده است اما بیشتر شرکت ها به صورت جداگانه برای بازیافت منابع خود اقدام می کنند. کامیلا احساس کرد با ایجاد یک حلقه ارتباطی میان صنایع و کسب و کارها می تواند میزان استفاده مجدد از منابع را افزایش دهد.

اینگونه بود که اولین پلتفرم همتا به همتای مشارکتی در زمینه اقتصاد دورانی در میلان ایتالیا تاسیس شد. مجاب کردن شرکت ها برای استفاده از ضایعات به جا مانده از سایر صنایع، در ماه های اول بسیار مشکل به نظر می رسید. پدر کامیلا، آشنایی داشت به نام آلساندرو فورناسیرو (Allessandra Fornasiero). کامیلا ایده خود را با آلساندرو در میان گذاشت و به کمک وی توانست پلتفرم را راه اندازی کند. نام آلساندرو سال ۲۰۲۱ در فهرست ۱۰۰ مدیر زن برتر مجله فوربس قرار گرفت.Alessandro Fornasiero

چند ماه طول کشید تا او و همکارانش توانستند نقشه تمام صنایع منطقه و زمینه فعالیت آنان را در پلتفرم ثبت کنند. بسیاری از صنایع، تمایلی برای افشای میزان و ماهیت دقیق ضایعات حاصل از فرایند تولید خود نداشتند و این موضوع، کار را سخت تر می کرد.

برای اینکه افراد به ضایعات، به چشم یک ارزش پنهان نگاه کنند که می تواند در نهایت به نفع خود آنان باشد باید زاویه دید آنها تغییر می کرد تا با رضایت قلبی، اطلاعات مربوط به ضایعات کسب و کارشان را در پلتفرم ثبت کنند.

حالا صنایع به صورت پی در پی، جنس و میزان ضایعات صنعتی را در پلتفرم سرکولریتی ثبت می کنند و خریداران هم با توجه به نیاز کسب و کار خود و بُعد مسافت از محل ذخیره ضایعات، با قیمت پایین تر موفق به خرید مواد اولیه قابل استفاده که ضایعات کسب و کار دیگری است می شوند، در نتیجه هزینه های تولید پایین می آید و در نهایت، گام بلندی در زمینه کمک به پایداری زمین برداشته می شود.

حالا سرکولریتی در کمتر از ۴ سال، به مرجع برای صنایعی تبدیل شده است که باور دارند ضایعات صنعتی فرایند تولید، دورریز نیستند.

بسیاری از استارتاپ ها و کسب و کارهای کوچک و متوسط در حال حاضر از خدمات سرکولریتی استفاده می کنند.

سرکولریتی در دو سال اخیر، همایش ها و رویدادهای علمی زیادی با حضور متخصصان امر برگزار کرده است که هر بار، مقامات شرکت های معتبر دنیا در آن حضور داشته اند. مدیر بخش بهینه سازی مصرف شرکت اپل از شرکت کنندگان آخرین همایش این استارتاپ بوده است.

به نظر می رسد اگر در تمام دنیا، به اقتصاد دورانی به شکل صحیح و اصولی پرداخته شود می توان به حفظ پایداری زمین و جلوگیری از کاهش منابع طبیعی آن امیدوار بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =