عضو کمیته تخصصی بورس کالا در کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار با ابراز تاسف از عدم تمایل تولیدکنندگان سیمان برای عرضه محصول خود در بورس کالا گفت:‌ نوسان قیمتی دیگر محصولات مرتبط با ساختمان با ورود سیمان به بورس کالا گرفته می شود.

نوسان گیری محصولات مرتبط با سیمان در بورس کالا

به گزارش کارآفرین نیوز، علی بخشنده درباره اقدامات لازم جهت آماده سازی زیرساخت ها برای عرضه مصالح ساختمانی در بورس کالا افزود:‌ تقریبا ۱۰ سالی است که رینگ سیمان راه اندازی شده ولی از سوی تولیدکنندگان مورد استقبال قرار نگرفته است چون اقتصاد کشور، اقتصادی سنتی است و بورس کالا یک سازمان نوپا است و حتی بسیاری از مدیران دولتی از کارکرد آن اطلاعی ندارند.

وی ادامه داد: وظیفه مدیران و کارگزاران بورس کالا این است که این ابزارها را به جامعه بشناسانند ولی متاسفانه سیستم سنتی فروش هنوز هم در کشور استفاده می شود.

بخشنده افزود: دو سه ماه قبل در بورس کالا، تالار حراج "باز" افتتاح شد که معاملات سنگ آهن بصورت حراج پیوسته یا انگلیسی در آن انجام می شود ولی بورس کالا آمادگی این را دارد که با توجه به نیاز خریداران و فروشندگان تالارهای دیگری را راه اندازی کند.

وی تصریح کرد: تمامی زیر ساخت های بورس کالا برای عرضه مصالح ساختمانی آماده است و طی روش های مختلف از جمله نقدی، سلف و تحویل در آینده می توانیم این کار را انجام دهیم و حتی درباره عرضه میلگرد و تیرآهن که بصورت منظم روزهای چهارشنبه انجام می شود این کار صورت می گیرد.

عضو کمیته تخصصی بورس کالا در کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار ادامه داد: هرجا که دولت و قانونگذار برای عرضه کننده ها الزام ایجاد کرده، مانند پتروشیمی،  شمش و طلا، بازار موفقی رقم خورده است و هر فردی که نیاز به مصرف میلگرد دارد می تواند با دریافت کد بورسی، میلگرد مورد نیاز خود را به هر میزانی که می خواهد تهیه کند و حداقل خرید هم ۲۲ تن که برای پروژه کوچک است که می توان آنرا خریداری کرد.

وی از اعلام آمادگی بورس کالا برای عرضه تمامی محصولات خبر داد و افزود: ما آمادگی داریم که محصول را پذیرش کنیم و در فرآیندی شفاف و منسجم آنرا در تالارهای مختلف عرضه کنیم. اگر سیمان نیز به دیگر محصولات اضافه شود می تواند برخی از نوسانات در بورس کالا را بگیرد.

بخشنده تصریح کرد:‌ دیگر کالاهای ساختمانی هم اگر تمایل به عرضه در بورس کالا داشته باشند می توانیم زمینه حضور آنرا نیز در بورس کالا آماده کنیم و حتی می توانیم محصولات ساخته شده را نیز در تالار فرعی پذیرش و به فروش برسانیم که این محصولات عرضه شده در بورس کالا از ۱۰ درصد مالیات و نظام قیمت گذاری دولتی معاف هستند.

وی درباره مزایای عرضه محصولات در بورس کالا برای سازندگان نیز اظهار داشت: اگر معاملات بورس کالا در تالار فلزات در روز چهارشنبه پیگیری شود، مشخص می شود که قیمت تمام شده در بورس کالا با احتساب مالیات بر ارزش افزوده بین ۱۰ تا ۱۵ درصد با بازار آزاد تفاوت دارد و تمامی معاملات در بورس کالا شفاف و رسمی است و شرکت هایی که نیاز به خرید رسمی دارند می توانند از بورس کالا حتی معاملات بزرگی با خیال راحت از بابت تسویه و تحویل کالا انجام دهند. ‌ 

عضو کمیته تخصصی بورس کالا در کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار تصریح کرد:‌ ما اعلام کرده ایم تمامی کالاهایی که دارای نوسان های غیرواقعی هستند باید توسط یک سازوکار شفاف در بورس کالا عرضه شوند بطور مثال درخصوص دام،  مرغ و گوشت باید بصورت یک زنجیره عرضه شود و دیگر در این زمینه ها کمبودی در کشور وجود نخواهد داشت، زیرا براساس افزایش تقاضا می توانیم برنامه تولید داشته باشیم ولی چون این موضوع در بورس وجود ندارد، دولت زمانی آنرا درک می کند که صف های طولانی تشکیل می شود؛ ولی وقتی در بورس بصورت عمده این عرضه انجام می شود یک آلارم است که به عرضه کننده نشان می دهد که تقاضا زیاد یا کم است.

 بورس کالا از سال ۸۷ فعالیت خود را آغاز کرد و دارای سه تالار کشاورزی، پتروشیمی و مشتقات نفتی و تالار پتروشیمی و یک تالار فرعی است.

براین اساس در تالارهای اصلی محصول ساخته شده عرضه نمی شود و باید آن محصول مربوط به صنایع باشد ولی در تالار فرعی حتی می توان محصولات ساخته شده را نیز عرضه کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =