طرح واردات خودرو بالاخره توسط دولت سیزدهم به تصویب رسید تا گام‌های جدی و عملی برای متعادل‌سازی بازار و پاسخ به نیازهای بازار برداشته شود.

تصویب کلیات واردات خودرو؛ گام مهم متعادل‌سازی بازار

به گزارش کارآفرین نیوز، چند سالی از ممنوعیت واردات خودرو خارجی به منظور حمایت از تولید داخل و جلوگیری از خروج ارز از کشور می گذرد.

برخلاف آنچه پیش بینی می شد، ممنوعیت واردات خودرو به دلیل از بین بردن فضای رقابتی در بازار، منجر به کاهش سطح کمی و کیفی تولیدات خودروسازان شد و همین امر نارضایتی مردم و مسئولان و حتی نمایندگان مجلس شورای اسلامی را در پی داشت.

خودروسازان طی این مدت بارها وعده افزایش سطح کمی و کیفی و تنوع بخشی به محصولاتشان و حتی مناسب سازی قیمت ها و رونق تولید خودرو اقتصادی را دادند اما با این حال، آنطور که باید اتفاق مثبتی در این بخش نیفتاد و روز به روز به سطح نارضایتی ها افزوده شد تا جایی که مقام معظم رهبری نیز تذکراتی در این خصوص به خودروسازان دادند.

به منظور بهبود وضعیت صنعت خودروسازی و ایجاد فضای رقابتی در بازار و پاسخگویی به نیاز مردم، مدتی است که مسئله آزادسازی واردات خودرو مطرح شده و اکنون در آستانه لغو ممنوعیت واردات قرار گرفته است.

در این خصوص نیز، سیدرضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت ۲۱ اردیبهشت ماه از تصویب کلیات طرح واردات خودرو در هیات دولت خبر داد و گفت: جزئیات و چگونگی آیین نامه واردات خودرو به زودی اعلام و اطلاع رسانی می شود.

وی با بیان اینکه از روزهای نخست بر عهده گرفتن مسئولیت، باور به لزوم ایجاد بازار رقابتی و پاسخگویی مناسب به نیاز خریداران داشتیم، افزود: بر همین مبنا لغو ممنوعیت واردات خودرو را به عنوان یکی از برنامه های جدی ساماندهی صنعت خودرو در دستور کار قرار دادیم. با توجه رفع موانع صادراتی و افزایش صادرات که به برطرف شدن مشکل تراز ارزی کشور کمک کرد، دیگر ضرورتی برای استمرار ممنوعیت واردات خودرو نبوده و خواستار آزادسازی واردات آن برای ایجاد بازار رقابتی در کشور شدیم.

وزیر صمت اظهار کرد: با برگزاری چندین جلسه در مراجع ذی‌ربط و هیات دولت، آزاد شدن واردات خودرو را به دور از هیاهوهای رسانه ای به صورت جدی پیگیری کردیم. سرانجام با ارائه گزارش های کارشناسی و بیان استدلال های منطقی، پیگیری های مستمر نتیجه داد و پیشنهادهای این وزارتخانه در هیات دولت به تصویب رسید.

واردات خودرو

وی گفت: روش‌های متعدد واردات خودرو در آیین‌نامه ای که هم‌اکنون در مراحل نهایی تصویب قرار دارد، مشخص شده است. در شرایط کنونی با توجه به اینکه تولید خودرو بسیار کمتر از تقاضای بازار است، واردات برای تنظیم و کنترل بازار آزاد خودرو ضروری است. در آیین‌نامه پیشنهادی واردات خودرو به انتقال فناوری برای بهبود کیفیت صنعت خودرو توجه ویژه ای شده است.

وزیر صمت بیان کرد: یکی از ویژگی‌های آیین‌نامه جدید واردات خودرو توجه به واردات خودروهای اقتصادی بوده و رویکرد ما تامین خودروی قشر کمتر برخوردار جامعه در سبد محصولات خودرویی است. در سال هایی که واردات آزاد بود، بیشتر خودروهای لوکس و تجملاتی وارد می شد و از آنجایی که خودروهای داخل از کیفیت نامطلوبی برخوردار است در رویکرد جدید واردات به جبران این نقص توجه ویژه ای شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =